• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

1940 metais Katynėje nužudytų Lenkijos karininkų giminaičiai sieks, kad Rusija atnaujintų šio nusikaltimo tyrimą, pareiškė advokatas.

1940 metais Katynėje nužudytų Lenkijos karininkų giminaičiai sieks, kad Rusija atnaujintų šio nusikaltimo tyrimą, pareiškė advokatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Katynės šeimų asociacijai“ atstovaujantis advokatas Ireniuszas Kaminskis sakė, kad ketinama kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiąją kolegiją.

REKLAMA

Pasak teisininko, ieškovus EŽTT sprendimas patenkina tik iš dalies.

Pirmadienį EŽTT konstatavo, kad Katynės žudynės yra karo nusikaltimas, tačiau teismas nepareikalavo, kad Rusija atliktų naują tų įvykių tyrimą, kaip to siekė ieškovai.

„Teismas daro išvadą, kad masinis Lenkijos karo belaisvių sušaudymas yra karo nusikaltimas, kadangi sovietų valdžia turėjo laikytis įprastinės tarptautinės teisės, kurios dalis buvo humaniškas elgesys su karo belaisviais ir draudimas juos žudyti“, – sakoma EŽTT sprendime.

REKLAMA
REKLAMA

Į teismą 2007 ir 2009 metais kreipėsi 12-kos nužudytųjų belaisvių giminaičiai, ilgainiui jų pareiškimai buvo sujungti į vieną, o bylą oficialiai parėmė Lenkijos vyriausybė.

Teismas konstatavo, kad Rusija nepakankamai informavo žuvusiųjų giminaičius apie jų artimųjų likimą, tačiau nepatenkino skundo dalies dėl pripažinimo, kad Rusijos atliktas žudynių tyrimas buvo netinkamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmą kartą Maskva savo kaltę dėl Katynės žudynių pripažino 1990 metais, o dar po 20 metų Lenkijos prokuratūrai perdavė išslaptintų dokumentų kopijas.

Tačiau žmogaus teisių gynėjų duomenimis, kai kurie Katynės bylos dokumentai tebelieka įslaptinti, ir Rusijos generalinė prokuratūra dar gali tebeturėti daugiau kaip 100 baudžiamosios bylos tomų.

REKLAMA

Tai netiesiogiai patvirtino Rusijos prezidento sudarytos Žmogaus teisių tarnybos vadovas Michailas Fedotovas. Komentuodamas EŽTT sprendimą, jis sakė, kad visi Katynės dokumentai, įskaitant karinės prokuratūros sprendimą nutraukti baudžiamąją bylą dėl žudynių, turi būti išslaptinti.

REKLAMA

EŽTT, be kitų priekaištų Rusijai dėl menko bendradarbiavimo šioje byloje, pareiškė ir tai, kad Rusijos vyriausybė atsisakė pateikti 2004 metais priimtą sprendimą nutraukti Katynės žudynių tyrimą.

Katynėje sovietai 1940-ųjų pavasarį nužudė beveik 22 tūkst. lenkų kalinių, daugiausia karininkų, taip pat civilių.

Lenkai belaisviai buvo žudomi kompartijos politinio biuro sprendimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų