• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš pradžių buvo pavieniai atvejai, o vėliau tai jau tapo tendencija: Ukrainą reformuoti turėję padėti užsieniečiai palieka skurstančią šalį tuo metu, kai jų reikia labiausiai kovojant su endemine korupcija.

Iš pradžių buvo pavieniai atvejai, o vėliau tai jau tapo tendencija: Ukrainą reformuoti turėję padėti užsieniečiai palieka skurstančią šalį tuo metu, kai jų reikia labiausiai kovojant su endemine korupcija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į vyriausybėje dirbti pradėjusius užsieniečius Ukrainoje buvo dedama daug vilčių. Ukraina ne tik kovoja su Maskvos remiamais separatistais. Šalis taip pat žinoma, kaip viena iš Europoje prasčiausiai valdomų ir labiausiai korumpuotų valstybių.

REKLAMA

Ukrainos bendrasis vidaus produktas (BVP) neaugo nuo sovietinių laikų. Palyginimui, jos vakarinės kaimynės Lenkijos ūkis per tą patį laikotarpį padidėjo daugiau nei penkis kartus ir pavertė šalį pavyzdžiu kitoms Rytų Europos šalims.

Provakarietiškas Ukrainos prezidentas Petro Porošenka siekė permainų, kai suteikė Ukrainos pilietybę trims užsieniečiams ir skyrė jiems aukštus postus vyriausybėje. Tačiau visi jie jau pasitraukė, įskaitant ir Amerikoje gimusią investicijų bankininkę Natalie Jaresko, kuri ėjo finansų ministrės pareigas.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmoji nusivylimo banga

N. Jaresko finansų ministrės poste praleistas laikas – sėkmės ir liūdesio kupina istorija, atspindinti sunkumus šiuolaikiniame Kijeve. Jai pavyko susitarti dėl didžiulės apimties Ukrainos skolų nurašymo, kad šalis nebankrutuotų.

Tačiau N. Jaresko pralaimėjo kovą dėl premjero posto, kai tapo aišku, kad esama vyriausybė nebegali atlaikyti kaltinimų korupcija svorio. Ji atsistatydino kartu su Lietuvoje gimusiu ūkio ministru Aivaru Abromavičiumi bei trumpai sveikatos apsaugos ministru buvusiu gruzinu Aleksandru Kvitašviliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau JAV valstybės departamente dirbusi N. Jaresko atsisveikino su Ukrainos vyriausybe jo nekritikuodama. Tačiau atsistatydindamas A. Abromavičius pareiškė neketinąs „slėpti atviros korupcijos“.

Naujajai Ukrainos vyriausybei vadovauja P. Porošenkos protežė Volodymyras Groismanas. Joje dirba ir naujas finansų ministras Oleksandras Daniliukas. Deja, jo paskyrimas vargiai padėjo nutraukti vidinius susitarimus ir kyšininkavimą, su kuriuo naujoji komanda turi kovoti.

REKLAMA

Gruziniškasis maištas

Reikalai visai suprastėjo, kai buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis praėjusią savaitę atsistatydino iš Odesos regiono gubernatoriaus posto. M. Saakašvilis buvo aistringas 2014 metais įvykusios Ukrainos proeuropietiškos revoliucijos ir šalies kurso link Vakarų šalininkas.

REKLAMA

M. Saakašvilis pareiškė atsistatydinantis dėl to, kad jam kliudoma kovoti su korupcija tarp P. Porošenkai artimų turtuolių. M. Saakašvilis taip pat pažadėjo suformuoti opozicinį politinį judėjimą, kuris galėtų nuversti P. Porošenką ir priversti skelbti priešlaikinius rinkimus. Tisa, mažai kas tiki, kad M. Saakašviliui pavyks tai padaryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netrukus po M. Saakašvilio atsistatydinimo, Ukrainos vyriausybę ėmė palikti daugelis M. Saakašvilio sąjungininkų. Viena iš jų – Ukrainos nacionalinės policijos vadovė Chatija Dekanoidzė.

„Būsiu atvira ir pasakysiu, kad mes niekada neatsikratysime korupcijos mūsų tarnyboje“, – pirmadienį žurnalistams pareiškė ji.

REKLAMA

Biurokratijos surakinti

Ch. Dekanoidzė buvo giriama už tai, kad Ukrainoje sukūrė naują kelių policijos tarnybą, kurią esą palaikė vietiniai ir kurios pareigūnai neėmė kyšių. Tačiau pirmadienį žurnalistams ji pareiškė, kad „mano valios ir jėgų neužteko pokyčiams įgyvendinti“.

REKLAMA

Kai kurie analitikai sako, kad biurokratija Ukrainoje, kurios šaliai nepavyko sumažinti nuo sovietmečio laikų, užsieniečiams tiesiog yra nebepakeliama.

„Tarptautiniai partneriai, kurie buvo pakviesti dirbti į Ukrainą, įkliuvo į biurokratinės valstybinės sistemos spąstus. Jiems buvo surakintos rankos. Valstybinė Ukrainos sistema vargiai pasikeitė nuo tarybinių laikų“, – sakė „Transparency International“ atstovas Ukrainoje Jaroslavas Jurčyšynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie lieka

Tiesa, kai kurie užsieniečiai vis dėlto Ukrainoje lieka. Ekonomistus itin džiugina tai, kad Lenkijos pokomunistinės transformacijos architektu vadinamas Leszekas Balcerowiczius vis dar eina P. Porošenkos patarėjo ekonomikos klausimais pareigas.

Deja, viešumoje jis pasirodo retai, o ir apie jo įtaką už prezidento administracijos ribų mažai žinoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų