Vienos garsiausių pasaulyje „Tate“ meno galerijos direktorius liūdnai sako, kad britų publika pasiges eilės puikiausių meno kūrinių dėl naujų Didžiosios Britanijos vyriausybės planų apmokestinti svetimšalius rezidentus.
Nerimas kyla dėl to, kad turtingiausi asmenys, taip pat esantys ir dosniausiais filantropais, planuoja išsikelti iš Didžiosios Britanijos.
Pagal pasiūlytus pakeitimus meno kūrinių įvežimas į Britaniją nuo balandžio bus apmokestinamas 40% kūrinio vertės. Šios taisyklės apribos meno kūrinių įvežimą į šalį, o tai pakenks muziejų ir galerijų parodų kokybei. Pirkimai kolekcijoms sustos, skirtos lėšos liks nepanaudotos
5 milijonus lankytojų per metus sulaukiantis „Tate Modern“ muziejus niekuomet nebūtų pastatytas be svetimšalių donatorių pagalbos, sako muziejaus direktorius Seras Nicholas Serota. Jam pritaria „Viktorijos ir Alberto“ muziejaus direktorius Markas Jones.
„Pažiūrėkite į „Tate“, „Serpentine“, „Ashmolean“, „Viktorijos ir Alberto“ muziejų donatorių sąrašą – beveik visi yra ne britai. Vyriausybė nesupranta į ką įsivėlė“ – sako anonimu panorėjęs išlikti stambus menų globėjas.
Pastaruosius 20 metų Londonas traukė užsieniečius kaip palankias finasines sąlygas suteikianti rezidencijos vieta, tačiau dabar šie svetimšaliai nukreipė savo dėmesį į Ženevą ir Niujorką.
Seras Nicholas sako – „bijau, kad muziejų kolekcijose savo meno kūrinius eksponuojantys savininkai tiesiog atsiims juos”.
Nuo balandžio 5 dienos turi įsigalioti naujos taisyklės:
- Svetimšaliai rezidentai, išgyvenę Britanijoje 7 metus, turi kasmet mokėti metinį 30 tūkst. svarų (apie 148 000 litų) mokestį, jei pageidauja, kad jiems būtų taikoma mokesčių išimtis jų pajamoms užsienyje.
- Pasinaudoję šia išimtimi, neteks nuolaidų mokesčiams jų pajamoms Britanijoje.
- Bus apmokestintos visos pajamos iš ofšorinių fondų – iki 10 metų atgaline data.
- Nepiniginis turtas – įvežti į šalį meno kūrinai ir juvelyrika bus apmokestinti neriboto laiko atgaline data.
- Daugiau nei 183 dienas per metus Britanijoje praleidęs asmuo bus laikomas rezidentu.