Kremliaus kurantams mušant 10 valandą ryto, Maskvą ima drebinti vadinamosios Pergalės dienos iškilmės. Vakarų valstybės Antrojo pasaulinio karo pabaigą kasmet mini gegužės 8-ąją. Tačiau Maskva rengia savo šventę ir gegužės 9-ąją vadina pergalės diena „didžiajame tėvynės“ kare.
Pergalės diena iš tiesų žymi vieno žiauriausių istorijoje diktatorių Stalino pergalę prieš kitą tironą – Hitlerį. Stalinas, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, okupavo Baltijos šalis ir žiaurių represijų bei trėmimų metu pražudė milijonus žmonių.
Visgi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išnaudoja Pergalės dieną stiprinti Antrajame pasauliniame kare nugalėjusios Sovietų Sąjungos nostalgiją.
„Sveikinu jus su Pergalės diena. Tai buvo milžiniška, istorinės reikšmės pergalė visam pasauliui. Su švente, kuri buvo, yra ir bus Rusijai ir mūsų tautai šventa. Mes turime teisę į šią šventę kaip palikuonys žmonių, kurie sutriuškino ir sunaikino nacizmą“, – kalbėjo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Dėl pandemijos pernai tokio parado nebuvo
Kreipdamasis į veteranus, valdantįjį elitą ir paprastus rusus, V. Putinas taip pat pareiškia, kad šalis ir toliau tvirtai gins nacionalinius interesus ir smerkia „rusofobijos“ sugrįžimą. Šią mintį jis išsako tuo metu, kai Vakarai grasina naujomis sankcijomis Rusijai ir pliekia V. Putiną už A. Navalno kalinimą, įtampos kurstymą Rytų Ukrainoje ir ginklų sandėlio sprogdinimą Čekijoje.
Pernai Pergalės diena dėl pandemijos buvo minima be tokių paradų. Šiemet jame dalyvauja daugiau nei 12 tūkstančių karių, 40 karinių orkestrų, demonstruojami beveik 200 istorinės ir šiuolaikinės karinės technikos vienetai.
Padangę skrodžia 76 lėktuvai ir sraigtasparniai, kurie žymi 76-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines. V. Putinas Rusiją valdo jau du dešimtmečius ir kasmet ši valstybinė šventė įgyja vis didesnę svarbą demonstruojant Rusijos karinę galią.