Tokia informacija JAV paskelbta po to, kai Dalaso medikai pranešė, jog vietinis gyventojas užsikrėtė Zika virusu po to, kai turėjo lytinių santykių su asmeniu, keliavusiu po Venesuelą.
Uodų įkandimai ir toliau laikomi pagrindiniu būdu, kaip žmonės apsikrečia Zika virusu. Tačiau vis daugėja informacijos, kad virusas perduodamas ir lytiškai santykiaujant su sergančiu asmeniu.
Nors kol kas apie kitus užsikrėtimo būdus garsiai nekalbama, į viešumą pateko informacija, kad viruso pėdsakų randama ir užsikrėtusiųjų seilėse. Kol kad neaišku, kokį pavojų tai galėtų kelti.
„Mes vis dar aiškinamės apie viruso veikimą seilėse ir kaip jis sklinda po visą kūną“, - tvirtina JAV medikai.
Europa nebesaugi
Ispanija ketvirtadienį pranešė apie pirmą Zikos virusu užsikrėtusios nėščios moters atvejį Europoje – virusas buvo nustatytas iš Kolumbijos grįžusiai moteriai.
„Viena iš pacienčių, kuriai ši diagnozė buvo nustatyta (šiaurės rytiniame) Katalonijos regione, yra kūdikio besilaukianti moteris, kuriai simptomai pasireiškė po kelionės į Kolumbiją“, – pranešė Sveikatos ministerija ir pridūrė, kad jos ir kitų septynių asmenų, kuriems diagnozuotas šis virusas, būklė yra gera.
Apie uodų pernešamą ligą, kuri, kaip manoma, sukelia kūdikių apsigimimus, pradėta daug kalbėti pernai Brazilijoje. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) praėjusią savaitę perspėjo, kad šis uodų pernešamas virusas Šiaurės ir Pietų Amerikoje „plinta kaip sprogimo banga“, pridūrusi, kad vien per šiuos metus tame regione gali būti nustatyta iki 4 mln. užsikrėtimo Zikos virusu atvejų.
Zikos virusas buvo atrastas dar 1947 metais Ugandoje, bet dešimtmečius laikytas menka grėsme, nes jis tik retkarčiais sukeldavo „lengvus“ susirgimus žmonėms, pasireikšdamas nedideliu karščiavimu arba bėrimu.
Bet Brazilijoje pastaruoju metu labai padaugėjo vaisiaus smegenų vystymąsi sutrikdančios mikrocefalijos atvejų – tuo pačiu metu, kai buvo užfiksuotas Zikos viruso protrūkis.
Paprastai šioje šalyje per metus gimdavo apie 200 mikrocefalija sergančių kūdikių, bet nuo pernai spalio tokių naujagimių buvo beveik 4 000.
Pradėta šiuos kūdikių apsigimimus sieti su Zikos virusu.
Taip pat manoma, kad virusas kai kuriems pacientams gali sukelti Guillaino-Barre sindromą – sunkų nervų sistemos pažeidimas, kuris gali būti lydimas progresuojančio raumenų silpnumo ir paralyžiaus.
Reaguoja ir Lietuva
Du lietuviai, grįžę iš Pietų Amerikos kreipėsi į medikus siekdami išsiaiškinti, ar kelionės metu neužsikrėtė Zika virusu, šia savaitę pranešė žiniasklaida.
Tyrimų rezultatai paaiškės po kelių savaičių.
--------------
tv3.lt primena, kad Zika virusinė infekcija - tai Aedes uodų platinama virusinė liga, kuri šiuo metu sparčiai plinta Pietų ir Centrinėje Afrikoje bei Karibuose. Įvežtinių šios infekcijos atvejų užregistruota ir Europoje - Danijoje, Olandijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje.
Keletas užsikrėtimo Zika virusine infekcija atvejų lytiniu keliu taip pat buvo užregistruota, tačiau tai nėra pagrindinis viruso plitimo būdas. Visiems asmenims, vykstantiems į šalis, kur plinta Zika virusas, rekomenduojama saugotis uodų įgėlimų, o jei apgyvendinimo vietos nėra tinkamai apsaugotos ar kondicionuojamos, pašalinti uodų veisimosi vietas namų aplinkoje.
Zika virusinės infekcijos simptomai dažniausiai yra švelnūs ir tęsiasi nuo keturių dienų iki savaitės, 60-80 proc. atvejų Zika virusinė infekcija yra besimptomė. Ligai būdingas makulinis ar papulinis bėrimas, karščiavimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, nepūlingas konjunktyvitas. Makulopapulinis bėrimas dažnai prasideda veido srityje ir išplinta po visą kūną.
Didelio sveikatos priežiūros specialistų susidomėjimo Zika virusinė infekcija sulaukė, kai 2015 metų spalį buvo pastebėtas neįprastas mikrocefalijos (neįprastai maža galvos apimtis ir smegenų tūris) atvejų padidėjimas tarp naujagimių Brazilijoje. Ryšys tarp Zika virusinės infekcijos nėštumo metu ir vaisiaus mikrocefalijos yra tiriamas.