„Tai gyva susilpninta intranazalinė vakcina, vadinama CDO-7N-1, sukurta taip, kad ją būtų galima suleisti intranazaliniu būdu, taip sukeliant potencialų gleivinės imunitetą ir sisteminį imunitetą tik viena doze“, – sakė Griffith universiteto (Australija) profesorius Suresh Mahalingam. – Vakcina sukelia stiprius atminties atsakus nosies gleivinėje ir suteikia ilgalaikę apsaugą iki metų ar ilgiau“.
Daug žadanti naujovė
Kitos mokslininkų grupės tiria intranazalinės COVID-19 vakcinos idėją. Tiesą sakant, Indijoje jau yra patvirtinta viena iš jų, kurią galima naudoti kaip stiprinamąją vakciną. Tai virusinė vektorinė vakcina – genas, koduojantis SARS-CoV-2 smaigalio baltymą, yra „apvalkale“, sukurtame iš adenoviruso dalelės, kuri pati negali replikuotis ir sukelti jokios ligos. Tai būdas supažindinti organizmo imuninę sistemą su svarbiu SARS-CoV-2 genu, kad kitą kartą, kai su virusu susidursite iš tikrųjų, ji galėtų reaguoti.
Naujausia intranazalinė vakcina CDO-7N-1 veikia šiek tiek kitaip. Tai gyva susilpninta vakcina, kurioje yra visas SARS-CoV-2 virusas, tačiau jis yra pakankamai susilpnintas, todėl vakcinos pavartojus iš tikrųjų nesusirgsite COVID-19.
Vakcina – labai veiksminga
Jau naudojama daug gyvų vakcinų, pavyzdžiui, MMR vakcina. Jos tinka ne visiems – žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi, kartais jų negalima skiepyti, tačiau jos turi daug privalumų, palyginti su kitomis vakcinomis.
„Skirtingai nuo mRNA vakcinos, kuri nukreipta tik į smaigalio baltymą, CDO-7N-1 sukelia imunitetą visiems pagrindiniams SARS-CoV-2 baltymams ir yra labai veiksminga prieš visas pagrindines viruso atmainas“, – paaiškino pagrindinis autorius daktaras Xiangas Liu.
Be to, gyvosios vakcinos paprastai sukelia ilgesnį imunitetą, naudojant mažiau dozių nei kiti metodai.
Pasak Xiango Liu, CDO-7N-1 turi dar vieną svarbų privalumą: „Svarbu tai, kad vakcina išlieka stabili 4 laipsnių temperatūroje septynis mėnesius, todėl ji idealiai tinka mažų ir vidutinių pajamų šalims“.
Laukia klinikinių tyrimų
Naujausiame komandos straipsnyje išsamiai aprašoma, kaip jie sukūrė vakciną, taip pat keli ikiklinikinių bandymų su pelėmis, auksiniais Sirijos žiurkėnais ir Mauricijaus cynomolgus makakomis etapai. Rezultatai parodė, kad susilpnintas virusas nesukėlė jokių plaučių pažeidimų, o vakcina sukėlė tvirtą imunitetą, suleidus vos vieną dozę.
Paaiškėjo, kad gyvūnams išsivystė stiprios antikūnų reakcijos prieš kelias viruso, sukeliančio COVID-19, atmainas, taip pat prieš giminingą SARS-CoV-1, kuris sukėlė SARS protrūkį 2002–2004 m.
„Atlikome visus būtinus šios naujos COVID-19 vakcinos, kuri, palyginti su kitomis vakcinomis, pasižymi didžiuliais pranašumais, tyrimus. Dabar nekantriai laukiame, kada galėsime šią vakciną pradėti naudoti klinikiniuose tyrimuose“, – sakė Dr. K. Anand Kumar, vienas iš autorių ir „Indian Immunologicals, Ltd.“, farmacijos bendrovės, kuriai buvo suteikta vakcinos licencija, generalinis direktorius.
Skiepai – efektyviausiai stabdo viruso plitimą
Jei klinikinio tyrimo rezultatai bus tokie pat daug žadantys, ateityje daugelis žmonių, norinčių pasiskiepyti nuo COVID-19, galės tai daryti be adatų.
Dabartinės COVID-19 vakcinos puikiai apsaugo, todėl autoriai pabrėžia, kad „skiepijimas yra pagrindinis ir veiksmingiausias būdas užkirsti kelią gyvybei pavojingai COVID-19 ligai“.
Tačiau žinome, kad jų teikiama apsauga nėra amžina ir kad jas reikia reguliariai atnaujinti, kad būtų galima susidoroti su naujomis šio viruso atmainomis.
Gyva nosies purškalo pagrindo vakcina tiems, kurie gali ją vartoti, galėtų būti puikus pasirinkimas, padedantis spręsti kai kurias iš šių problemų.