Lenkijoje žinoma apie 60 atvejų, kai komunistinis režimas atėmė vaikus iš areštuotų motinų ir atidavė juos į vaikų namus arba svetimoms šeimoms, ir šalies prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) iniciatyva Motinos dienos proga numatoma organizuoti tokių moterų susitikimą.
Tai vienas tragiškiausių Lenkijos pokario istorijos puslapių. "Jų likimas - tai gyva Lenkijos istorija, kurios dar niekas neaprašė", - dienraščiui "Dziennik" sakė prezidento kanceliarijos darbuotoja, viena iš susitikimo organizatorių Ewa Junczyk-Ziomeska (Eva Junčyk-Ziomeska), kuri prieš kelerius metus Jungtinėse Valstijose sutiko lenkę, komunistų laikais tokiu būdu netekusią savo vaikų.
Tos moters vyras Antrojo pasaulinio karo metu žuvo per Varšuvos sukilimą. Ji liko su dviem vaikais. Po karo moteris įsidarbino Didžiosios Britanijos ambasadoje Varšuvoje, tačiau netrukus buvo įtarta šnipinėjimu svetimos valstybės naudai, areštuota ir įkalinta ilgiems metams. Jos mažamečius sūnų ir dukrą paėmė tuometinis saugumas. Jų likimas nežinomas iki šiol.
Pasak istorijos profesorės Barbaros Otwinowskos (Barbaros Otvinovskos), ypač daug tokių atvejų buvo stalinizmo laikotarpiu. Jaunos moterys būdavo areštuojamos apkaltinus dalyvavimu slaptose organizacijose ir nuteisiamos ilgus metus kalėti, o jų vaikai patekdavo į našlaičių namus ar kalėjimų darželius, iš kurių vėliau kas nors juos pasiimdavo įsivaikinti.