Skelbiama, kad į gatves išėjo keli šimtai studentų. Protestuotojai susirinko prie parlamento Rustaveli prospekte ir užblokavo eismą.
Tuo pat metu Respublikos aikštėje vyksta solidarumo mitingas, skirtas paremti žurnalistus, kurie buvo sužeisti nušviečiant vakarykštį protestą.
Pranešama, kad protestai prasidėjo ir kituose Sakartvelo miestuose.
‼️ BREAKING: A new protest has begun in #Tbilisi following the government's announcement yesterday to freeze #EU accession talks until 2028
— NEXTA (@nexta_tv) November 29, 2024
According to "Paper Kartuli", several hundred students have gathered near the parliament on Rustaveli Avenue, blocking traffic on the… pic.twitter.com/FucGTHnRk1
Dar vėliau penktadienį pranešta, kad specialiosios pajėgos Tbilisyje pradėjo naudoti vandens patrankas.
Teisėsaugininkai vėliau pradėjo sulaikinėti protestuotojus. Skelbiama, kad policija sudaužė vieno žurnalisto veidą, kita televizijos darbuotoja patyrė galvos traumą.
Tbilisyje teisėsaugininkai jau pradėjo masiškai sulaikinėti protestuotojus, praneša vietos žiniasklaida.
Pareigūnai bando nustumti protestuotojus nuo parlamento pastato. Protestuotojai skanduoja antivyriausybinius šūkius ir stato barikadas.
Sakartvelo riaušių policija panaudojo ašarines dujas prieš demonstrantus
Sakartvelo riaušių policija ankstų penktadienį panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas prieš demonstrantus, protestuojančius prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimo į Europos Sąjungą (ES) procesą, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.
Po to, kai ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė paskelbė apie šį sprendimą, sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose tūkstančiai žmonių susirinko į mitingus.
Visa tai vyksta tęsiantis krizei po ginčijamų parlamento rinkimų, kai šalies prezidentė suabejojo naujai išrinkto parlamento ir vyriausybės teisėtumu.
Mojuodami ES ir Sakartvelo vėliavomis tūkstančiai žmonių susirinko prie parlamento ir blokavo eismą pagrindine sostinės gatve.
Netrukus po vidurnakčio riaušių policija prieš taikius demonstrantus panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas.
Susirėmimai tęsėsi iki ankstyvo ryto, kaukėti policininkai šaudė guminėmis kulkomis ir žiauriai mušė protestuotojus bei žurnalistus.
Demonstrantai statė barikadas ir jas padeginėjo, o vietos žiniasklaida pranešė, kad keli protestuotojai ir žurnalistai buvo sulaikyti.
„Palaikau Sakartvelo žiniasklaidą, prieš kurią neproporcingai smurtaujama ir kuri yra puolama, kai atlieka savo darbą ir nuolat praneša“ apie įvykius, socialiniuose tinkluose pareiškė provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili.
Ministras pirmininkas apie sprendimą atidėti stojimą į ES pranešė praėjus kelioms valandoms po to, kai Europos Parlamentas (EP) priėmė neįpareigojančią rezoliuciją, kuria atmetė spalio 26 dieną Sakartvele vykusių parlamento rinkimų rezultatus, teigdamas, kad buvo padaryta didelių pažeidimų.
Rezoliucijoje raginama per metus surengti naujus rinkimus, kuriuos prižiūrėtų tarptautinė bendruomenė, o aukščiausiems kartvelų pareigūnams, įskaitant I. Kobachidzę, taikyti sankcijas.
Kaltindamas EP ir „kai kuriuos Europos politikus“ šantažu, I. Kobachidzė sakė: „Mes nusprendėme nekelti stojimo į Europos Sąjungą klausimo darbotvarkėje iki 2028 metų pabaigos.“
Visgi jis pažadėjo tęsti reformas ir teigė, kad „iki 2028 metų Sakartvelas bus geriau nei bet kuri kita šalis kandidatė pasirengusi pradėti stojimo derybas su Briuseliu ir 2030 metais tapti valstybe nare“.
Buvusi sovietinė šalis oficialiai ES kandidatės statusą įgijo pernai gruodį.
Tačiau Briuselis įšaldė Sakartvelo stojimo procesą, kol Tbilisis nesiims konkrečių veiksmų, kad pašalintų tai, kas laikoma tolimu nuo demokratijos.
Opozicijos įstatymų leidėjai boikotuoja naująjį parlamentą, kaltindami sukčiavimu per rinkimus, kurių laimėtoja paskelbta valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“.
Prezidentė S. Zurabišvili, nesutarianti su „Sakartvelo svajone“, siekia, kad Konstitucinis Teismas panaikintų rinkimų rezultatus.