Tai – naujausi veiksmai Minsko režimui beveik ketverius metus tęsiant didelio masto susidorojimą su opozicija.
Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka represijų griebėsi 2020-ųjų rugpjūtį, kai prasidėjo masiniai šalies pilietinės visuomenės protestai prieš jo valdymą po ginčijamo perrinkimo prezidento rinkimuose. Opozicija ir Vakarai juos pasmerkė kaip suklastotus.
Buvo sulaikyta daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai buvo žiauriai sumušti, uždaryta dešimtys nepriklausomų naujienų organizacijų ir teisių grupių, įkalinta žurnalistų.
Nuo to laiko iš 9,5 mln. gyventojų turinčios šalies pabėgo apie 500 tūkst. žmonių, o valdžios institucijos šiais metais pradėjo kampaniją prieš egzilyje gyvenančius baltarusius.
Baltarusijos tyrimų komitetas ketvirtadienį pranešė, kad naujausi reidai ir turto konfiskavimas buvo nukreipti prieš aktyvistus, kurie užsienyje kritikavo valdžią ir dalyvavo mitinguose, skirtuose šalies nepriklausomybės metinėms paminėti.
Valdžios institucijos pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl kaltinimų „ekstremistinės grupės kūrimu“ ir „Baltarusijos diskreditavimu“. Už šiuos baudžiamuosius nusikaltimus gresia iki septynerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Pareigūnai teigė susekę Lenkijoje, Lietuvoje, Belgijoje, Sakartvele, Čekijoje, JAV ir kitose šalyse kovo 25 dieną vykusių mitingų, skirtų paminėti 1918 metais pirmą kartą paskelbtą Baltarusijos nepriklausomybę, dalyvius. Šią sukaktį Baltarusijos opozicija mini kasmet.
Tyrimų komiteto atstovas spaudai Siarhejus Kabakovičius pareiškime teigė, kad aktyvistai yra „bėgliai marionetės“, ir apkaltino juos „raginimais daryti ekonominį ir politinį spaudimą mūsų šaliai“.
Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, kuri 2020 metais dėl valdžios spaudimo paliko šalį, teigė, kad reidai ir turto konfiskavimas yra „valdžios kerštas baltarusiams, kurie ir toliau kovoja su diktatūra“.
„Lukašenkos režimas stengiasi pasėti baimę tarp baltarusių ne tik Baltarusijoje, bet ir užsienyje“, – sakė S. Cichanouskaja. – Baltarusiai gyvena sunkiomis sąlygomis, kurios atrodo panašios į Stalino laikus – griežtėjančios represijos, savavališki sulaikymai ir nuolatinis nestabilumas.“
Žymiausia šalies teisių gynimo grupė „Viasna“ yra suskaičiavusi beveik 1,4 tūkst. politinių kalinių Baltarusijoje, įskaitant grupės įkūrėją Alesį Bialiackį, kuris 2022 metais buvo apdovanotas Nobelio taikos premija.