Praėjusią savaitę žurnalistų paklaustas apie baltarusiškos elektros eksportą, A. Lukašenka užsipuolė Lietuvą dėl klausimų, susijusių su saugumo standartų laikymusi statant atominę elektrinę, ir ypač dėl naujausios Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos pastabos, susijusios su antrojo bloko paleidimu.
„Šie bepročiai atsiuntė notą. Lietuvos žmonės neturi nieko bendra su šiais bepročiais. Patikėkite manimi, aš žinau, kas ten vyksta. Ten viršūnė gyvena pati iš savęs. Aš net pažįstu senelius ir tėvus tų, kurie šiandien valdo Lietuvą“, – Kremliaus propaganda į šalis taškėsi A. Lukašenka, bandydamas tvirtinti, kad lietuviai Astravo klausimu esą yra susiskaldę.
Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) paragino Minską stabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) pirmojo ir antrojo energijos blokų eksploatavimą, spręsti saugumo klausimus.
URM penktadienį pranešė perdavusi notą Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai, ragindama „nedelsiant spręsti Baltarusijos AE aplinkosaugos, branduolinės ir radiacinės saugos klausimus, laikantis tarptautinių reikalavimų ir standartų“.
Įsiuto dėl Lietuvos notos
Įpykęs A. Lukašenka tvirtino vienu metu kvietęs specialistus iš Lietuvoje uždarytos Ignalinos AE atvykti į Baltarusiją.
„Tačiau tam tikrų žmonių iš už vandenyno nurodymu jie vykdė kitokią politiką. Tai jau ne pirma pastaba. Tegul jie siunčia [notas]. Turime pakankamai vietos unitazuose. Todėl tegul siunčia“, – sakė A. Lukašena, toliau plėtodamas Kremliaus propagandinę liniją, esą Lietuvą valdo Jungtinės Valstijos.
A. Lukašenka taip pat kalbėjo apie santykių su Vakarais, ypač su Lenkija ir Lietuva, normalizavimo perspektyvas pasikeitus valdžiai Lenkijoje.
„Tačiau tai nereiškia, kad politika Baltarusijos atžvilgiu ten rytoj pasikeis. Mes su jais kalbamės uždarais kanalais, jie man kelia tam tikras sąlygas. <...>
Mes esame suvereni nepriklausoma valstybė. Vykdysime tokią politiką, kuri atitinka mūsų žmonių interesus. Tuo viskas pasakyta. Jei jie tam pasirengę, rytoj mes esame pasirengę paspausti vieni kitiems ranką bet kur ir pasirengę su jais bendradarbiauti“, – tikino A. Lukašenka.
Elektrinė kelia grėsmę visai Europai
Savo ruožtu Lietuvos Užsienio reikalų ministerija nurodo, kad „Baltarusija, vykdydama šį nesaugų branduolinės energetikos projektą, ir toliau ignoruoja tarptautinės bendruomenės prašymus pirmiausia spręsti visas saugos problemas“.
Pasak ministerijos, nesaugi atominė elektrinė Astrave kelia didelę grėsmę visai Europai, todėl Lietuva „primygtinai reikalauja stabdyti Baltarusijos AE pirmojo ir antrojo energijos blokų eksploatavimą iki tol, kol nebus išspręstos visos saugos problemos“.
Lietuvos Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) spalio pabaigoje įspėjo, kad už 50 kilometrų nuo Vilniaus esančios Astravo AE antrojo bloko pramoninė gamyba pradedama neišsprendus visų saugos problemų.
VATESI pabrėžė, kad Baltarusija nuo projekto įgyvendinimo pradžios Lietuvos institucijoms nepateikia konkrečios informacijos, kaip pasirinko atominės elektrinės statybos vietą Astrave ir įvertino kaimyninės valstybės Lietuvos gyventojų pasiskirstymą ir tankumą šalia elektrinės esančioje teritorijoje.
Šie vertinimai, anot VATESI, turėjo būti atlikti pagal Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) saugos standartus ir yra labai svarbūs Lietuvos avariniam pasirengimui.
VATESI teigimu, įvykus avarijai Astravo AE, radiacija paveiktų trečdalį Lietuvos gyventojų. Kartu primenama, kad iki šiol nėra įgyvendintos visos šio objekto streso testų rekomendacijos, taip pat neišspręsti saugos klausimai, susiję su įrangos atsparumu seisminiams įvykiams bei galimo didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikiu.
Jėgainės, kuri turės du po beveik 1,2 gigavato galios rusiško VVER projekto reaktorius, viena didžiausių kritikių Lietuva ir tarptautiniai ekspertai teigia, kad statyba vyko šiurkščiai pažeidžiant technologinius ir aplinkosaugos standartus.