"Nors lieka gausių iššūkių, esama kai kurių esminių faktų, kurie pabrėžia padidėjusį saugumą visoje šalyje", - nurodė JAV generolas Josephas Dunfordas (Džozefas Danfordas), NATO vadovaujamų Tarptautinių saugumo pagalbos pajėgų (ISAF) vyriausiasis vadas.
J.Dunfordo pranešime sakoma, kad beceik 8 mln. afganų vaikų, iš jų 40 proc. mergaičių, lanko mokyklas. Palyginimui, valdant Talibanui 1996-2001 metais, Afganistane buvo tik apie milijonas moksleivių, iš jų beveik visi - berniukai.
2002 metais tik 9 proc. afganų buvo prieinama būtiniausia sveikatos priežiūra, o dabar 85 proc. gyventojų gali pasiekti medicinos įstaigą per valandą, pabrėžė kariškis, pridūręs, kad taip pat nuolat didėja afganų tikėtina gyvenimo trukmė.
"Valdant Talibanui, buvo tik 10 tūkst. laidinio telefono linijų, o mūsų dienomis per 18 mln. žmonių naudojasi mobiliaisiais telefonais", - aiškino J.Dunfordas.
Moterys dabar užima daugiau nei 25 proc. vietų šalies parlamente; jų taip pat esama armijoje ir policijoje, ir moterų skaičius ten nuolat didėja, sakė generolas.
Talibano režimas buvo nuverstas per 2001 metais prasidėjusią JAV vadovaujamų pajėgų invaziją. Nuo to laiko islamistai sukilėliai kovojo su Vakarų šalių palaikoma Kabulo vyriausybe ir JAV vadovaujamomis užsienio pajėgomis.
Talibano ir kitų sukilėlių atakų nuo šių metų sausio iki kovo buvo įvykdyta 47 proc. daugiau negu pernai per tą patį laikotarpį, rodo Afganistano nevyriausybinės organizacijos "Safety Office" duomenys.
Jungtinės Tautos (JT) atskirai pranešė, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį civilių aukų padaugėjo 30 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praeitais metais. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius žuvo 475 civiliai, o dar 872 buvo sužeisti.
Šiuo metu apie 100 tūkst. karių turinčios ISAF savo kovinę misiją turėtų baigti iki ateinančių metų pabaigos, o užsieniečiai kariai jau dabar išvedami iš priešakinių linijų. Afganistano pajėgos greitai perims atsakomybę už saugumo palaikymą visoje šalyje.