Lenkija ir Čekija didina statomas sumas derybose su amerikiečiais, mainais už priešraketinės gynybos sistemos elementų dislokavimą reikalaudamos nuo Rusijos ginančių raketų bei teisinių ir saugumo garantijų, pranešė britų dienraštis „The Guardian“ (www.guardian.co.uk).
Pasak dienraščio, Europą skaldanti priešraketinės gynybos programa provokuoja naują konfliktą su Kremliumi šaltojo karo laikų stiliumi, o dėl minėtųjų Rytų Europos šalių reikalavimų Pentagono projektas susiduria su dar didesniu neapibrėžtumu.
„The Guardian“ rašo, kad derybas dėl priešraketinės gynybos sistemos išplėtimo ir jos elementų dislokavimo ne tik Kalifornijoje ir Aliaskoje, bet ir Europoje planuojama pabaigti dar šiais metais. Lenkai siekia gauti iš JAV saugumo garantijų ir reikalauja suteikti jiems „Patriot“ raketų, kad galėtų atremti galimą Rusijos grėsmę. Čekai savo ruožtu kelia klausimą, kaip bus apsaugota JAV radarų bazė į pietus nuo Prahos ir ką ji duos Čekijai.
Rusija, pasak vieno JAV administracijos atstovo, į Pentagono planus Centrinėje Europoje reaguoja „kraują stingdančiais grasinimais“ ir taip kursto nerimą Vokietijoje. Tuo pat metu Varšuvoje ir Prahoje didėja nepasitenkinimas pernelyg valdingu JAV administracijos veikimo būdu, teigiama straipsnyje.
„Mes norime gauti teisines garantijas. Aš negaliu leistis į detales, tačiau kalbama apie šios bazės apsaugą ir susitarimą dėl jos, – taip apie pasiūlymą įsteigti radarų bazę į pietvakarius nuo Prahos atsiliepė vienas aukštas Čekijos pareigūnas. – Deja, paskutiniaisiais metais amerikiečiai nepakankamai stengėsi dėl to įtikinti Rusiją“.
Lenkų reikalavimai dar labiau provokuojantys, teigia „The Guardian“. Jie be jokios abejonės dar labiau sustiprins Rusijos įtarimus, kad naujosios JAV karinės bazės Rytų Europoje ilgalaikėje perspektyvoje nukreiptos prieš ją. JAV ir NATO tvirtina, kad tokios prielaidos yra absurdiškos, o 10 Lenkijoje dislokuotų raketų perėmėjų skirtos galima raketinei atakai iš Artimųjų Rytų šalių, visų pirma Irano, atremti.
Lenkai aiškina Amerikai neįžvelgiantys Irano keliamos grėsmės, tačiau jaučiantys pavojų iš Vladimiro Putino vadovaujamos Rusijos. Jie mano, kad būtina sukurti nuo jos ginantį skydą. „Patriot“ raketos padėtų Lenkijai apsiginti nuo rusiškų trumpojo ir vidutiniojo nuotolio raketų, tvirtina dienraštis.
Varšuvos manymu jei lenkai pademonstruos lojalumą JAV, padėję įrengti nuo raketinių atakų iš Artimųjų Rytų saugantį skydą, Amerika padės Lenkijai sustiprinti gynybą Rusijos kryptimi.
Lenkijos ir Rusijos ekspertų teigimu tokia įvykių raida pavojinga dėl to, kad Lenkija gali tapti kovos su Rusija „pafrontės valstybe“. Putinas neseniai du kartus viešai užsipuolė JAV, griežčiausiai sukritikavęs jas per visus 7 savo prezidentavimo metus. Ypač kliuvo priešraketinės gynybos sistemai, teigia dienraštis. JAV oficialieji asmenys tvirtina atsižvelgsiantys į Varšuvos nuogąstavimus dėl saugumo, tačiau jie aiškiai neketina didinti įtampą santykiuose su Maskva teikdami Lenkijai raketinius kompleksus.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris pirmadienį taip pat išreiškė susirūpinimą. “Reikia vengti situacijos, kai vieni užsitikrina saugumą didinamo nepasitikėjimo ar net naujo pavojaus sąskaita”, - perspėjo jis, aiškiai turėdamas mintyje Lenkijos ir Rusijos priešpriešą.
Lenkija ir Čekija yra nepatenkintos tuo, kad jų pritarimas suvokiamas kaip savaime suprantamas, pastebi „The Guardian“. Todėl jos pareiškė amerikiečiams, kad gauti savo parlamentų palaiminimą bus nelengva, jei šalims nebus pasiūlyta daugiau naudos – darbo vietų, pinigų, sutarčių su vietinėmis bendrovėmis ir teisinėmis garantijomis, reguliuojančiomis bazių veiklą.