Europos Komisija priėmė pasiūlymą dėl Jungtinės Baltijos jūros mokslinių tyrimų programos (BONUS-169), kuria siekiama padidinti Baltijos jūros regiono mokslinių tyrimų pajėgumus ir taip užtikrinti darnesnę šio regiono plėtrą.
Komisija siūlo 50 mln. eurų prisidėti prie aštuonių Baltijos jūros regiono ES valstybių narių (Danijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Suomijos, Švedijos ir Vokietijos) bendrų investicijų į mokslinius tyrimus. Pagal šią programą, kurios visas biudžetas yra 100 mln. eurų, bus koordinuojami šių šalių aplinkos moksliniai tyrimai.
Už mokslą ir mokslinius tyrimus atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Baltijos jūroje yra didelių gamtinių ir dėl žmogaus veiklos kilusių problemų. Moksliniai tyrimai ne tik gali padėti išspręsti ekologines, socialines ir ekonomines problemas – vykdydamos šiuos tyrimus Baltijos jūros regiono šalys gali naudingai bendradarbiauti.“
Baltijos jūra ir jos pakrantės patiria vis didesnį neigimą įvairių veiksnių – taršos, klimato kaitos, rūgštėjimo, išteklių išeikvojimo ir biologinės įvairovės nykimo – poveikį.
Aštuonių Baltijos jūros regiono valstybių nacionalinės mokslinių tyrimų programos ir veikla bus sujungtos į vieną Jungtinę mokslinių tyrimų programą BONUS-169, kuri bus daugiausiai skirta aplinkos srities moksliniams tyrimams. Iš mokslinių tyrimų septintosios bendrosios programos lėšų Europos bendrija numato skirti 50 mln. eurų – antra tiek, kiek skirs pačios dalyvaujančios valstybės narės.
Tokiomis bendromis lėšomis bus galima sukaupti pakankamai pajėgumų, mokslinių žinių ir išteklių, taip pat paskatinti Baltijos jūros, jos upių baseino ir pakrantės zonų mokslinių tyrimų sistemų struktūrinius pokyčius.
Vykdydamos šią programą Europos valstybės galės efektyviau spręsti pagrindines regiono problemas, susijusias su aplinkosauga ir darniu vystymusi, taip pat turizmu, akvakultūra, maisto sauga ir jūrų transportu.
Programa bus įgyvendinama dviem etapais: per pirmuosius dvejus metus – strateginį etapą – turėtų būti nustatyta strateginė mokslinių tyrimų darbotvarkė ir jos įgyvendinimo aspektai. Per paskesnį 5 metų įgyvendinimo etapą turėtų būti paskelbti bent trys bendri kvietimai teikti paraiškas.
Dabar Komisija pateiks savo pasiūlymą ES Ministrų Tarybai ir Europos Parlamentui.