Raudonojo šikšnosparnio jauniklis buvo rastas Kernso mieste, šiauriniame Kvynslende, ir laukinių gyvūnų specialisto užmigdytas, o tuomet išsiųstas į Brisbeną testavimui. Kvynslendo biologinio saugumo centro mokslininkai patikrino nebegyvą šikšnosparnį ir aptiko, kad jis buvo užsikrėtęs mirtinu australiškuoju šikšnosparnių lisavirusu (ABLV). Įstaigos atstovas antradienį patvirtino, kad šio viruso testas buvo teigiamas.
„Kvynslende 2020 metais yra patvirtinti trys ABLV atvejai, o 2019 metais jų buvo tik vienas, – „Daily Mail Australia“ sakė jis. – Nuo 1996 metų yra buvę trys žmogaus užsikrėtimo ABLV atvejai. Visi jie baigėsi mirtimi.“
ABLV buvo pirmą kartą identifikuotas penkių mėnesių amžiaus juodojo šikšnosparnio jaunikliui, rastam šiauriniame Naujajame Pietų Velse, 1995 metų sausį. Žmonės ABLV gali užsikrėsti tada, jei šikšnosparniai jiems įdreskia ar įkanda.
„Žmonėms ABLV sukelia visuomet mirtiną encefalitą – tai smegenų infekcija ir uždegimas, – sakė įstaigos atstovas. – Klinikiniai ligos požymiai yra paralyžius, sąmonės praradimas ir drebulys.“
ABLV užsikrečia mažiau nei vienas procentas šikšnosparnių – ši liga Australijoje yra endeminė – tai reiškia, kad kitose pasaulio dalyse ji neegzistuoja. Kvynslendo biologinio saugumo centro atstovas įspėjo žmonės „niekada neliesti šikšnosparnių“ ir nerizikuoti užsikrėsti.
„Tik nuo pasiutligės paskiepyti žmonės, kurie gerai moka elgtis su šikšnosparniais ir naudoja specialias apsaugos priemones, turėtų liesti ar gelbėti šikšnosparnius, – sakė jis. – Jei šikšnosparnis įkando ar įdrėskė jums ar kitam asmeniui, tuoj pat nuplaukite žaizdą ir kreipkitės į medikus. Kad liga neprasidėtų, gali reikėti pasiskiepyti.“
ABLV gali užsikrėsti ir naminiai gyvūnai – katės bei šunys, jei jiems įdreskia ar įkanda užsikrėtęs šikšnosparnis. Tokiu atveju šeimininkams reikia nedelsiant kreiptis į veterinarą. Šiais metais Kernse jau pranešta apie 38 atvejus, kai žmonės įdrėskė ar įkando šikšnosparnis.
Viešosios sveikatos specialistė Annie Preston–Thomas sakė, kad pastarosiomis savaitėmis tokių pranešimų būta daugiau, nes šikšnosparniai šiuo metu yra aktyvesni – jiems prasidėjo dauginimosi sezonas.
„Šiuo metų laiku jų padaugėja. Mūsų slaugytojai kasdien praneša apie įkandimus ir įdrėskimus“, – „ABC News“ sakė dr. A. Preston–Thomas.
Veterinarė iš Kernso Annabelle Olsson sako, kad nors ABLV žmonėms yra labai pavojingas, šikšnosparniai juo užsikrėtę gali būti tik labai trumpą laiką.
„Šikšnosparniai nenešioja lisaviruso – juo užsikrėtę jie miršta, – televizijos naujienų tarnybai sakė ji. – Nuo tada, kai jie pasidaro užkrečiami iki tada, kai miršta, praeina vos 24–48 valandos.“