Kalbėdami Temzės rūmuose susirinkusiems pareigūnams ir įmonių vadovams MI5 generalinis direktorius Kenas McCallumas ir FTB direktorius Christopheris Wray sakė, kad Kinijos šnipų keliama grėsmė abiejose šalyse yra didžiulė ir toliau auga.
Pasak K. McCallumo, JK vidaus žvalgybos tarnyba MI5 gerokai padidino į Kiniją orientuotų operacijų mastą.
„Šiandien atliekame septynis kartus daugiau tyrimų nei 2018 metais, – sakė jis. – Planuojame dar tiek pat augti, toliau dėdami daug pastangų kovoti su slaptomis grėsmėmis iš Rusijos ir Irano.“
K. McCallumo teigimu, Kinijos žvalgyba lėtai ir kantriai renka šaltinius ir įgyja prieigą prie informacijos. Tik nedaugelis iš tų, į kuriuos buvo nusitaikyta, patys tai žino, sakė jis.
„Šiuo metu JK teritorijoje vykdoma priešiška veikla“, – kalbėjo MI5 vadovas.
„Pagal apimtį didžioji dalis to, kam gresia Kinijos komunistų partijos agresija, nėra, taip sakant, mano sritys. Jos jūsų – pasaulyje pirmaujanti patirtis, technologijos, moksliniai tyrimai ir komercinis pranašumas, kurį sukūrė ir turi šioje salėje esantys žmonės ir kiti panašūs į jus“, – sakė K. McCallumas.
Ch. Wray teigimu, Kinijos keliama grėsmė yra „sudėtingas, ilgalaikis ir visur plintantis pavojus“, su kuriuo susiduria tiek Jungtinės Valstijos, tiek Britanija, tiek kitos sąjungininkės.
Kinija „yra nusitaikiusi vogti jūsų technologijas, kad ir koks būtų jūsų pramonės šakos pagrindas, ir panaudoti jas tam, kad pakirstų jūsų verslą ir dominuotų jūsų rinkoje“, pridūrė jis.
Britų ir JAV žvalgybos tarnybų vadovai taip pat perspėjo, kad Kinijos invazija į Taivaną, kurį Pekinas laiko savo teritorija, smarkiai sutrikdytų pasaulinę prekybą ir pramonę.
Jie paragino verslą neprarasti budrumo ir pranešti apie galimas grėsmes.
„Kinijos komunistų partija domisi mūsų demokratine, žiniasklaidos ir teisine sistemomis. Deja, ne tam, kad jas kopijuotų, bet tam, kad jomis pasinaudotų savo naudai“, – sakė K. McCallumas.
Pekinas atmetė šiuos kaltinimus ir pavadino juos „visiškai nepagrįstais“.
„Tie įvardinami vadinamieji atvejai yra tikras šešėlių gaudymas“, – sakoma Kinijos ambasados JK svetainėje paskelbtame misijos atstovo pareiškime.
„Jie skleidžia įvairiausią melą apie Kiniją, siekdami apšmeižti Kinijos politinę sistemą, pakurstyti Kinijai priešiškas nuotaikas bei jos atskirtį ir nukreipti visuomenės dėmesį, kad nuslėptų savo gėdingus darbus“, – teigiama pareiškime.