Anot leidinio turimos tyrimo medžiagos, sprogdinimas Čekijos amunicijos sandėliuose buvo įvykdytas iškart po to, kai į Ukrainą buvo pristatyta 5 tūkst. vienetų 152 mm kalibro tolimojo nuotolio haubicos sviedinių, rašoma Jurijaus Butusovo straipsnyje„Censor.net“. Ukraina šią amuniciją buvo priversta pirktis vos tik prasidėjo karas – kontraktas su vėliau nuo Rusijos GRU žvalgybininkų grupuočių nukentėjusiu Emeljanu Gebrevu buvo pirmoji tokia tiekimo sutartis per visą šalies istoriją. Šių sviedinių Ukraina negamina pati, nors kariuomenėje jie aktyviai naudojami.
2017-ųjų gaisro Balaklejoje vaizdo įraše matyti, kad amunicijos sandėlyje sprogimas užfiksuotas 2.46 val., pačiame ginklų sandėlio pakraštyje – 67-ojoje aikštelėje. Būtent joje ir buvo saugomi 152 mm haubicų sviediniai.
Vaizdo įraše taip pat aiškiai matyti – jokio gaisro nebuvo. Nugriaudėjo sprogimas – ir po to prasidėjo sprogimai kitose saugomose aikštelėse.
Sprogmenys buvo saugomi sandariose dėžėse be sprogdiklių, jų detonavimui buvo būtinas stiprus sprogimas. Šalies prokuratūrai atlikus tyrimą, kaltų tarp pačių Ukrainos kariuomenės atstovų nustatyta nebuvo. Šiuo metu kaltinimai niekam nepateikti, tačiau yra versija, kad tuo metu virš sandėlio praskrido rusų dronas.
Ukrainos žiniasklaidos teigimu, Balaklejos karinė bazė buvo didžiausia strateginė 152 mm sviedinių saugykla, visi jie buvo sunaikinti vienu sprogimu.
Atskleidė Ukrainos silpnąją strateginę vietą
J. Butusovo teigimu, šie sviediniai yra sovietinio kalibro, kuris yra gaminamas labai nedaugelyje pasaulio šalių. Dideliais kiekiais ją gamina tik priešas – Rusija, o mažais kiekiais prekiauja tik viena NATO šalis – Bulgarija. Beveik visos kitos pasaulio valstybės, įskaitant Kiniją, Indiją, trečiojo pasaulio šalis, perėjo prie NATO naudojamo 155 mm kalibro. Tokiu būdu svarbios amunicijos tiekimas Ukrainos kariuomenei yra labai pažeidžiamas, jį lengva pakirsti diversijomis.
„Ir nėra abejonių, kad kilus situacijos pablogėjimui Rusija ir vėl vykdys diversijas, arba pradės apšaudymus ir pasistengs sunaikinti likusias atsargas“, – aiškina J. Butusovas.
Rusijos žvalgybininkų pėdsakas ir dar vienoje nuodijimo byloje
Įtariama, kad bulgarų prekeivį ginkluote Emeljaną Gebrevą Rusijos žvalgybininkai ne tik gąsdino, reikalaudami neprekiauti su Ukraina, bet 2015-aisiais apnuodijo ir „Novičok“. Tiesa, tuo metu pats verslininkas savo, sūnaus ir verslo partnerio apnuodijimą siejo su verslo nepasidalijimu tarp grupuočių Bulgarijoje. Ir apskritai, savo prekybą ginkluote su Ukraina šis verslininkas ilgai neigė, tik visai neseniai dienraščiui NYT jis pripažino, kad susprogdinta amunicijos partija Čekijoje buvo skirta Ukrainos kariuomenei.
Tiek sprogdinimą Čekijoje, tiek apnuodijimą Bulgarijoje nepriklausomi tyrėjai sieja su Rusijos užsienio žvalgybos veikla, o kai kurie rusų žvalgybininkai aptikti buvę nusikaltimų metu abiejose vietovėse. Maža to, tie patys rusų žvalgybininkai veikė ir Skripalių nuodijimo „Novičok“ išpuolio Didžiojoje Britanijoje metu.
Po apnuodijimo E. Gebrevas ilgai išbuvo komos būsenoje, su panašiais simptomais į tuos, kurie pasireiškė Skripaliams. Tačiau verslininkas išgyveno ir 2019-ųjų pavasarį jis žiniasklaidai pasiskundė dėl savo šalies valdžios neveiklumo. 2019-aisiais žurnalistai išsiaiškino, kad E. Gebrevą nuodyti buvo atvykusios trys GRU grupės asmenų. Tai galėjo ir nepaaiškėti niekada, bet GRU naudojosi padirbtais pasais, kurių registracijos numeriai ėjo paeiliui. Taip išaiškinus vienoje iš bylų rusų diversantus, žurnalistams pavyko atsekti ir į Bulgariją skraidžiusius asmenis.
Čekija: Rusija iš anksto žino apie būsimus čekų kaltinimus
Maskva iš anksto žinojo, kad čekai turi duomenų apie Rusijos spec. tarnybų agentų dalyvavimą sprogimuose Vrbeticoje ir iš anksto platino internete informaciją, kuri turėjo „neutralizuoti“ Čekijos kaltinimus, šią savaitę paskelbė Čekijos karinė žvalgyba.
Generolo Jano Berouno teigimu, „prorusiška kampanija“ prasidėjo dar prieš tai, kai balandžio 17-ąją premjeras Andrejus Babišas pranešė apie incidentą. „Mes vienareikšmiškai matome išaugusį įvairių Rusijos socialinių tinklų, dezinformacijos ir iškreiptų faktų interpretacijos aktyvumą. Tai buvo matyti net ir anksčiau, dar prieš tai, kai buvo paviešinta informacija apie incidentą“, – pasakojo karinės žvalgybos vadovas vietos žiniasklaidai.