• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Meksika pirmą sykį šalies istorijoje prezidente išsirinko moterį – dabartinio kairiųjų prezidento ilgametę patikėtinę Claudia Sheinbaum. Ji yra Bulgarijos ir Lietuvos žydų migrantų palikuonė, kukli mokslininkė, buvusi sostinės Meksiko merė ir kovotoja už moterų teises. Meksikiečiai populiarią šalyje politikę vadina tiesiog Claudia.

Meksika pirmą sykį šalies istorijoje prezidente išsirinko moterį – dabartinio kairiųjų prezidento ilgametę patikėtinę Claudia Sheinbaum. Ji yra Bulgarijos ir Lietuvos žydų migrantų palikuonė, kukli mokslininkė, buvusi sostinės Meksiko merė ir kovotoja už moterų teises. Meksikiečiai populiarią šalyje politikę vadina tiesiog Claudia.

REKLAMA

61-erių C. Sheinbaum (Claudia Sheinbaum Pardo) yra ištikima kairiojo populisto Lopezo Obradoro šalininkė ir patikėtinė. Dabartinis prezidentas turi daugiau nei 60 proc. palaikymo reitingą, bet pagal konstituciją privalėjo palikti postą po vienos šešerių metų kadencijos.

Pirmoji ne tik prezidentė moteris, bet ir žydų kilmės prezidentė

Ji yra Bulgarijos ir Lietuvos žydų migrantų anūkė, tokiu būdu ne tik tapo pirmąja Meksikos moterimi prezidente, bet ir žydų kilmės prezidente.

REKLAMA
REKLAMA

„Užaugau be religijos. Taip mane auklėjo tėvai, – sakė C. Sheinbaum 2018 m. Meksikoje vykusiame žydų organizacijos surengtame susitikime. – Bet akivaizdu, kad kultūra yra kraujyje“.

REKLAMA

Jos seneliai iš motinos pusės buvo žydai, į Meksiką imigravę iš Bulgarijos prieš Holokaustą, o seneliai iš tėvo pusės 1920 m. pabėgo iš Lietuvos. Abu tėvai gimė Meksikoje, lietuvių kilmės tėvas – chemikas ir verslininkas, o motina – biologė ir medikė.

C. Sheinbaum susilaukė dviejų vaikų, yra bioinžinerijos profesorė. Garsėja savo santūriu, atsargiu politikos stiliumi ir žada tęsti Lopezo Obradoro politinę darbotvarkę.

REKLAMA
REKLAMA

Devintajame dešimtmetyje C. Sheinbaum buvo studentų judėjimo lyderė.

Į politiką atėjo su baigusiu kadenciją Lopezu Obradoru

2000 m. Meksikoje įvyko politiniai pokyčiai, nuo kurių prasidėjo jos kelias į prezidento postą. Pirmą kartą per daugiau kaip 70 metų Institucinė revoliucinė partija (PRI) pralaimėjo prezidento rinkimus Permainų aljansui.

Tuo pat metu kairiųjų pažiūrų politikas iš Tabasko, neturtingo regiono šalies pietuose, užėmė Meksiko miesto mero postą. Tai buvo Andresas Manuelis Lopezas Obradoras (dažnai vadinamu tiesiog Amlo).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amlo ir C. Sheinbaum pirmą kartą susitiko po to, kai vienas iš NAU matematikos profesorių rekomendavo jos kandidatūrą į aplinkos ministro postą naujojoje miesto administracijoje.

Tuo metu Amlo davė Sheinbaum dvi užduotis: išvalyti Meksiko miesto, kuris tuo metu buvo vienas labiausiai užterštų miestų pasaulyje, orą ir nutiesti antrąjį pagrindinio sostinės greitkelio lygį. Ji įvykdė abi užduotis.

REKLAMA

Kai 2006 m. Amlo administracija pralaimėjo rinkimus, C. Sheinbaum grįžo prie mokslų ir priklausė komandai, kuri laimėjo Nobelio taikos premiją už klimato kaitos tyrimus.

Nuo 2018-ųjų iki šių metų pradžios ji jau pati ėjo Meksiko miesto mero pareigas.

Kovotoja už moterų teises ir laukiantys iššūkiai

Pati C. Sheinbaum save vadina „68-ųjų dukra“, turėdama omenyje to laikmečio protestinį judėjimą, kuriame dalyvavo ir jos tėvai.

REKLAMA

Ateinantys keli dešimtmečiai galutinai suformavo jos politines pažiūras – korupciniai skandalai suskaldė tuometinį valdantįjį Meksikos klaną, o šalyje pradėjo veikti neoliberalus ekonomikos modelis, leidęs plėstis privačiam sektoriui, tačiau tuo pat metu didinęs atskirtį tarp meksikiečių.

C. Sheinbaum galutinai susiformavo kaip kovotoja su korupcija, už žmonių teises, ekologiją.

Dar vienas besikeičiančių laikų ženklas – Meksikos Aukščiausiasis Teismas trečiadienį visoje šalyje dekriminalizavo abortus, nusprendęs, kad teisinė sistema, kurioje už abortus baudžiama, „pažeidžia moterų žmogaus teises“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vadovauti 130 milijonų Meksikos gyventojų ji pradės nuo spalio 1-osios, tačiau labai sudėtingomis sąlygomis: 36 proc. gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, nerimą kelia moterų žudynės, tęsiasi organizuotų nusikaltėlių gaujų smurtas, didėja įtampa pasienyje su JAV.

„Merginos mato manyje pavyzdį, – sakė C. Sheinbaum žurnalui „Gatopardo“. – Pirmoji moteris prezidentė būtų būtų istorinis įvykis mūsų šalyje“.

Kai lietuvių, kuriais galima didžiuotis, nėra, tai ir žydai gali pabūti lietuviais.
Ji nėra lietuvė ir nesvaikit tik kad protėviai kažkiek gyveno Lietuvoje tai neturi jokio ryšio su lietuvybe
"seneliai iš tėvo pusės 1920 m. pabėgo iš Lietuvos" - realiai Lietuva tik kūrėsi, litas buvo įvestas 1922 m., po to kai seneliai pabėgo. Todėl teigti apie kokį nors ryšį su Lietuva, manau, nekorektiška. Be to apskritai kokį ryšį gali turėti su Lietuva Meksikos komunistė?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų