Nuo Pietų iki Vakarų – per visą pasaulį išsibarsčiusiose valstybėse – diktatoriai iš skurstančios liaudies kraunasi milijardinius turtus.
Vieno lyderio rankose laikomose valstybėse galioja viena sistema. Visi jie, nuo Šiaurės Korėjos, Kazachstano, Baltarusijos, Egipto iki Kubos ar Venesuelos, gyvena skurstančių piliečių sąskaita.
Pasak Prinstono universiteto politikos mokslų profesorės Amaney Jamal, dažniausiai totalitarinių ir autoritarinių valstybių lyderiai valstybės išteklius naudoja asmeniniams tikslams, ten – didžiausi korupcijos mastai.
Turtingiausias pasaulyje
Neseniai britų dienraštis „The Guardian“ paskelbė, kad, ekspertų vertinimais, Egipto prezidento Hosni Mubarako šeimos turtas gali siekti 70 mlrd. JAV dolerių (182 mlrd. litų). Teigiama, kad didžioji dalis jo šeimos turto dalis laikoma Didžiosios Britanijos ir Šveicarijos bankuose. JAV žurnalas ,,Forbes", sudarantis turtingiausių pasaulio žmonių reitingus, pasirodžiusią informaciją apie H. Mubaraką įvertino skeptiškai, nes pateiktos sumos gerokai lenkia turtingiausio pasaulio žmogaus meksikiečio Carloso Slimo Helu milijardinį turtą. Leidinys tikslesnio skaičiaus nepasiūlė.
Beveik 30 metų būdamas šalies prezidentu ir vyriausiuoju kariuomenės vadu H. Mubarakas sudarė daug investicinių sandorių, kurie jam atnešė šimtus milijonų dolerių pelno. Dalis šių pajamų buvo padėta į sąskaitas užsienio bankuose, už juos prezidentas įsigijo keletą prabangių namų ir viešbučių Niujorke, Los Andžele ir Londone. Žemė ir viešbučiai, esantys turistų pamėgtame Šarm el Šeicho kurorte, taip pat yra H. Mubarako šeimos turtų šaltiniai.
Tuniso mafija
Kitas panašiais būdais turtus susikrovęs milijardierius – ilgametis Tuniso prezidentas Zinas al Abidinas Ben Ali. Nors tiksliai pasakyti, kiek vertas buvusio diktatoriaus turtas, neįmanoma, skaičiuojama, kad jo ir antrosios žmonos Leilos Trablesi nuosavybė galėjo sudaryti apie 30–40 proc. Tuniso bendrojo vidaus produkto.
,,Teisininkai apskaičiavo, kad Tuniso prezidento ir jo žmonos šeimos valdė apie 10 mlrd. dolerių (25 mlrd. litų) vertės turtą, – BBC teigė organizacijos ,,Transparency International„ Prancūzijoje vadovas Danielis Lebegue. – Šis klanas kontroliavo didžiąją dalį šalies bankininkystės, draudimo, logistikos, turizmo ir nekilnojamojo turto sektorių.“
Teigiama, kad buvusi kirpėja L. Trablesi reguliariai perleisdavo milžiniškus turtus giminaičiams. Didelė sutuoktinių turto dalis nugulė užsienio bankuose ir buvo investuota Prancūzijoje, Šveicarijoje, Argentinoje bei Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Prancūzijos spauda pranešė, kad prieš pat neramumus Tunise prezidento žmona iš Prancūzijos centrinio banko atsiėmė nenustatytą kiekį aukso luitų. Kilus riaušėms Tunise Šveicarijos bankai įšaldė Z. Ben Ali sąskaitas su milijonais frankų.
Turtuolis ar vargšas?
16 metų Baltarusiją valdantis Aleksandras Lukašenka taip pat vadinamas vienu turtingiausių regiono žmonių. Praėjusių metų pabaigoje ,,WikiLeaks" paviešintuose dokumentuose teigiama, kad diktatoriui priklauso maždaug 9 mlrd. JAV dolerių vertės turtas. Neoficialiai teigiama, kad Baltarusijos prezidentui priklauso daug nekilnojamojo turto Baltarusijoje, taip pat Rusijos Sočio kurorte.
Paviešintoje informacijoje teigiama, kad A. Lukašenka įsitvirtino turtingiausių Baltarusijos oligarchų sąrašo pirmoje vietoje. Sąrašo viršuje taip pat yra dauguma jo aplinkos žmonių.
Pats A. Lukašenka informaciją apie jo turtus paneigė ir žiniasklaidai teigė, kad apsidžiaugtų turėdamas bent 1 proc. šios sumos. Prezidento atstovas spaudai Pavelas Liogkis taip pat suskubo priminti, kad Baltarusijos diktatorius jau yra rašęs buvusiam JAV prezidentui George'ui Bushui, kad jei šis rastų A. Lukašenkai priklausančio turto, galėtų visą pasiimti sau. ,,Paviešinta informacija – visiška nesąmonė", – teigė atstovas.
Vakarietiškas korėjietis
Komunizmo saulės spinduliuose besikaitinančio Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong Ilo turtai gali siekti daugiau nei 4 mlrd. dolerių (10 mlrd. litų). Neigiantis vakarietiškas vertybes Šiaurės Korėjos lyderis mėgaujasi civilizacijos teikiamais malonumais – amerikietiškais automobiliais, 20 tūkst. Holivudo filmų kolekcija, 10 tūkst. butelių vyno rūsiais, įrengtais prabangiuose amerikietiško stiliaus apartamentuose.
Pietų Korėjos žvalgybos duomenimis, Kim Jong Ilas konjakui ,,Hennessy" per keletą metų išleido daugiau kaip 600 tūkst. dolerių (1,5 mln. litų). Dalis diktatoriaus turto guli užsienio bankuose, likę pinigai investuoti Šiaurės Korėjoje.
Manoma, kad dalis Kimų šeimos užsiima narkotikų verslu ir iš to kraunasi milijonus, nes ant bedugnės krašto balansuojanti šalies ekonomika neaprūpina įnoringo lyderio. ,,Wall Street Journal" duomenimis, vien asmeninėms Kim Jong Ilo išlaidoms kasmet skiriama per 20 proc. Šiaurės Korėjos biudžeto.
Ingrida Mačiulaitytė