• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nužudytas buvęs Japonijos premjeras: jis mirė nuo šautinės žaizdos

atnaujinta 10:36 val.

Buvusio Japonijos premjero Shinzo Abe mirtis buvo patvirtinta po anksčiau penktadienį įvykdyto išpuolio, kai politikas buvo pašautas per rinkimų kampanijos renginį vakarinėje Naros prefektūroje, pranešė medikai ir žiniasklaida.

Buvusio Japonijos premjero Shinzo Abe mirtis buvo patvirtinta po anksčiau penktadienį įvykdyto išpuolio, kai politikas buvo pašautas per rinkimų kampanijos renginį vakarinėje Naros prefektūroje, pranešė medikai ir žiniasklaida.

REKLAMA

„Shinzo Abe buvo atvežtas [į ligoninę] 12 val. 20 min. (vietos, 6 val. 20 min. Lietuvos laiku). Kai jis buvo atvežtas, jo širdis buvo sustojusi. Buvo taikomas gaivinimas. Deja, jis mirė 17 val. 3 min. (11 val. 3 min.)", – sakė Naros medicinos universiteto ligoninės skubiosios pagalbos medicinos profesorius Hidetada Fukushima.

„Pasak vieno aukšto rango LDP (Liberalų demokratų partijos) pareigūno, buvęs ministras pirmininkas Abe mirė ligoninėje Kašiharos mieste Naros prefektūroje, kai jam buvo teikiama medicinos pagalba. Jam buvo 67-eri“, – anksčiau pranešė visuomeninis transliuotojas NHK.

Apie ekspremjero mirtį pranešė ir kiti transliuotojai, taip pat naujienų agentūros „Jiji“ ir „Kyodo“.

Japonijos, kurioje galioja griežti šaunamųjų ginklų kontrolės įstatymai, žinomiausias politikas buvo nužudytas per sekmadienį vyksiančių parlamento aukštųjų rūmų rinkimų kampanijos renginį.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau premjeras Fumio Kishida nutraukė dalyvavimą rinkimų kampanijoje ir buvo sraigtasparniu parskraidintas į Tokiją.

„Buvęs ministras pirmininkas Shinzo Abe buvo pašautas Naroje, ir buvau informuotas, kad jo būklė labai sunki“, – tuomet žurnalistams sakė F. Kishida.

REKLAMA

„Meldžiuosi, kad buvęs ministras pirmininkas Abe išgyventų, – sakė pastebimai susijaudinęs F. Kishida. – Tai barbariškas aktas per rinkimų kampaniją, kuri yra demokratijos pamatas, ir tai visiškai neatleistina. Kuo griežčiausiai smerkiu šį aktą.“

Išpuolis įvyko penktadienį prieš vidurdienį, kai Sh. Abe sakė agitacinę kalbą, šalia jo budint apsaugininkams, bet žiūrovai galėjo gana lengvai prie jo prieiti.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybės atstovas Hirokazu Matsuno (Hirokadzus Macunas) anksčiau žurnalistams sakė, kad „vienas vyras – kaip manoma, šaulys – buvo sulaikytas“.

NHK parodytoje filmuotoje medžiagoje matyti, kaip ekspremjeras stovi ant scenos ir kaip jam iš už nugaros prieina vyras, vilkėjęs pilkus marškinius ir rudas kelnes, kažką išsitraukiantis iš krepšio iš iššaunantis.

Atrodo, kad buvo paleisti du šūviai; kiekvienas jų paskleidė dūmų debesį.

Įraše matyti, kaip žiūrovai ir žurnalistai puolė slėptis, o apsaugos darbuotojai įtariamąjį parbloškė ant žemės. Vėliau šis vyras buvo suimtas dėl įtariamo nužudymo, sakoma pranešimuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietos žiniasklaida, remdamasi šaltiniais policijoje, pranešė, kad įtariamasis yra 41 metų Tetsuya Yamagami (Tecuja Jamagamis). Kelios žiniasklaidos priemonės nurodė, kad jis anksčiau tarnavo Japonijos jūrų gynybos pajėgose – šalies kariniame laivyne.

Kaip pranešama, vyras turėjo „savadarbį ginklą“. NAHK nurodė, kad sulaikytas įtariamasis policijai sakė, jog „taikėsi į Abe, ketindamas jį nužudyti“.

REKLAMA

„Garsus pokštelėjimas“ 

Įvykio liudininkai sakė buvę priblokšti, kai politinis renginys staiga virto chaosu.

„Jis sakė kalbą, ir jam iš už nugaros priėjo vyras“, – NHK sakė viena ten buvusi jauna moteris.

„Pirmojo šūvio garsas buvo kaip žaislinio [ginklo]. Jis [ekspremjeras] neparkrito, ir tada pasigirdo garsus trenksmas. Antrasis šūvis buvo labiau matomas – buvo matyti kibirkštys ir dūmai“, – pridūrė ji.

REKLAMA

„Po antrojo šūvio žmonės jį apsupo ir darė širdies masažą“, – pasakojo įvykio liudininkė.

Kaip rodo liudininkų pasakojai ir nuotraukos iš įvykio vietos, Sh. Abe kraujavo iš kaklo. Kaip pranešama, jis iš pradžių buvo sąmoningas, bet vėliau neteko sąmonės.

Sh. Abe Liberalų demokratų partijos vietos skyriaus pareigūnai sakė, kad prieš šį incidentą nebuvo gauta jokių grasinimų ir kad apie ekspremjero kalbą buvo viešai paskelbta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išpuolis sukrėtė tarptautinę bendriją.

„Tai labai, labai liūdna akimirka“, – Balyje vykstančiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) užsienio reikalų ministrų susitikime žurnalistams sakė J. Blinkenas. Jis pridūrė, kad Jungtinės Valstijos yra „labai nuliūdintos ir labai susirūpinusios“.

Tailando premjeras Prayutas Chan-O-Cha sakė esąs „labai priblokštas“ šios atakos, o Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi teigė esąs „giliai susisielojęs“ dėl šios žinios.

REKLAMA

„Itin liūdna ir sukrečiama“

Sh. Abe, ilgiausiai premjero poste dirbęs Japonijos politikas, vadovavo vyriausybei 2006-aisiais, taip pat 2012–2020 metais. Galiausiai jis buvo priverstas atsistatydinti dėl grįžtamojo opinio kolito – sunkios žarnyno ligos.

Buvęs Japonijos lyderis yra žinomas kaip konservatyvių pažiūrų politikos „vanagas“, raginęs pakeisti šalies konstituciją, pripažinti visavertę kariuomenę. Net ir atsistatydinęs Sh. Abe išliko iškilus politinis veikėjas.

REKLAMA

Japonijoje šaunamųjų ginklų kontrolės įstatymai yra vieni griežčiausių pasaulyje. Šioje šalyje, turinčioje 125 mln. gyventojų, per incidentus, susijusius su šaunamaisiais ginklais, paprastai žūva ne daugiau kaip 10 žmonių per metus.

Japonijos piliečiams gauti leidimą ginklui gali tik po ilgo ir sudėtingo proceso. Jie privalo gauti šaulių asociacijos rekomendaciją, o policija atlieka nuodugnų patikrinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokių įvykių kaip šis išpuolis Japonijoje nebuvo daugiau kaip 50–60 metų, naujienų agentūrai AFP sakė Kanagavos universiteto, daugiausiai orientuoto į Japonijos politiką, profesorius adjungtas Corey Wallace'as.

Pasak jo, vėliausias panašus incidentas turbūt įvyko 1960 metais, kai buvo nužudytas tuometis Japonijos socialistų partijos lyderis Inejiro Asanuma, subadytas dešiniųjų pažiūrų jaunuolio.

„Tačiau likus dviem dienoms iki rinkimų, [ataka prieš asmenį], kuris yra toks iškilus... – tai išties itin liūdna ir sukrečiama“, – kalbėjo C. Wallace'as.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad japonų politikai ir rinkėjai yra įpratę per rinkimų kampanijas bendrauti asmeniškai ir betarpiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų