„Į Švediją atvyksta rekordinis skaičius pabėgėlių. Migracijos biuras patiria didelį spaudimą ..., o policija mano, kad kyla pavojus viešajai tvarkai“, – sakė vidaus reikalų ministras Andersas Ygemanas.
„Taigi rytoj (ketvirtadienį) nuo 12 val. (vietos, 13 val. Lietuvos laiku) atkursime mūsų nacionalinių sienų kontrolę“ 10 dienų laikotarpiui iki lapkričio 21-osios, pridūrė jis.
Pasak ministro, tokiu būdu siekiama „atkurti tvarką“ Švedijos prieglobsčio suteikimo sistemoje ir tuo pačiu pasiųsti signalą Europos Sąjungai.
Kol kas neaišku, ar nustačius naująją tvarką Švedijos pareigūnai galės neįleisti į šalį mėginančių patekti žmonių, tačiau ji neleis žmonėms neteisėtai pasilikti šalyje arba išvykti į kaimyninę Suomiją arba Norvegiją.
Dabar atvykstantys migrantai turės apsispręsti – prašytis prieglobsčio Švedijoje arba grįžti iš kur atvykę, sakė A.Ygemanas. Dauguma migrantų atvyksta į Švediją keltais iš Vokietijos arba iš Danijos, pervažiavę Oresundo tiltu.
Trūksta pajėgų
Švedijos migracijos biuro ryšių skyriaus direktorius Mikaelis Hvinlundas sakė, kad rugsėjį į šalį atvyko 80 tūkst. migrantų – beveik tiek pat, kaip per visus 2014 metus.
Ši tarnybą prognozuoja, kad šiemet atvykėlių skaičius pasieks 190 000. Jeigu šalis būtų tokio paties dydžio kaip Vokietija, tai prilygtų 1,5 mln. žmonių antplūdžiui. Švedija, turinti 9,7 mln. gyventojų, patiria didesnį migrantų spaudimą negu bet kuri kita ES šalis.
„Žmonės priversti miegoti palapinėse, biuruose ir evakuacijos centruose“, paprastai naudojamuose stichinių nelaimių atveju, aiškino M.Hvinlundas.
„Mes neišpildome savo misijos – tai yra, suteikti pastogę kiekvienam. ... Sienų kontrolės atnaujinimas gali mums padėti“, – pridūrė jis.
Vyriausybė taip pat prašė tarp Vokietijos ir Švedijos kursuojančių keltų bendrovių reikalauti, kad keleiviai pateiktų savo tapatybės dokumentus, nors pareigūnai neturi jokių priemonių priversti laikytis šios tvarkos.
„Pabėgėlių priėmimas turi būti atliekamas tvarkingai ir rūpestingai“, – premjeras Stefanas Lofvenas sakė Maltoje, kur jis dalyvauja Europos ir Afrikos lyderių susitikime dėl migrantų krizė.
Mėgindama susitvarkyti su migrantų antplūdžiu, Švedija praeitą savaitę kreipėsi į ES, prašydama padėti dalį prieglobsčio ieškotojų į kitas šalis.
Vokietija sugriežtino sienų kontrolę rugsėjį, o tas žingsnis faktiškai prilygsta Šengeno zonoje galiojančio laisvo žmonių judėjimo tvarkos įšaldymui.
Austrija taip pat žada imtis priemonių pasienyje, kurios padėtų suvaldyti atvykėlių srautą.