• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas teigia, kad dėl kilusių nesutarimų su opozicijoje esančia „Teisės ir teisingumo“ partija bei valstybės prezidentu Lechu Kaczynskiu, Lenkija gali būti priversta rengti referendumą dėl ES Reformų sutarties ratifikavimo, skelbia BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Broliai Kaczynskiai patys aktyviai dalyvavo ES valstybių narių viršūnėms derantis dėl Reformų sutarties, tačiau dabar grasina ją blokuoti, jei Lenkijos parlamentas Ratifikacijos įstatymo nepapildys specialiu priedu, įtvirtinančiu Lenkijos suverenumą bei šios šalies išsiderėtas išimtis. Svarbiausia išimtimi Lenkija laiko leidimą neprisijungti prie Pagrindinių teisių chartijos, kuri, brolių Kaczynskiu teigimu, primestų abortų, eutanazijos bei homoseksualų santuokų legalizavimą. ES Reformų sutartis daro Pagrindinių teisių chartiją privalomu dokumentu. Kol kas tik Didžioji Britanija išsiderėjo išimtį dėl Pagrindinių teisių chartijos.

REKLAMA

Tuo tarpu „Teisės ir teisingumo“ partija siekia, kad įstatyme būtų pabrėžiama, jog aukščiausią teisinę galią valstybėje turi Lenkijos Konstitucija, o ne ES sutartys.

Kol kas Airija yra vienintelė iš 27 ES valstybių, pasiryžusių ratifikuoti Reformų sutartį demokratiniu keliu, t. y. atsiklausdama savo piliečių valios. Tuo tarpu kitos valstybės, baimindamosi, kad piliečiai referendumuose atmestų sutartį, nusprendė ratifikavimo procedūrą rengti parlamentuose. Priminsime, kad ankstesnė ES Konstitucinė sutartis žlugo, kai ją referendumuose atmetė Prancūzijos bei Olandijos piliečiai. Nepaisant to, Reformų sutartis praktiškai mažai kuo skiriasi nuo piliečių atmestos Konstitucinės sutarties.

REKLAMA
REKLAMA

Kad Reformų sutartis įsigaliotų, ją turi ratifikuoti visos šalys narės.

Pirmadienį, kalbėdamas per televiziją, Lenkijos prezidentas L. Kaczynskis pareiškė, kad ne viskas Europos Sąjungoje yra gerai Lenkijai. Antradienį parlamentui jis pristatė savo ratifikavimo įstatymą, kuris, prezidento teigimu, geriau apsaugotų gyvybinius Lenkijos interesus.

Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus kreipėsi į Lenkijos vadovus ragindamas neblokuoti sutarties. „ES yra gyvybiškai svarbi visam kontinentui ir aš viliuosi, kad Lenkija netaps kliūtimi“ – teigė prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų