„Sprendimas atšaukti aštuonių Rusijos misijos prie NATO narių akreditaciją buvo paremtas žvalgybos duomenimis, nes jie buvo nedeklaruoti Rusijos žvalgybos pareigūnai, ir mes stebime suaktyvėjusią Rusijos žalingą veiklą bent jau Europoje, todėl turime veikti“, – kalbėjo J. Stoltenbergas.
NATO vadovas patikino, kad sprendimas išvaryti Rusijos atstovus nėra „susijęs su kokiu nors konkrečiu įvykiu“, tačiau nedetalizavo šio žingsnio.
Trečiadienį NATO paskelbė, kad nusprendė atimti iš „nedeklaruotų Rusijos žvalgybos pareigūnų“ oficialią akreditaciją darbui Aljanse, taip pat perpus sumažinti Rusijos delegacijos dydį iki 10 asmenų.
J. Stoltenbergas pabrėžė: „NATO ir Rusijos santykiai yra žemiausiame lygyje nuo Šaltojo karo pabaigos, ir taip yra dėl Rusijos elgesio.“
Vakarų ir Maskvos ryšiai pastaraisiais metais prastėjo, ypač po 2014 metais Kremliaus įvykdytos Krymo aneksijos, taip pat dėl Rusijos vaidmens Rytų Ukrainos konflikte.
Prie Aljanso jau ilgą laiką veikia rusų stebėtojų misija, dirbanti prieš du dešimtmečius įsteigtoje NATO ir Rusijos taryboje. Ši institucija skirta skatinti bendradarbiavimą bendrais saugumo klausimais, nors Maskva nepriklauso šiai Vašingtono vadovaujamai karinei organizacijai.
Rusijos misija jau kartą buvo mažinama: septyni jos nariai buvo nušalinti po 2018 metais Anglijoje įvykdyto buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Dar trijų Rusijos diplomatų prašymai išduoti akreditaciją buvo atmesti.
NATO ir Rusijos tarybos posėdžiai dėl padidėjusios įtampos nevyksta nuo 2019 metų.
„Esame pasirengę pradėti prasmingą dialogą su Rusija, taip pat esame pasiruošę sušaukti NATO ir Rusijos tarybos posėdį“, – pareiškė J. Stoltenbergas.
„Iš tikrųjų jau seniai kvietėme Rusiją. Iki šiol Rusija neatsakė teigiamai“, – pridūrė jis.
Britų televizija „Sky News“ pranešė, kad NATO savo sprendimą priėmė reaguodama į balandį paviešintą informaciją apie aukų pareikalavusius sprogimus Čekijos šaudmenų sandėlyje 2014 metais. Prahos teigimu, prie incidento prisidėjo du Rusijos šnipai, laikomi susijusiais su Skripalių apnuodijimu.
Tie sprogimai paskatino Europos Sąjungą ir Rusiją abipusiškai išsiųsti dešimtis Bendrijos ir rusų diplomatų bei kitų ambasadų darbuotojų.