• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos politinis kalinys Michailas Chodorkovskis išplatino pranešimą, kuriame išanalizavo Rusijos ir Didžiosios Britanijos santykius, praneša newsland.ru.

REKLAMA
REKLAMA

Pateikiame jums šį pranešimą:

"Vos prieš kelis metus Didžioji Britanija buvo pagrindiniu Kremliaus oponentu tarptautinėje arenoje. Iš buvusio Rusijos prezidento Vladimiro Putino mes girdėjome daug užsipuolimų ir priekaištavimų.

REKLAMA

V. Putino aplinkos žmonės priprato kaltinti Didžiąją Britaniją kišimusi į Rusijos vidaus reikalus. Tačiau neverta pamiršti, kad praeinančio dešimtmečio pradžioje, kai V. Putinas tik atėjo į valdžią, Tonis Bleiras laikė jį geriausiu draugu pasaulyje. Premjeras T. Bleiras matė Didžiąją Britaniją Rusijos palydovo į tarptautinę areną vaidmenyje.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl gi dešimtmečio viduryje Rusijos ir Didžiosios Britanijos santykiai taip radikaliai pasikeitė į blogąją pusę ir priėjo aklavietę?

Visų pirma, todėl, kad Didžioji Britanija nepateisino Rusijos vilčių dėl besivystančio šalyje autoritarizmo palaikymo: Didžioji Britanija negalėjo praleisti pro pirštus to, kad demokratija šalyje ėmė gesti ir buvo trypiamos žmogaus teisės šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Britų teisminė sistema ne vieną kartą demonstravo savo demokratinę nepriklausomybę, atsisakydama išduoti kelias dešimtis rusų, kurie tėvynėje galėjo tapti teisminio persekiojimo aukomis ir atsidurti kalėjimuose, kuriuose išgyventi nėra paprasta. Tarp tokių politinių pabėgėlių yra nemažai mano naftos kompanijos „Jukos“ darbuotojų.

REKLAMA

Dabar situacija keičiasi. Atsirado prielaida, kad Rusija ir Didžioji Britanija vėl taps pagrindiniais partneriais Europoje, o Deividas Kameronas pervertė „mažo šalto karo“ puslapį abiejų šalių santykiuose.

Tai susiję su tuo, kad Britanija išlieka magnetu, traukos centru tūkstančiams aktyvių Rusijos piliečių; daugelis Rusijos verslininkų ir profesionalų šiuo metu dirba Jungtinėje Karalystėje ir laiko ja savo antrais namais.

REKLAMA

Jie leidžia vaikus į britų mokyklas, su Britanija juos sieja tiek dalykiniai, tiek asmeniniai interesai. Šis žmonių sluoksnis, kuris turi tam tikros įtakos Rusijos politikai ir valdančiosios klasės nuotaikai, yra suinteresuota abiejų šalių šiltais santykiais.

Didžioji Britanija gali būti įdomi rusams tuo, kad pademonstravo savo gebėjimą atmesti istorinius kompleksus ir skausmus, atsisveikino su atgyvenusia imperijos našta ir sugebėjo tapti pilnaverte, efektyvia, demokratine ir laisva nacionaline valstybe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypatingi rusų ir britų santykiai tęsiasi nuo senų laikų: britų pramonininkai ir pirkliai atliko didelį vaidmenį kapitalizmo Rusijoje įtvirtinime ir technologinėje ginkluotėje  XVIII – XX a. pradžioje.

XXI amžiuje Jungtinė Karalystė tapo vienu stambiausiu investuotojų, tuo metu Rusijos eksporto rinka yra 12-ta pagal didį iš visų šalių, eksportuojančių į Britaniją. Šie ryšiai galėtų sutvirtėti, kai Didžiosios Britanijos ekonomika išsivaduos nuo krizės pasekmių ir padidės energijos tiekėjų paklausa. Kai Šiaurės jūroje naftos atsargos ims sekti, paklausa šiais eksporto prekei kils.

REKLAMA

Taip kad Britanija ir Rusija stovi ant strateginės partnerystės slenksčio. Tik kyla klausimas, kokios gali ir turėtų būti šios partnerystės sąlygos?

Britanijai vertėtų nepamiršti, kad Rusija išlieka autoritarine valstybe, kurioje labai aukštas korupcijos lygis. Šios korupcijos eksportas į Europą jau matomas ir kelia nemažai pavojaus ir pačiai Jungtinei Karalystei. Britų ir kitų šalių kompanijų baimė ir neapsisprendimas dėl veiklos Rusijoje kyla dėl Rusijos valstybės viršiausių įstatymų nepaisymo.

REKLAMA

Skirtingai nei Britanijoje, Rusijoje praktiškai nėra lygybės prieš įstatymą ir nepriklausomos teisminės sistemos. Ryškiausias pavyzdys – sufabrikuota „byla dėl Jukoso“, kuri sukėlė daug finansinių ir žmogiškųjų nepatogumų tiek Rusijos piliečiams, tiek investuotojams ir Didžiosios Britanijos ir kitų šalių. Mano asmeninis likimas puikiausias to įrodymas.

Didžiosios Britanijos priklausomybė nuo Rusijos energetikos tiekėjų, skirtingai nei kitose šalyse, nėra labai didelė. Svarbiausia užduotis, kurią paskelbė Dmitrijus Medvedevas, yra Rusijos modernizacija ir jos santykių su Vakarais „perkrovimas“. Be Britanijos pagalbos ir dalyvavimo šia užduotį išspręsti būtų nelengva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų