Septynerius metus už grotų jau praleidęs buvęs didžiausio Rusijos privataus koncerno „Jukos“ vadovas Michailas Chodorkovskis ir jo verslo partneris Platonas Lebedevas net neabejoja, kad gruodžio 15 d. išgirs teismo verdiktą, kuris juos įkalins dar mažiausiai iki 2017-ųjų.
Emocinga kalba
Jie turėjo išeiti į laisvę prieš pat 2012-ųjų Rusijos prezidento rinkimus. Tačiau akivaizdu, kad kai kam tai būtų labai neparanku. Tad buvusiems verslo partneriams buvo iškelta nauja byla. Šį kartą – dėl 218 tonų naftos vagystės iš antrinės „Jukos“ kompanijos ir daugiau nei 3 mlrd. rublių (97,5 mln. JAV dolerių) pasisavinimo. Mažai kas Rusijoje abejoja, kad jų kaltė bet kokiu atveju bus įrodyta.
Manoma, kad prokurorai verdikto šioje byloje tikėjosi dar praėjusią savaitę, todėl sąmoningai nesikreipė į teismą dėl kaltinamųjų sulaikymo pratęsimo. Jis baigiasi kitą savaitę, lapkričio 17-ąją.
Praėjusį antradienį iš stiklinio narvo Maskvos teismo salėje M. Chodorkovskis sakė emocingą kalbą. Jis kalbėjo apie tai, kad Rusija tapo valstybe, kurioje mąstantis žmogus prieina tik prie vienos išvados: biurokratai čia gali daryti kąt nori. Nėra privačios nuosavybės teisių. Žmogus, susiduriantis su sistema, išvis neturi jokių teisių.
„Žmonės, kurie pradėjo šią gėdingą bylą, paniekinamai vadino mus „komercijos žmonėmis“, laikė mus maurais, kurie padarytų bet ką, norėdami išsaugoti savo turtus ir išvengti kalėjimo, – kalbėjo M. Chodorkovskis. – Bet metai bėgo. Kas dabar yra mauras? Kas melavo, kankino, ėmė įkaitus dėl pinigų ir bijodamas savo viršininko?“
Buvęs verslininkas įsitikinęs, kad toks režimas Rusiją nuves tik prie žlugimo: „Kas modernizuos ekonomiką? Prokurorai? Policija? Slaptosios tarnybos? Tokia modernizacija jau išbandyta – ji neveiksni“.
Savo atvirą kalbą teisiamasis baigė viltimi, kad ši byla pateks į Rusijos istoriją. Ir visų – tiek prokurorų, tiek teisėjų – vardai liks įrašyti joje.
Kovos iki galo
Šį kartą, priešingai nei per pirmąjį teismo procesą, M. Chodorkovskis pasiryžęs kovoti „iki paskutinės minutės“. Net jei yra tikras, kad nuosprendis dėl to nepasikeis. Viename paskutinių savo laiškų leidiniui „The New Times“ jis pasakojo, kad ruoštis kovai, kai žinai, kad tavo likimas jau nuspręstas, labai sunku. Tačiau šį kartą tai jo nesustabdys.
M. Chodorkovskio tėvai interviu tam pačiam leidiniui kalbėjo, kad jei sūnus kada nors bus išleistas į laisvę, jie mėgins jį įkalbėti išvykti iš Rusijos. „Čia nėra perspektyvų ne tik jam, bet turbūt ir visai jaunajai kartai“, – sakė nuteistojo mama Marina Filipovna.
Pats M. Chodorkovskis dar kartą priminė, kad byla prieš jį ir P. Lebedevą buvo sukurpta pagal užsakymą ir teismui buvo daromas psichologinis spaudimas. „Yra žmonių, kurie nori mus palikti kalėjime visam laikui ir jie to neslepia, – kalbėjo M. Chodorkovskis ir pridūrė, kad nebijo nelaisvėje praleisti visą savo gyvenimą. – Man, kaip ir bet kuriam, nesinori gyventi kalėjime, bet nesinori ir mirti“.
Svarbūs dokumentai
Lapkričio 1-ąją Rusijos dienraštis „Novaja gazeta“ išspausdino interviu, kurį M. Chodorkovskis ir P. Lebedevas žurnalistams davė iš to paties stiklinio narvo teismo salėje. Kitą dieną leidinio bendraturčio verslininko Aleksandro Lebedevo banke Maskvoje apsilankė netikėti svečiai. Kaukėti pareigūnai išsivežė šūsnį dokumentų ir keletą kompiuterių.
Kaip teigiama A. Lebedevo internetiniame puslapyje, vienintelis paaiškinimas tebuvo tas, kad dokumentai paimti dėl anksčiau iškeltos bylos, susijusios su vienu iš banko klientų. Tačiau labai galimas daiktas, kad kaukėti svečiai turėjo ir kitų motyvų.
Minėtame interviu M. Chodorkovskis ir P. Lebedevas pasakoja apie teismą pagaliau pasiekusius ilgai lauktus dokumentus iš neva nukentėjusiosios pusės. Jie patvirtina, kad verslininkų veikla bendrovei nešė pelną, o ne nuostolius. Šis faktas iš esmės sugriauna prieš verslo partnerius iškeltą bylą...
Neužduoti klausimai
Nukentėjusioji pusė teismo salėje, žinoma, nepasirodė. M. Chodorkovskis anksčiau buvo išreiškęs norą teismo salėje akis į akį susidurti su kai kuriais aukštais Vyriausybės atstovais, pavyzdžiui, šalies ministru pirmininku Vladimiru Putinu ar kompanijos „Rosneft“ vienu iš vadovų Sergejumi Bogdančikovu. Ko jis būtų paklausęs šių žmonių?
„Būčiau paklausęs, ką konkrečiai jie žino apie bylos aplinkybes, – „Novaja gazeta“ žurnalistams teigė M. Chodorkovskis. – V. Putinas buvo ministras, o paskui prezidentas, kai mes neva vogėme naftą. Norėčiau jo paklausti, ar jis tiki, kad buvo galima nepastebėti, kaip dingo 20 proc. visos Rusijoje išgaunamos naftos? Taip pat norėčiau žinoti, kaip oficiali Rusijos pozicija Strasbūre ir Hagoje sutampa su čia demonstruojama pozicija“.
Susiję straipsniai:
M.Chodorkovskis: nuosprendis nulems Rusijos likimą
Kaltintojams nepavyksta rasti reikiamų įrodymų M. Chodorkovskio apkaltinimui
M. Chodorkovskį apkaltino pavogus mažiau naftos nei teigta anksčiau
Prokurorai tikina turį įrodymų M. Chodorkovskio kaltei įrodyti
M. Chodorkovskis papasakojo apie Rusijos ir D. Britanijos santykius