(papildyta 13.16) Ukrainos prokuratūra ketvirtadienį pradėjo tyrimą dėl „teroristinių veiksmų“, kai pietiniame Krymo regione prorusiški ginkluoti veikėjai užėmė vietos parlamento ir vyriausybės pastatus, sakoma generalinio prokuroro pranešime.
Regiono, kuriame gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, prokurorai pradėjo tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl „teroro aktų“, kai dešimtys ginkluotų vyrų užėmė Krymo vyriausybinius pastatus.
(papildyta 13.01) NATO vadovas Andersas Foghas Rasmussenas (Andersas Fouhas Rasmusenas) ketvirtadienį perspėjo Rusiją nesiimti jokių veiksmų Kryme, kurie galėtų padidinti įtampą ir sukelti nesusipratimų per Ukrainą krečiančią krizę.
„Esu susirūpinęs dėl įvykių Kryme, – sakoma A.F.Rasmusseno pranešime socialiniame tinkle „Twitter“. – Raginu Rusiją nesiimti jokių veiksmų, kurie gali padidinti įtampą arba sukelti nesusipratimų.“
A.F.Rasmussenas šias pastabas išsakė tuo metu, kai Ukrainos laikinoji valdžia iškvietė Maskvos pasiuntinį Kijeve ir perspėjo, kad Rusija privalo gerbti šalies teritorinį vientisumą, kai prorusiški ginkluoti užpuolikai užėmė autonominio Krymo regiono vyriausybės ir parlamento pastatus.
NATO gynybos ministrai trečiadienį paskelbė pareiškimą, kuriame sakoma, kad suvereni, nepriklausoma ir stabili Ukraina yra gyvybiškai svarbi saugumui Europoje.
(papildyta 11.59) Ukrainos URM ketvirtadienį iškvietė Rusijos pasiuntinį Kijeve ir pareikalavo nedelsiant surengti konsultacijas su Maskva, kai autonominiame Krymo regione prorusiški ginkluoti užpuolikai užėmė vietos parlamento ir vyriausybės pastatus.
Ministerijos pranešime nurodoma, kad pasiuntiniui Andrejui Vorobjovui buvo įteikta nota, kurioje reikalaujama, kad Krymo uostamiestyje Sevastopolyje veikiančios Rusijos jūrų pajėgų bazės kariai liktų bazės teritorijoje.
Rusija atšaukė konsultacijoms savo ambasadorių Kijeve, kai Ukrainos parlamentas praeitą šeštadienį nušalino prezidentą Viktorą Janukovyčių.
Tuo tarpu ketvirtadienį paryčiais nežinomi ginkluoti užpuolikai užėmė Krymo parlamento ir vyriausybės pastatus Simferopolio mieste, ant kurių iškėlė Rusijos vėliavą, todėl tikėtina, kad jie yra rusų separatistai.
(papildyta 11.59) Ukrainos laikinasis lyderis ketvirtadienį perspėjo Kryme bazuojamas Rusijos karines jūrų pajėgas likti savo bazėse, kai prorusiški ginkluoti aktyvistai užėmė administracinius pastatus to autonominio regiono sostinėje Simferopolyje.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas ir laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas paragino Rusijos kariškius nesiųsti savo karių už karinių bazių ribų, nustatytų atitinkamomis sutartimis.
„Bet koks kariškių judėjimas už tų teritorijų ribų bus laikomas karine agresija“, – O.Turčynovas sakė parlamentui.
Krymo uostamiestyje Sevastopolyje įsikūrusi pagrindinė Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė.
„Kreipiuosi į Rusijos Federacijos Juodosios jūros laivyno vadovybę, reikalaudamas, kad visi kariškiai turi likti teritorijose, kurių ribos yra apibrėžtos sutartyse“, – pabrėžė Ukrainos lyderis.
Jis pridūrė davęs nurodymą saugumo pajėgoms panaudoti visas priemones, kad būtų apsaugoti Krymo gyventojai ir išvaduoti ginkluotų užpuolikų užimti pastatai Simferopolyje.
„Pastatus užėmė nusikaltėliai, dėvintys karines uniformas ir turintys automatinių ginklų“, – pareiškė O.Turčynovas.
