Kasmet žiaurėjantys narkotikų karteliai Meksikoje ima valdžią į savo rankas.
Aukų sparčiai daugėja
2008 metais per narkotikų prekeivių karus Meksikoje žuvo daugiau kaip 5,3 tūkst. žmonių − dvigubai daugiau nei 2007-aisiais. Šių konfliktų netektys jau viršija ir JAV karių nuostolius Irake. Vien per šiuos metus kartelių tarpusavio kovose žuvo daugiau nei tūkstantis žmonių. Oficiali statistika skelbia, kad narkotikų prekeivių karai kasdien pasiglemžia vidutiniškai 20 gyvybių.
Užsienio žurnalistai atkreipia dėmesį ne tik į pasibaisėtiną žmogžudysčių skaičių, bet ir į jų žiaurumą. Pavyzdžiui, per vieną praėjusių metų rugpjūčio savaitę Meksikoje buvo rastos 167 aukos. Nužudyti net 24 policininkai.
Teigiama, kad pastaruoju metu Meksikos narkotikų prekeiviai itin intensyviai kovoja siekdami užvaldyti kvaišalų kontrabandos į JAV kelius. Ypač žiauri kova vyksta pasienyje su JAV esančioje Meksikos Sinaloa valstijoje, kuri yra pagrindinė kontrabandos paskirstymo vieta. Čia dėl valdžios kaunasi mažiausiai pustuzinis kartelių.
Labiausiai išsiskiria du – „Sinaloa“ ir „Cartel del golfo“ („Bedugnės kartelis“ – liet.). Pirmajam vadovauja ieškomiausias Meksikos nusikaltėlis Joaquinas Guzmanas, o antrajam − iš armijos dezertyravę kariai.
Milžiniškas pelnas
Kokaino kontrabandininkų pelnas dažnai siekia 5 tūkst. procentų. JAV Vyriausybė mano, kad Meksikos narkotikų karteliai per metus uždirba apie 25−40 mlrd. dolerių.
Dažniausiai iš prekybos narkotikais gautas pelnas investuojamas į ginkluotę, kurią perka JAV. Prastai ginkluota Meksikos policija turi kovoti su prekeiviais, kurių arsenale yra naktinio matymo įranga, moderni aviacija, greitaeigiai kateriai, prieštankinės raketos, rankinės granatos, moderniausi šaunamieji ginklai ir naujausia komunikacijos technika.
Kai kurie JAV analitikai teigia, kad Meksikos narkotikų kartelių karai kelia šaliai didesnį pavojų nei karas Irake. Juolab kad šis karas persikelia į JAV teritoriją. Po 21 mėnesį trukusio tyrimo vasarį JAV policija visoje šalyje sulaikė 730 su „Sinaloa“ karteliu susijusius asmenis.
Finikso mieste pastaruoju metu itin padaugėjo su narkotikų gaujų kovomis susijusių žmonių grobimų. Pernai užfiksuoti 366 pagrobimai, už kuriuos reikalauta išpirkų. Prieš dešimt metų tokių pagrobimų būta vos 96. Į Finiksą dažniausiai patenka iš Meksikos atgabenti narkotikai.
Desperatiška prezidento kova
Meksikos prezidentas Felipe Calderonas yra vienas iš nedaugelio žmonių, siekiančių susidoroti su narkotikų prekeiviais. Anksčiau Meksikos valdžia dažniausiai tik konfiskuodavo narkotikus ir nuteisdavo kelis prekeivius, o dabartinis prezidentas 2006 metais pradėjo rimtą kartelių vadų medžioklę. Meksika jau išdavė JAV daugiau kaip 90 aukšto rango kartelių vadų ir narių.
Tačiau tėvynėje prezidentas turi mažai sąjungininkų. Policija menkai ginkluota, o pareigūnus lengva papirkti kaip ir vietos valdžios atstovus. Pagrindinis F. Calderono įrankis yra kariuomenė, kurią milijardais dolerių remia Vašingtonas. Prezidentas teigia, kad jei kova bus nutraukta, Meksikos teritoriją užvaldys narkotikų karteliai, o šalis praras galimybę pati spręsti savo likimą.
TIK FAKTAI
Žurnalo „Forbes“ turtingiausių žmonių sąraše J. Guzmanas užima 701 vietą. Jo turtas vertinamas 1 mlrd. JAV dolerių.
Meksikos karteliai į JAV dažniausiai gabena iš Kolumbijos gautą kokainą. Kolumbija pagamina 60 proc. pasaulio kokaino.
Iki kovos 5 dienos Meksikos narkotikų kartelių kovose šiais metais žuvo 1453 žmonės.