Lenkijos valdžia atnaujino tyrimą dėl nusikaltimų per Antrąjį pasaulinį karą Aušvico koncentracijos stovykloje, praneša BBC.
1 mln. žmonių, kurių dauguma žydai ir lenkai, buvo nužudyti nacių koncentracijos stovykloje.
Vienas šio tyrimo tikslų yra susekti dar gyvus nacių karo nusikaltėlius.
Tyrimą atliks Nacionalinio atminimo institutas - valstybinė įstaiga, tirianti nacizmo ir komunizmo nusikaltimus.
Šį tyrimą pradėjo instituto padalinys Krokuvoje, esantis netoli Aušvico.
Kol kas nežinoma, ar bus tiriami nusikaltimai ir kitose Lenkijos teritorijoje buvusiose koncentracijos stovyklose - Treblinkos, Sobiboro, Chelmno ir Belzeco.
Lenkija tyrimus dėl nusikaltimų Aušvico koncentracijos stovykloje vykdė XX amžiaus septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose. Tačiau 1980-aisiais tyrimai buvo nutraukti nepadarius jokių kaltinamųjų išvadų.
Komunistų eroje Lenkijai buvo ganėtinai sunku tirti nacių nusikaltimus, nes daugelis jų gyveno užsienyje, o Lenkija priklausė sovietiniam blokui.
„Mes neatmetame galimybės, jog mums pavyks surasti buvusius Aušvico-Burkenau koncentracijos stovyklos darbuotojus, kuriems bus pateikti kaltinimai dėl nusikaltimų Lenkijos tautai“, - teigė Nacionalinio atminimo instituto padalinio Krokuvoje atstovas Piotras Piatekas (Piotr Piatek).
Dauguma stovyklos darbuotojų, kaltinamų dėl nusikaltimų prieš Lenkiją, baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. Tačiau 1956 metais paskelbus amnestiją šie teismai buvo nutraukti.
Paskutinį kartą Lenkija nacių nusikaltėlį teisė 2001 metais. Lenkui Henrikui Maniai (Henryk Mania) buvo skirta aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė už dalyvavimą genocide Chelmno stovykloje.