Laikinasis prezidentas taip pat perspėjo, kad „Ukrainos priešai nemėgintų destabilizuoti padėties, nesikėsintų į mūsų nepriklausomybę, suverenumą ir teritoriją“. Jis taip pat paragino „nedelsiant pradėti formuoti vyriausybę, kuri turi užtikrinti ukrainiečių saugumą, atkurti tvarką ir įstatymų laikymąsi“.
Pasak O.Turčynovo, ketvirtadienį Aukščiausioji Rada posėdžiaus, kol bus patvirtinta naujoji vyriausybė.
„Ukraina sugebės apginti savo nepriklausomybę, suverenumą, savo teritorijos neliečiamumą“, – pažadėjo jis.
O.Turčynovas taip pat pareiškė įsakęs imtis visų priemonių, kad būtų užtikrintas piliečių saugumas Kryme, taip pat išvaduoti Simferopolyje užimti vyriausybiniai pastatai.
Laikinasis prezidentas per parlamento plenarinį posėdį nurodė „imtis visų priemonių, kad būtų apsaugoti piliečiai ir pagal įstatymus būtų nubausti kaltieji dėl (pastatų) užgrobimo, taip pat būtų išvaduoti pastatai. Raginus visus ukrainiečius išlaikyti ramybę, patriotus – ginti administracinius pastatus nuo provokatorių ir ekstremistų. Bet kokie mėginimai užimti administracijos pastatus bus vertinami kaip nusikaltimas prieš Ukrainos valstybę“.
Ukrainos milicijoje ir VRM pajėgų daliniuose buvo paskelbta aukščiausio lygio parengtis, kai dešimtys ginkluotų prorusiškų aktyvistų ketvirtadienį paryčiais užėmė pietinio autonominio Krymo regiono administracijos pastatus, užblokavo jų įėjimus ir iškėlė ant pastatų Rusijos vėliavas.
Įtampa strategiškai svarbiame pusiasalyje, kuriame įsikūrusi pagrindinė Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė, padidėjo tuo metu, kai įstatymų leidėjai Kijeve turėtų patvirtinti naują vyriausybę, kai prorusiškai prezidentas Viktoras Janukovyčius pabėgo iš sostinės po tris mėnesius šalį krėtusių audringų protestų.
Tuos neramumus, pareikalavusius dešimčių žmonių gyvybių, išprovokavo valstybės vadovo sprendimas nepasirašyti svarbios sutarties su Europos Sąjungą (ES) ir grįžti prie tradiciškai glaudesnių ryšių su Rusija.
Rusija sakė abejojanti naujosios Ukrainos valdžios teisėtumu ir kaltino ją neįstengiant suvaldyti radikalų, kurie grasina rusakalbiams, sudarantiems didžiąją gyventojų dalį šalies rytuose ir pietuose, įskaitant Krymą.
Krymo regioninio parlamento ir vyriausybės pastatus užėmę asmenys kol kas nepaskelbė jokių reikalavimų, tačiau susprogdino kurtinamąją granatą, kai žurnalistai mėgino juos klausinėti.
Tie vyrai buvo prisisegę juodos ir oranžinės spalvos kaspinus – Sovietų Sąjungos pergalės Antrajame pasauliniame kare simbolį – o prie užimtų pastatų iškėlė plakatą su užrašu „Krymas yra Rusija“.
Vienas iš prorusiškų aktyvistų, vardu Maksimas, sakė, kad jis ir kiti aktyvistai budėjo protesto stovykloje prie Krymo parlamento regiono sostinėje Simferopolyje, kai pastatą iki dantų ginkluoti vyrai, dėvintys neperšaunamas liemenes. Be kitų ginklų, užpuolikai turėjo automatų, raketinių granatsvaidžių ir snaiperių šautuvų.
