• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV kilę protestai dėl policijos veiklos atidengė skaudžią šios šalies policijos darbo kasdienybę. Dėl kultūrinių, istorinių ir ekonominių ypatybių šioje valstybėje susiformavo visiškai skirtingi policijos veiklos metodai. 

JAV kilę protestai dėl policijos veiklos atidengė skaudžią šios šalies policijos darbo kasdienybę. Dėl kultūrinių, istorinių ir ekonominių ypatybių šioje valstybėje susiformavo visiškai skirtingi policijos veiklos metodai. 

REKLAMA

Pavyzdžiui, Norvegijos policija faktiškai nenaudoja savo šaunamųjų ginklų, skelbiama 2015-ųjų šios šalies vyriausybės ataskaitoje. Tuomet buvo paskaičiuota, kad praėjo beveik 10 metų nuo paskutinio atvejo, kuomet teisėsaugininkai į kažką šovė ir tas įvykis baigėsi mirtimi. 

2020-aisiais JAV kilo aršūs protestai ir neramumai dėl policijos veiklos, kuomet panaudojęs smurtinius veiksmus policininkas nužudė juodaodį George’ą Floydą. 

Norvegijoje – 0 mirčių, JAV – daugiau nei 600 per tuos pačius metus

Bene geriausiai situaciją Norvegijoje atspindi istorija, kuomet teroristas Andresas Breivikas 2011-aisiais pradėjo šaudyti į niekuo dėtus žmones ir nušovė 77 asmenis. Tuomet policija pasinaudojo galimybe išsitraukti tarnybinius ginklus, tačiau šauta buvo tik sykį, praneša „Newsweek“. 2014-aisiais pareigūnai išsitraukė ginklus 42 kartus, tačiau tarnybos metu buvo iššauta vos dukart. Niekas šiais ginklų panaudojimo atvejais nenukentėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Statistika byloja, kad tais pačiais 2014-aisiais JAV policijos darbo metu buvo nušauta daugiau nei 600 žmonių. Tokio kontrasto prielaida: JAV pareigūnai susiduria su daug didesne grėsme už savo kolegas iš Norvegijos.

REKLAMA

JAV 2014-aisiais 51 pareigūnas žuvo įtariamiesiems pasipriešinus, 2019-aisias – 48. Norvegijoje ši statistikos skiltis yra tuščia. 

Kita priežastis – šaunamieji ginklai nėra dažnas policininko Norvegijoje palydovas. Kaip ir Didžiojoje Britanijoje, Norvegijos policija dažniausiai patruliuoja be pistoletų ar kitų šaunamųjų ginklų, o ekstremalias situacijas sprendžia kitais būdais. 

Kai kurių ekspertų teigimu, JAV teisėsaugos naudojamos taktikos pokyčiai – ypač mažesnis jėgos panaudojimo akcentavimo ir daugiau akis į akį bendravimo – gali sumažinti ginklų panaudojimo šioje šalyje skaičių, bent jau trumpalaikėje perspektyvoje. Tačiau didele problema išlieka palyginus menkas pasitikėjimo pareigūnais lygis JAV.

REKLAMA
REKLAMA

Sociologas Gudmunduras Oddssonas „The Insider“ pasakojo, kad norvegų aukštesnio lygio pasitikėjimas teisėsaugininkais gali būti viena iš priežasčių, kodėl šioje šalyje toks žemas ginklų panaudojimo lygis.

„Pasitikėjimas yra neįtikėtinai galingas neformalus socialinės kontrolės įrankis. Mažesnėse, etniškai vienalytėse šalyse, tokiose kaip Norvegija, pasitikėjimą sukurti lengva. Žmonės jaučia bendrumo jausmą dėl daugelio priežasčių, įskaitant tai, kad dauguma žmonių atrodo panašūs ir laikosi panašių įsitikinimų“, – pažymėjo jis. 

2020-ieji be pasaulį jau sukrėtusios pandemijos gali atnešti ir biblinio masto tragediją – Rytų Afrikos, Artimųjų Rytų, Azijos ir net Rusijos pietiniuose regionuose pastebėti gigantiški spiečiai skėrių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų