„NATO nenorės siųsti savo pajėgų į Ukrainą“, – rašoma „The Times“. Anot leidinio kalbintų analitikų, jeigu rusų pajėgos nukautų tokių šalių, kaip Didžioji Britanija, karius, tai ji būtų greitai įtraukta į karą, o tai regionui reikštų Trečiojo pasaulinio karo pradžią.
Britų leidinyje primenama, kad V. Zelenskis savo paviešintame plane pasiūlė „dislokuoti Ukrainos teritorijoje Rusijos strateginio atgrasymo nebranduolinį kompleksinį paketą“.
„Nebranduolinio Rusijos atgrasymo paketas“ – kas tai yra?
Karo analitikas ir britų atsargos karininkas Justinas Crumpas mano, kad V. Zelenskio formuluotė „nebranduolinio atgrasymo paketas“, greičiausiai, reiškia Vakarų šalių pajėgų dislokavimą Ukrainos teritorijoje ilgalaikėje perspektyvoje. Jis priminė, kad prieš Rusijos puolimą 2022-aisiais apmokančios NATO pajėgos buvo išvestos iš Ukrainos dėl baimės, kad prasidės Rusijos kariuomenės puolimas.
Kalbos apie galimą Vakarų šalių pajėgų dislokavimą Ukrainoje nuolat vis kartojasi. Tokios idėjos buvo viešai aptariamos Prancūzijoje, o praėjusią savaitę ir Didžiojoje Britanijoje vėl buvo iškeltas klausimas dėl savo pajėgų grąžinimo į Ukrainos vakarus, kur būtų apmokomi ukrainiečių kariai.
Tiesa, kol kas tokios kalbos tėra teorinės, nes kyla didelė rizika, kad Rusija bandys raketomis apšaudyti būtent užsieniečių dislokacijos vietas.
Analitikai ir karo ekspertai pažymi, kad gali būti ir kitų „nebranduolinio atgrasymo“ planai: balistinių raketų kūrimas ir gamyba Ukrainos teritorijoje, NATO infrastruktūros didinimas ir Ukrainos pajėgų stiprinimas.
„Manau, kad Zelenskis turi omenyje tolimojo nuotolio ir didelio tikslumo ginkluotę, tokią kaip nebranduolinės balistinės ir sparnuotosios raketos, bei naikintuvai su valdomomis raketomis, kurios būtų paleidžiamos ore“, – „The Times“ cituojama Ukrainos deputatė ir šalies delegacijos NATO atstovė Solomija Bobrovskaja.
Leidinio šaltinio Ukrainos kariuomenėje teigimu, V. Zelenskis taip pat galėjo kalbėti apie tolimojo nuotolio ginkluotės vystymą Ukrainoje. Tai reikštų arba Vakarų gamybos raketų tiekimą, arba tolimojo nuotolio raketų gamybą Ukrainos teritorijoje, tuomet nereiktų Vakarų leidimo smogti Rusijos gilumai.
Zelenskio planas. Kas žadama?
Primename, kad spalio 16 d. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Aukščiausiajai Radai pristatė pergalės planą.
Pasak jo, minėtą planą sudaro penki punktai ir trys slapti priedai. Prezidentas pabrėžė, kad visi punktai išdėstyti „labai konkrečiai“: „Pirmieji keturi punktai yra skirti karui užbaigti. Penktasis punktas skirtas pokario laikui, kad būtų užtikrintas saugumas“.
Autoritetingas „Bild“ karo analitikas Julianas Ropcke kritikavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio paviešintą neįslaptintą taikos plano dalį: „Trūksta žodžių“. Jo teigimu, nė vienas iš išvardintų punktų, kuriuose kalbama apie stojimą į NATO ar Vakarų leidimą smogti Rusijos teritorijos gilumoje, nebus įvykdytas ir tai jau iš anksto žinoma.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!