„Šį rytą jis sėkmingai pasiekė viršūnę lydėdamas vietnamietį alpinistą“, – naujienų agentūrai AFP sakė Mingma Sherpa (Mingma Šerpa) iš jo ekspedicijos organizatoriaus „Seven Summit Treks“.
Nepale yra aštuonios iš dešimties aukščiausių pasaulio viršūnių, įskaitant 8 849 m Everestą, ir kiekvieną pavasarį, kai būna šilta ir nesiautėja smarkus vėjas, čia atvyksta šimtai nuotykių ieškotojų.
Anksčiau trečiadienį britų gidas Kentonas Coolas 17-ąjį kartą įkopė į aukščiausią pasaulio viršukalnę ir pagerino savo paties rekordą kaip daugiausiai kartų Everestą įveikęs ne nepalietis.
Tą pačią dieną ant kalno žuvo 46 metų alpinistas iš Moldovos – tai jau penktoji šio sezono mirtis.
Šiais metais valdžia užsienio alpinistams išdavė 478 leidimus kopti į Everestą. Kadangi daugumai reikės gido, šį sezoną, kuris tęsis iki birželio pradžios, viršūnę bandys įveikti daugiau nei 900 žmonių – tai rekordinis skaičius.
53-ejų metų K. R. Sherpai priklausė bendras titulas nuo 2018 metų, kai jis 22-ą kartą įkopė į Everestą ir pranoko ankstesnį rezultatą, kurį dalijosi su kitais dviem šerpais alpinistais, jau išėjusiais į pensiją.
Tačiau sekmadienį kitas alpinistas, 46 metų Pasangas Dawa Sherpa (Pasangas Dava Šerpa), pagerino rekordą ir 26-ąjį kartą pasiekė viršūnę.
Daugiau nei du dešimtmečius gidu dirbantis K. R. Sherpa pirmą kartą į viršūnę įkopė 1994 metais, kai dirbo komercinėje ekspedicijoje.
Nuo to laiko jis beveik kasmet kopia į Everestą, kelis kartus vadovavo pirmajai virvių tvirtinimo komandai, kuri atvėrė maršrutą į viršūnę.
„Šiuos rekordus pasiekiau ne norėdamas juos padaryti, o dirbdamas gidu“, – praėjusį mėnesį AFP pasakojo į bazinę stovyklą vykęs K. R. Sherpa.
„Everesto žmogus“
„Everesto žmogumi“ vadinamas K. R. Sherpa gimė 1970 metais Tame, Himalajuose esančiame kaime, garsėjančiame kaip sėkmingų alpinistų ugdymo vieta.
Augdamas K. R. Sherpa stebėjo, kaip jo tėvas, o vėliau ir brolis užsideda alpinizmo įrangą ir prisijungia prie ekspedicijų kaip kalnų gidai, ir netrukus pasekė jų pėdomis.
2019 metais jis pasiekė viršūnę du kartus per šešias dienas.
Pranešama, kad K. R. Sherpos klientas trečiadienį buvo Chinh Chu, Vietnamo milijardierius, praturtėjęs finansų srityje, o K. Coolas į viršūnę vedė Richardą Walkerį, Jungtinės Karalystės prekybos centrų tinklo „Iceland Foods“ vykdomąjį pirmininką.
Nepalo gidai, dažniausiai etniniai šerpai iš slėnių aplink Everestą, laikomi alpinizmo industrijos pagrindu ir prisiima didžiulę riziką nešti įrangą ir maistą, tvirtinti virves ir taisyti kopėčias.
49 metų K. Coolas pirmą kartą į Everestą įkopė 2004 metais, o praėjusiais metais įkopęs 16-ą kartą jis pasiekė vienintelį rekordą kaip daugiausiai kartų viršūnę įveikęs alpinistas ne iš Nepalo, tačiau tuomet jis sakė AFP, kad jį nustebino toks dėmesys.
„Iš tikrųjų tai nėra taip įspūdinga“, – teigė jis, pabrėždamas, kad daugelis šerpų gidų ant viršūnės stovėjo dažniau nei jis.
„Žmonės sako, kad tai pasaulio rekordas, bet tai nėra pasaulio rekordas, – kalbėjo jis. – Tiesiog man priklauso ne šerpų rekordas, kad ir ko jis būtų vertas, o tai, mano galva, nėra labai daug.“
Moldovos alpinistas žuvo ketvirtoje stovykloje, pranešė leidimu alpinistui pasirūpinusi bendrovė „Expedition Himalaya“.
„Pietų Kolyje jis pasijuto blogai ir, nepaisant daugelio bandymų suteikti jam pagalbą, mirė“, – teigė bendrovė.
Praėjusį mėnesį ant kalno žuvo trys Nepalo alpinistai, kai, jiems vykdant aprūpinimo misiją ir kertant klastingą Kumbu ledyną, nukrito ledo luitas ir įstūmė juos į gilų plyšį.
Anksčiau šį mėnesį 69 metų amerikiečių alpinistas žuvo per aklimatizaciją maždaug 6 400 metrų aukštyje.