Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy sukėlė tarptautinį skandalą, bandydamas įsiteikti Armėnijos valdžiai savo vizito Jerevane metu. Sarkozy paragino Turkijos valdžią pripažinti armėnų genocidą.
„Armėnų genocidas – istorinis faktas. Kolektyvinis jo neigimas yra kur kas blogiau už vieno žmogaus neigimą. Turkija yra didi valstybė, ir jeigu ji peržiūrės savo istoriją, kaip tai daro kitos didžios valstybės, tai reikštų, kad ji save gerbia“, – pareiškė Sarkozy vizito armėnų genocido muziejuje kartu su Armėnijos prezidentu Seržu Sargsianu.
Prancūzija taip pat siūlo savo šalyje įvesti teisinę atsakomybę už armėnų genocido neigimą. „Jeigu Turkija pripažintų juoduosius savo istorijos puslapius, Prancūzija ir Armėnija tai palaikytų taikos gestu. Jei Turkija neras savyje jėgų tokiam žingsniui, Prancūzija gali kriminalizuoti genocido neigimą.“
Sarkozy žodžiai be jokios abejonės sukėlė Ankaros pyktį. „Prancūzijos saugumui užtikrinti būtų geriau, jei Sarkozy nustotų vaidinti istoriką ir užsiimtų ekonominių problemų sprendimu, su kuriais susidūrė jo šalis“, – pareiškė Turkijos atstovas, praneša Newsru.
1915 metų įvykiai iki šiol yra esminė kliūtis Turkijos ir Armėnijos santykiuose. Armėnai teigia, kad Pirmojo pasaulinio karo metu Osmanų imperijos valdžia vykdė suplanuotą, tikslingą armėnų populiacijos naikinimą, kurio metu žuvo 1,5 milijono armėnų – pusė visų pasaulio armėnų. Turkijoje šiuos skaičius vadina gerokai perdėtais. Turkija apskritai teigia, kad visos armėnų aukos susijusios su karu ir badu.
Armėnų genocidą yra pripažinusios 18 valstybių: Rusija, Prancūzija, Belgija, Olandija, Šveicarija, Švedija, Lenkija, Lietuva, Graikija, Slovakija, Kipras, Argentina, Venesuela, Čilė, Kanada, Urugvajus, Paragvajus ir Vatikanas.
Svarbu pažymėti, kad armėnų genocido pripažinimas yra viena iš kertinių Turkijos narystės Europos Sąjungos sąlygų.
Taip pat skaitykite: