Nors bent jau kol kas nesitikima realaus karo pradžios, Iranui lieka vis mažiau erdvės išvengti konflikto diplomatinėmis priemonėmis. O jų stinga abiem konflikto pusėms.
Sankcijos – neveiksmingos?
Teigiama, kad sankcijos realios naudos suteiktų tik tuo atveju, jei Irano naftą blokuotų pagrindinės jos gavėjos. Kinija, į kurią Iranas eksportuoja net 22 proc. savo naftos, taikyti sankcijas atsisakė ir iš Irano išsiderėjo papildomą nuolaidą.
Jei embargą pradės taikyti ES šalys, Iranas turės rasti naujų rinkų 18 proc. savo naftos. Vis dėlto baiminamasi, kad ES sankcijos Iranui gali pagilinti ir euro zonos problemas. Pavyzdžiui, finansinių problemų nustekenta Graikija naftą iš Irano importuoja santykinai pigiai, tad embargas tik pablogintų šalies padėtį. Europa sankcijoms turi pritarti iki mėnesio pabaigos.
Vis dėlto įsigaliojusios JAV sankcijos pirmą kartą stipriai paveikė Irano valiutą rialą – jo kursas praėjusią savaitę nukrito iki rekordinių žemumų, o per pastarąjį mėnesį, palyginti su doleriu, smuko net 40 proc. Teherano bankuose nusidriekė rialus į dolerius norinčių pakeisti iraniečių eilės, į padėtį reagavo ir naftos kainos – per savaitę šoktelėjo 4 procentais.
Įtampos apogėjus
Skaudesnis dieglys Izraeliui, nei JAV bei kitoms didžiosioms Vakarų valstybėms, yra Irano branduolinė programa, dėl kurios nuolat verda ginčai Jungtinėse Tautose, o šaliai taikomos vis naujos sankcijos, smukdančios ir taip neracionalios politikos išvargintą ekonomiką, pastaraisiais metais vos krutančią į priekį.
Apie galimą Izraelio susirėmimą su Iranu ir JAV įsitraukimą užsimena pastaruoju metu vis dažniau besikartojantys incidentai ir teroro aktai.
Lapkritį šalia Teherano esančioje karinėje bazėje per sprogimą žuvo šalies ilgojo nuotolio raketų kūrimui vadovaujantis generolas Hassanas Mokaddamas. Sprogdinimo organizavimu ir bandymu tokiais metodais stabdyti prieštaringą branduolinę programą netrukus imta kaltinti Izraelio žvalgybą ,,Mossad“.
Po kelių savaičių Teherane Didžiosios Britainijos sankcijomis besipiktinantys protestuotojai nusiaubė šalies ambasadą ir privertė Britaniją atšaukti Irano ambasadorių Londone.
Galima prisiminti ir plačiai nuskambėjusią 2010 metų Irano pramoninių objektų ataką kompiuteriniu virusu „Stuxnet“. Kalbėta, kad jis nusinešė bent kelerius šalies branduolinių technologijų plėtros metus ir buvo specialiai nutaikytas į šalies branduolinę programą.
Irano nafta ir kariuomenė:
Iranas yra ketvirtas didžiausias naftos eksportuotojas pasaulyje, kasdien eksportuojantis apie 2,2 mln. barelių.
„Merrill Lynch“ prognozuoja, kad pasauliui nebeperkant Irano naftos, jos kaina galėtų pakilti iki 40 dolerių už barelį.
Irano karinis biudžetas sudaro vos 2 proc. lėšų, kurias kariuomenei skiria JAV.
Šalies karines jūsų pajėgas sudaro 18 tūkst. karinio personalo, 11 povandeninių laivų, 8 kariniai laivai, 30 sraigtasparnių.