Daugelis europiečių Rusijos karą Ukrainoje laiko egzistencine grėsme, tuo tarpu maža dalis amerikiečių jaučia tokią grėsmę. Taigi atrodytų teisinga, kad D. Trumpas siūlo siųsti europiečių karius Ukrainoje, kai tik bus susitarta dėl paliaubų, siekiant apsaugoti Ukrainos suverenitetą atgrasant nuo būsimų Rusijos atakų.
Tačiau D. Trumpas gali sabotuoti savo tikslą užbaigti kataklizminį karą, kuris skaičiuoja jau trečius metus: „Jis nesujungia taškų“, – sako vokiečių saugumo analitikas Janas Techau.
Trumpas verčia Europą įsitraukti į konflikto sprendimą
D. Trumpas pagrįstai verčia europiečius didinti išlaidas savo kariuomenei ir prisiimti daug daugiau atsakomybės už savo saugumą. Tačiau tai, ko jis dabar reikalauja, yra dar daugiau. Įtikinti europiečius rizikuoti tiesiogine konfrontacija su Rusijos pajėgomis būtų didžiausias JAV prezidento prašymas iš sąjungininkų per visą istoriją.
Kokio dydžio pajėgų prireiktų? Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad norint atgrasyti Rusiją nuo būsimų atakų, be paties Kijevo pajėgų, reikėtų mažiausiai 200 tūkst. Europos karių. Bent jau dabar Europai tai būtų beveik neįmanoma. Net 40–50 tūkst. Europos sausumos karių labai įtemptų šalis, įskaitant Britaniją, kurios pajėgos sumažėjo iki istorinių žemumų.
Daugelis europiečių nenorėtų siųsti karių į Ukrainos teritoriją. Bet ar yra kitas pasirinkimas, jei tikslas yra atgrasyti nuo tolesnių Rusijos atakų?
Vašingtonas ir pagrindiniai sąjungininkai, įskaitant Vokietiją, prieštarauja, kad Ukraina taptų NATO nare. JT taikdariai gali būti dislokuoti tik sutikus Rusijai, nuolatinei JT Saugumo Tarybos narei, ir niekas rimtai nesitiki, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Ukrainoje leis „mėlynuosius šalmus“, kurie atremtų jo paties pajėgas. Be to, istorija rodo, kad JT pajėgos kitur ilgą laiką nesugebėjo išlaikyti taikos.
Europos pareigūnai pradėjo derybas dėl pajėgų telkimo Ukrainai apsaugoti. Tai gali apimti tam tikrą britų, prancūzų, olandų, Šiaurės ir Baltijos šalių karių derinį.
Esminė sąlyga būtų tvirta JAV atsarginė dalis, galbūt įsikūrusi Lenkijoje, teikianti tai, kas vadinama „C4ISR“ – vadovavimą, kontrolę, ryšius, kompiuterius, stebėjimą ir žvalgybą.
Paprasčiau tariant, Europa pati negali sustabdyti karo Ukrainoje. Ir Jungtinės Valstijos negali to sėkmingai užbaigti be Europos karių. Bendradarbiavimas ir tarpusavio priklausomybė yra esminiai dalykai – jei bus pasiektas susitarimas dėl ugnies nutraukimo.
Tačiau atsirastų daugybė kliūčių Europos pajėgoms Ukrainoje. V. Putinas griežtai prieštaraus, pavaizduodamas tai kaip NATO karių veržimąsi link Rusijos sienų.
Nestabili JAV nuotaika
Tačiau užuot skatinęs Europos sąjungininkus ir signalizavęs, kad Vašingtonas atsitrauks, D. Trumpas taikosi į juos agresija ir piktnaudžiavimu. Jei tai yra derybų menas, tai neprotinga. Ir labai mažai tikėtina, kad tai pasiteisins.
Problema yra ne tik muitų europietiškoms prekėms grėsmė, ne tik D. Trumpo niurzgėjimas dėl Grenlandijos, kurią jis nori išplėšti nuo Danijos, nors jo retorika sukrėtė NATO sąjungininkus.
Tai taip pat įžūlus Elono Musko kišimasis su panieka į pagrindinių sąjungininkų reikalus, kurį Europos pareigūnai supranta kaip D. Trumpo įgaliotinį.
E. Muskas garsiai propagavo radikalias Europos politines partijas, kurios labiausiai prieštarautų bet kuriai jėgai, kuri reiškia paramą Ukrainai ir stengiasi ją apsaugoti. Tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek Vokietijoje jis palaikė Rusijai simpatizuojančias partijas – „Reform UK“ („Reformuokime JK“) ir „Alternative for Germany“ („Alternatyva Vokietijai“).
Žinoma, D. Trumpas turi kitą variantą. Užuot siekęs sutartų paliaubų, kurias užtikrintų Europos pajėgos, jis galėtų tiesiog palikti Ukrainą nutraukdamas karinę pagalbą.
Tačiau tai gali paversti Ukrainą D. Trumpo Afganistanu, padaugėjant skerdynių, chaoso ir pabėgėlių. Tai būtų signalas Kinijai ir kitiems priešams, kad Vašingtonas yra silpnas. Tai netgi gali paskatinti JAV sąjungininkus, baiminantis, kad Vašingtonas nusiplovė rankas nuo Europos saugumo, plėtoti savo branduolinių ginklų programas. Jei manote, kad Europa dabar nestabili, pagalvokite apie Lenkiją, Turkiją ar Vokietiją su branduoliniais ginklais.
D. Trumpas buvo protingas, kad paskatintų Europą žengti į priekį. Pažiūrėsime, ar jis pakankamai protingas, kad nustotų menkinti savo idėją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!