„Mūsų aktyvistai ten ramiai praleido visą naktį, statydami barikadas, – pasakojo Maksimas. – Apie 5 val. (vietos ir Lietuvos) laiku pasirodė nežinomi vyrai ir priėjo prie pastato. Jie įžengė į kiemą ir suguldė visus ant žemės.“
„Jie klausinėjo, kas mes tokie. Kai pasakėme, kad giname rusų kalbą ir Rusiją, jie pareiškė: „Nebijokite, mes su jumis.“ Tuomet jie pradėjo šturmuoti pastatą ir išlaužė duris, – pridūrė aktyvistas. – Jie neatrodė kaip savanoriai ... jie buvo profesionalai. Buvo aišku, kad tai gerai organizuota operacija. Jie užėmė pastatą, išvijo miliciją – viduje buvo maždaug šeši milicininkai.“
„Kas jie tokie? Niekas nežino. Jų apie 50-60; tie žmonės ginkluoti iki dantų“, – sakė Maksimas.
Kryme besivystantys įvykiai dar kartą pademonstravo šalies susiskaldymą į prorusišką ir provakarietišką stovyklas, kuris dar labiau pagilėjo per pastaraisiais mėnesiais Ukrainą krėtusius politinius neramumus.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį įsakė kariuomenei paskelbti nepaprastąją padėtį daugumoje Vakarų karinės apygardos dalinių. Kariškiai taip pat pranešė padidinę saugumo parengtį Kryme esančioje Juodosios jūros laivyno bazėje.
Šiuose manevruose dalyvaus apie 150 tūkst. karių, 880 tankų, 90 lėktuvų ir 80 karo laivų. Šiais veiksmais siekiama „patikrinti pajėgų kovinę parengtį veiksmams per kritines situacijas, keliančias grėsmę šalies kariniam saugumui“, Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu nurodė pranešime, kurį išplatino šalies naujienų agentūros.
(papildyta 11.30) „Aš prašau Rusijos laikytis savo karinių bazių, pagal susitarimą dėl Juodosios jūros laivyno laikymo Kryme... Aš kreipiuosi į Rusijos federacijos vadovybę su reikalavimu: visi kariai privalo likti teritorijoje, kuri yra numatyta pagal susitarimą. Bet kokie kariuomenės pervežimai bus laikomi karine agresija“, – pabrėžė laikinai einantis prezidento ir karinių pajėgų vado pareigas A. Turčinovas.
(papildyta 11.26) Ukrainoje vykdomos provokacijos iš Rusijos pusės, kuri pažeidė savo įsipareigojimus dėl Ukrainos teritorinio vientisumo, todėl reikia kreiptis į JAV ir Didžiąją Britaniją pagalbos, cituojamas parlamentaras Olegas Tiagnibokas, praneša censor.net.ua.
Jis nuramino Krymo gyventojus, kad jokie „banderininkai traukiniais“ nevažiuoja į Krymą. „Niekas nesiruošia aiškinti, kokia kalba jums kalbėti. Niekas nepažeidinės jūsų religinių, išsilavinimo, tautinių mažumų teisių“, – užtikrino O. Tiagnibokas. Jis patarė Krymo gyventojus prisiminti, kad „mums reikia gelbėti savo valstybę“, kuri po V. Janukovyčiaus režimo yra patekusi į siaubingą ekonominę situaciją.
„Mes, vadovaudamiesi Budapešto susitarimu, turime JAV, Didžiosios Britanijos ir Rusijos Federacijos garantijas. Mums reikia oficialiai kreiptis į šias valstybes, siekiant išsaugoti savo teritorinį, ekonominį ir politinį vientisumą“, – pareiškė O. Tiagnibokas.
1994-ais Budapešte, Ukraina atsisakė savo branduolinio ginklo su sąlyga, kad Rusija, JAV ir Didžioji Britanija saugos Ukrainos teritoriją ir nepuls jos.
(papildyta 11.12) Šarvuotųjų transporterių kolonos važiavo į Simferopolį plentais nuo šiaurinio Ukromnojės priemiesčio ir pietvakarinio Čistenkojės priemiesčio, šaltinis sakė naujienų agentūrai „Interfax“.
„Jie tikriausiai išvažiavo palaikyti asmenų, užėmusių administracinius pastatus Simferopolyje“, – pridūrė agentūros pašnekovas.
Pasak jos, šiuo metu Ukrainos teisėsaugos struktūros ruošiasi užkirsti kelią šarvuočiams įvažiuoti į miestą.
Krymo regiono saugumo pajėgose paskelbta nepaprastoji padėtis
Ukrainos pietiniame Krymo regione VRM pajėgų daliniuose ir milicijoje ketvirtadienį buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, kai nežinomi ginkluoti asmenys užėmė šios autonominės teritorijos parlamento ir vyriausybės pastatus, pranešė laikinasis vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas.
„Paryčiais automatais ir kulkosvaidžiais ginkluotas nežinomų asmenų būrys užėmė Krymo Aukščiausiosios Rados pastatą Simferopolyje. Paskelbtas pavojus vidaus kariuomenės daliniuose ir visuose milicijos skyriuose“, – A.Avakovas nurodė pranešime, kurį paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“.
Ministras pridūrė, kad saugumo pajėgos apsupo kvartalą, kuriame yra Krymo Aukščiausiosios Rados pastatas.
„Taip pat imtasi kitų priemonių, siekiant užkirsti kelią ekstremistiniams veiksmams ir neleisti padėčiai peraugti į ginkluotą susirėmimą miesto centre“, – rašo A.Avakovas.
Krymo parlamento ir vyriausybės pastatus ketvirtadienį apie 4 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku užėmė apie 30 žmonių grupė, naujienų agentūrai „Interfax“ anksčiau sakė regiono premjero atstovė spaudai Violeta Lisina.
Rusija „bekompromisiškai“ gins visų rusų teises, sako URM
Rusija „tvirtai ir bekompromisiškai“ gins visų rusų teises, ketvirtadienį pareiškė Užsienio reikalų ministerija, padidėjus įtampai Kryme, kuris yra vienintelis aiškią etninių rusų daugumą turintis Ukrainos regionas.
„Rusijos užsienio reikalų ministerija toliau gins tarptautinėje arenoje savo tėvynainių teises; tvirtai ir bekompromisiškai reaguos, jeigu jos bus pažeidžiamos“, – sakoma URM žinutėje, paskelbtoje socialiniame tinkle „Twitter“.
Ministerija pridūrė esanti susirūpinusi dėl „didelio masto žmogaus teisių pažeidimų“ Ukrainoje.
Rusijos naikintuvai prie šalies vakarinių sienų patruliuoja kovinės padėties režimu
Rusijos naikintuvams prie šalies vakarinių sienų buvo nurodyta patruliuoti koviniu režimu, naujienų agentūra „Interfax“ ketvirtadienį citavo Gynybos ministerijos pranešimą.
„Naikintuvai nuolat patruliuoja pasienio regionų oro erdvėje, – sakoma pranešime. – Nuo pat momento, kai buvo gautas aukščiausio lygio karinės padėties signalas, Vakarų karinės apygardos aviacija persidislokavo į operatyvinius aerodromus.“
Ukrainos lyderis perspėja Rusiją nepradėti „karinės agresijos“ Kryme
Ukrainos laikinasis lyderis ketvirtadienį perspėjo Kryme bazuojamas Rusijos karines jūrų pajėgas likti savo bazėse, kai prorusiški ginkluoti aktyvistai užėmė administracinius pastatus to autonominio regiono sostinėje Simferopolyje.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas ir laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas paragino Rusijos kariškius nesiųsti savo karių už karinių bazių ribų, nustatytų atitinkamomis sutartimis.
„Bet koks kariškių judėjimas už tų teritorijų ribų bus laikomas karine agresija“, – O.Turčynovas sakė parlamentui.
Krymo uostamiestyje Sevastopolyje įsikūrusi pagrindinė Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė.
„Kreipiuosi į Rusijos Federacijos Juodosios jūros laivyno vadovybę, reikalaudamas, kad visi kariškiai turi likti teritorijose, kurių ribos yra apibrėžtos sutartyse“, – pabrėžė Ukrainos lyderis.
Jis pridūrė davęs nurodymą saugumo pajėgoms panaudoti visas priemones, kad būtų apsaugoti Krymo gyventojai ir išvaduoti ginkluotų užpuolikų užimti pastatai Simferopolyje.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.