Bermudų salų Aukščiausiasis Teismas narkotikų kurjerį iš Latvijos Janį Zegelį (29 m.) nuteisė kalėti 25 metus.
Paslaptingas rusas
Skelbdamas nuosprendį, teisėjas pareiškė, kad Bermudų salų istorijoje dar nebuvo tokios didelės narkotikų kontrabandos bylos, o griežčiausia iki šiol paskirta bausmė už tokio pobūdžio nusikaltimus sudarė 18 metų.
J. Zegelis buvo sulaikytas Bermudų salose praėjusių metų rugpjūčio 1 dieną. Jo jachtoje policija aptiko 166 kilogramus kokaino, kurio vertė – 48 milijonai dolerių, be to, pistoletą ir šovinių.
J. Zegelis įsigijo kokaino Karibų jūros salose ir leidosi per Atlantą į Latviją. Pakeliui užklupo audra, nulūžo jachtos stiebas, todėl teko sustoti Sent Džordžo uoste. Čia vietos policijos ir muitinės pareigūnai per reidą ir aptiko narkotikus jachtoje.
J. Zegelis neigė savo kaltę. Per teismo posėdžius jis sakė, kad pats nustebo pamatęs jachtoje narkotikus. „Po trijų dienų plaukimo aš nulipau į triumą, prireikus įrankių laivo remontui, o ten pamačiau kažkokius ryšulius, – sakė J. Zegelis. – Apžiūrėjęs supratau, kad tai narkotikai.“ Jis sakė manąs, jog narkotikus jachtoje be jo žinios paslėpęs kažkoks rusas. „Tas rusas buvo leidęs man pailsėti Trinidade ir Tobage, ten pasilinksminti su merginomis, – pasakojo J. Zegelis. – Kai suradau narkotikus, aš jam paskambinau. Rusas neneigė, kad į jachtą pakrovė 166 paketus su kokainu, ir liepė juos nuplukdyti į Rygą. Kai aš pasakiau, kad juos išmesiu į jūrą, rusas pagrasino, kad tokiu atveju jis išžudys mano šeimą, o mane patį irgi suras, kad ir kur būčiau. Aš įsitikinau, kad tai ne tušti grasinimai, nes rusas pasakė, kur mokosi mano vaikai. Aš supratau, kad jis mane sekė.“ Anot J. Zegelio, tada nieko kito jam nebelikę, kaip tik plaukti per Atlantą. Į Bermudus užsukti jis neplanavęs, bet jachtai sugedus nori nenori teko švartuotis uoste. Tuo metu buvo šventės, tad nepavyko per trumpą laiką susiremontuoti laivą.
Apsiginti nuo piratų
Paklaustas, kaip jachtoje atsirado pistoletas, J. Zegelis aiškino: „Būsiu atviras. Aš manau, kad beveik visi jachtų kapitonai turi ginklų. Dažniausiai tai nelegaliai įsigyti ginklai, nes plaukiant per sienas su legaliu iškyla daugybė problemų. O ginklas jūroje reikalingas apsiginti nuo piratų.“ Savo pistoletą jis nusipirkęs Venesuelai priklausančioje Margaritos saloje.
„Aš trijų vaikų tėvas. Visą gyvenimą jais rūpinausi, ypač dviem sūnumis, kuriuos penkerius metus auginau vienas. Vienintelis dalykas, kurio trokštu – kuo greičiau vėl būti su jais“, – prieš skelbiant nuosprendį pareiškė J. Zegelis. Šiaip ar taip, prisiekusieji latviu nepatikėjo ir buvo jam negailestingi.
Dėl to kaltas ir pats J. Zegelis, kuris sulaikytas per daug prisišnekėjo. Policijos inspektorius V. Bagvanas po sulaikymo jam išaiškino, kad jis turi teisę tylėti, vis dėlto vežamas į areštinę latvis papasakojo, kad už narkotikų pervežimą iš Trinidado ir Tobago į Europą jam pažadėta sumokėti du milijonus dolerių. Inspektorius dar kartą pakartojo, kad visos tos kalbos gali būti panaudotos prieš jį, bet kalbusis J. Zegelis pasakojo, kad kokaino krovinys į jachtą buvo sukrautas jau išplaukus į jūrą – jis paskambinęs tiekėjui ir šis krovinį atvežęs.
Dėdė tiki sūnėnu
Salacgryvoje gyvenantis J. Zegelio dėdė Artūras, buvęs laivo kapitonas, gerbiamas miestelyje žmogus, teigia netikintis, kad jo sūnėnas galėjęs būti narkotikų gabentojas. „Sūnėnas Latviją paliko prieš keturis metus, kai čia buvo neįmanoma pragyventi, – sakė Artūras. – Iš pradžių jis Anglijoje baigė kursus, paskui išvažiavo į Venesuelą ir įsidarbino uoste. Vieną savaitę dirbdavo, kitą – ilsėdavosi. Tai tą savaitę vietoje poilsio Janis papildomai uždarbiaudavo jachtos kapitonu pas vietinį verslininką. Jis plukdydavo krovinius nedideliais maršrutais. Kai pamatė, kad jachtoje uždirba daugiau, iš uosto išėjo. Tuomet į Venesuelą persikraustė ir visa šeima, ir Janio motina. Vėliau jis tą jachtą išsipirko ir užsiėmė savo verslu. Aš tikiu, kad jis nežinojo apie krovinį, kurį jam tikriausiai tas rusas ir pakišo.“
AKISTATA