• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis pasakė JAV prezidentui Barackui Obamai, kad jo šalis dar „neperkrovė“ savo santykių su Rusija: „Kai tūkstantį metų gyveni šalia kaimyno, neįmanoma „perkrauti“ santykių su juo vieno mygtuko paspaudimu.“

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto abi pusės labai uoliai stengiasi tai padaryti.Pirmadienį oficialaus vizito atvykęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas Lenkijai perdavė pluoštą dokumentų, įrodančių, jog „Stalinas ir jo pakalikai“ atsakingi už tūkstančių Lenkijos karininkų nužudymą per Antrąjį pasaulinį karą. Rusijos Dūma neseniai priėmė atitin

REKLAMA

kamą rezoliuciją šiuo klausimu. Rusija nėra ta šalis, kuri lengva ranka prisiima atsakomybę už Sovietų Sąjungos nusikaltimus, ką puikiai žino Lietuva.

B. Komorowskis pavadino D. Medvedevo vizitą naujo Rusijos ir Lenkijos santykių tarpsnio pradžia. Vizito metu abi šalys pasirašė keletą dokumentų, kurių bene svarbiausias yra deklaracija dėl bendradarbiavimo modernizuojant ekonomikas. Kiti memorandumai įpareigojo abi šalis kurti Lenkijos ir Rusijos dialogo bei santarvės centrus, stiprinti jaunimo mainus, skatinti generalinių prokuratūrų bendradarbiavimą.

REKLAMA
REKLAMA

Įtampų mažinimas buvo staigus ir gana nelauktas. Dar prieš ketverius metus Lenkijos santykiai su Rusija, ko gero, buvo blogesni negu bet kurios kitos ES šalies. Tais metais Lenkija vetavo ES derybas su Rusija dėl naujosios partnerystės ir bendradarbiavimo sutarties ir neslėpė savo skeptiško požiūrio į Rusiją. Savo ruožtu Rusijos generolai ne kartą pareiškė, kad taikiniais taps Lenkijos ir Čekijos bazės, kuriose bus dislokuotas amerikiečių gynybinis skydas. Prezidentas Vladimiras Putinas panašiai prabilo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tais metais Lenkijos santykiai su ES partneriais, ypač Vokietija, irgi buvo įtempti. Pasipiktinęs dėl iš jo pasityčiojančio straipsnio Vokietijos dienraštyje, prezidentas Lechas Kaczynskis paskutinę minutę atšaukė susitikimą su kanclere Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentu Jacques'u Chiracu.

Varšuva dažnai kritikavo Vokietiją be rimtesnio pagrindo. Prezidentas Lechas Kaczynskis kartą pasakė, kad Lenkija turėtų turėti daugiau balsų ES, nes jos gyventojų skaičius būtų gerokai didesnis, jei naciai nebūtų išžudę tiek daug Lenkijos piliečių.

REKLAMA

Manytina, kad savo kovingumu Lenkija siekė Rytams ir Vakarams parodyti, kad jie privalo tinkamai atsižvelgti į jos interesus. Rusija turi suprasti, kad Lenkija nebėra socialistinio bloko narė, priklausanti nuo Kremliaus malonės. O Vakarai turi įsisąmoninti, kad Lenkija yra viena didžiausių ES šalių, tad nevalia su ja nesitarti, ar mėginti pastatyti prieš įvykdytus faktus.

REKLAMA

Konfrontacijos politika buvo nenaudinga Lenkijai. Donaldui Tuskui tapus premjeru, pradėta gerinti santykius su Vokietija ir Rusija, siekiant abiem šalims parodyti, kad Lenkija yra svarbus ir vertingas partneris. Ši politika yra vykdoma ganėtinai sėkmingai, nors pablogėjo Lenkijos santykiai su mažesniais kaimynais – ne tik su Lietuva, bet ir su Čekija bei kitomis Višegrado šalimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geri santykiai su Rusija turi privalumų. Šįmet Rusijos ir Lenkijos prekybos apyvarta padidėjo 40 proc. ir siekia 15 milijardų dolerių. Lenkija gauna du trečdalis savo dujų iš Rusijos ir šį rudenį pasirašė stambią sutartį dėl dujų importo. Lenkijos bendrovėms atsivertų patrauklios perspektyvos, jei Rusija modernizuotų savo ūkį kaip žada. Varšuva neseniai pareiškė, kad ji gali būti Vakarų tiltas į Rusiją. Tilto mintis nėra nauja, bet anksčiau tik Baltijos šalys stengdavosi sau prisiskirti šį vaidmenį.

REKLAMA

Lenkija palaiko Rusijos pageidavimą įvesti bevizį režimą visiems Kaliningrado gyventojams. Jei anksčiau buvo tikimasi, kad per savo prezidentavimą Europos Sąjungai 2011 m. antroje pusėje Lenkija skirs pagrindinį dėmesį Rytų partnerystės programai, dabar manoma, jog pirmenybė bus suteikiama santykiams su Rusija. Praėjusį pirmadienį prezidentas B. Komorowskis pasakė, kad priimdama sprendimus dėl savo narių saugumo, NATO turi atkreipti dėmesį į galimus pavojus kitoms šalims, netiesiogiai pripažindamas, jog gynybos skydas gali kelti grėsmę Rusijai.

REKLAMA

Nors Vladimiro Putino barimai, grasinimai ir grūmojimai džiugino Rusijos nacionalistus ir kitus „kietos“ politikos šalininkus, jie kenkė Rusijos įvaizdžiui net tarp draugiškai nusiteikusių šalių. Įsisąmoninta, kad ištiesta ranka yra veiksmingesnė negu sugniaužtas kumštis. Pagerindama santykius su tradiciniu priešu, Rusija nuramino kai kurių šalių nuogąstavimus ir parodė, kad ji sukalbama ir patikima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neturėtų būti didesnių kliūčių, plėtojant Lenkijos ir Vokietijos bendradarbiavimą. Bus gerokai sudėtingiau išlaikyti gerus ryšius su Maskva. Rusija yra kaprizinga kaimynė, kuri mėgsta kitiems primesti savo sąlygas. Ji dar jaučiasi esanti pasaulio galybe, kurios nuomonė turi būti paisoma ir gerbiama.

Lenkai irgi turi abejonių. Pernai JAV pasiūlius dislokuoti naują priešraketinės gynybos sistemą, Lenkija pasiteiravo, ar sistema gali apginti nuo raketų, atskriejančių ne tik iš Irano ir Sirijos. Kitaip tariant, apsaugoti nuo Rusijos antpuolio. Kaip minėjo B. Komorowskis, nebus lengva Lenkijai nuslopinti nerimą dėl Rusijos, nepaisant ir geriausių norų.

Kęstutis Girnius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų