Našlaičių teismas Rygoje (savivaldos institucija, įgyvendinanti ir užtikrinanti vaikų ir globojamų asmenų teisių ir interesų apsaugą miesto administracinėje teritorijoje) atnaujino globos teisę tėvams, kurie iš ligoninės pasiėmė difterija sergančius vaikus.
Rugsėjo pradžioje į Vaikų ligoninę buvo paguldyti trys tos pačios šeimos vaikai, sergantys difterija. Visi jie buvo neskiepyti. Vienas vaikas mirė, o kiti du tęsė gydymą ligoninėje. Rugsėjo 20 d. vaikų tėvai išsivežė juos iš ligoninės, nepaisant to, kad liga progresavo su komplikacijomis. Kitą dieną policija surado vaikus ir grąžino juos į ligoninę. Tėvai buvo sulaikyti, o našlaičių teismas sustabdė jų globos teisę. Dabar ši teisė jiems grąžinta, skelbia portalas LSM.
„Viskas buvo padaryta teisingai“
Rygos našlaičių teismo pirmininkas A. Krasogolovas aiškina, kad viskas buvo padaryta teisingai.
„Teismas turi teisę sustabdyti tėvų globos teisę, jei byla susijusi su grėsme vaiko sveikatai ir gyvybei. Šiuo atveju pavojus vaikų sveikatai buvo didelis. Tačiau sprendimas sustabdyti globą priimamas 15 dienų. Per tą laiką vaikas paimamas iš šeimos ir apgyvendinamas saugioje aplinkoje – šiuo atveju vaikai grįžo į ligoninę. Po 15 dienų teismas dar kartą peržiūrėjo riziką, ji buvo įvertinta kaip maža, ir buvo priimtas sprendimas grąžinti globą tėvams“, – teigia A. Krasogolovas.
Latvijoje situacija yra tokia – formaliai skiepijimas nuo difterijos yra privalomas, tačiau realiai tėvai gali jo išvengti. Dėl to kyla pavojus jų vaikų sveikatai ir gyvybei.
Una pseudomembrana gris, densa y adherente que cubre las amígdalas que se observa clásicamente en la difteria. 📷
— Ciencia en el Laboratorio (@cienciaenellab1) October 8, 2024
Más información en el primer comentario 📷 pic.twitter.com/GCuPfpyXIL
Ombudsmenas paragino medikus kreiptis į Vaikų našlaičių teismą, jei jie pastebi tokius atvejus.
Gydytojai jau yra kreipęsi į našlaičių teismą
A. Krasnogolovas teigė, kad tokių gydytojų kreipimųsi jau buvo gauta, ir pateikė du konkrečius pavyzdžius, kai gydytojai signalizavo našlaičių teismui apie tėvų daromus vaikų teisių pažeidimus.
Pirmuoju atveju onkologine liga sergančio vaiko tėvai paprasčiausiai pasidavė ir nustojo vežti vaiką į būtinas kraujo perpylimo procedūras. Antruoju atveju vaikui, sergančiam ŽIV, injekcijas reikėjo atlikti per tam tikrą laiką, o tėvai to neužtikrino.
Abiem atvejais gydytojai apie situaciją pranešė našlaičių teismui, o tėvams buvo pateiktas kaltinimas. Tačiau jei tėvai ir toliau nenorėtų kreiptis į gydytojus, slėptų savo vaikus ir keltų jiems pavojų, turėtų įsikišti policija.
Nepavyko nustatyti Latvijoje kilusio difterijos protrūkio šaltinio
Kaip teigiama Sveikatos apsaugos ministerijos parengtame aiškinamajame rašte, Ligų kontrolės ir prevencijos centras (SPKC), epidemiologinio tyrimo metu nustatęs 45 asmenis, nesugebėjo nustatyti neseniai Latvijoje kilusio difterijos protrūkio šaltinio.
Tyrimo rezultatai rodo, kad nė vienam nustatytam asmeniui nebuvo nustatyta difterijos bakterija. Kitų asmenų, užsikrėtusių infekcijos židiniuose, taip pat nenustatyta.
Atsižvelgiant į tai, kad nenustatytas nė vienas kontaktinis asmuo, turintis difterijos bakteriją, tikėtina, kad infekcijos šaltinis galėjo būti nežinomas užkrečiamasis asmuo, kaip ligonis arba kaip difterijos bakterijos nešiotojas, su kuriuo vienas iš sergančiųjų difterija atsitiktinai kontaktavo viešoje vietoje.
Rašte taip pat pagrindžiamas privalomas vaikų gydymas šioje situacijoje, nepaisant to, kad du difterijos kontroliniai tyrimai parodė neigiamus rezultatus. Kaip teigiama laiške, atlikus neigiamą bakteriologinį tyrimą, paciento sveikatos būklės stebėjimas išlieka labai svarbus, nes difterijos infekcija gali sukelti sunkių komplikacijų, pavyzdžiui, miokarditą.
Difterijos gydymas
Difterijos atveju, gydant ligą vienu metu yra siekiama dviejų tikslų: užkirsti kelią užsikrėtimui neperduodant infekcijos kitiems asmenims ir išgelbėti gyvybę, užkertant kelią negrįžtamoms pasekmėms paciento sveikatai. Paciento, kuris mirė nuo difterijos, atveju gydymas buvo skirtas siekiant išgelbėti paciento gyvybę, teigiama SPKC laiške.
Be epidemiologinių privalomo gydymo kriterijų, SPKC pažymėjo, kad difterija sergantys pacientai taip pat gali turėti klinikinių kriterijų – komplikacijų ar įtariamų komplikacijų – dėl kurių reikia ilgesnio stebėjimo ir gydymo ligoninėje.
Privaloma izoliacija infekcinėmis ligomis sergantiems pacientams taikoma tol, kol asmuo nebegali užkrėsti kitų asmenų. Difterijos atveju tai yra momentas, kai, baigus antimikrobinį gydymą, yra įrodymų, kad pacientas nebeturi difterijos bakterijų, atlikus du iš eilės laboratorinius tyrimus, kurių intervalas yra ne mažesnis kaip 24 valandos.
Be to, gydymo trukmė priklauso nuo pagrindinės ligos komplikacijų.
Nedelsiant pradėjo epidemiologinį tyrimą
Jau buvo pranešta, kad SPKC, gavęs informaciją apie pirmąjį difterijos atvejį, nedelsdamas pradėjo epidemiologinį tyrimą.
Buvo nustatyti visi asmenys, su kuriais užsikrėtęs asmuo kontaktavo, apklausti ligonio artimieji. SPKC gavo informacijos iš kitų asmenų, organizavo laboratorinius tyrimus ir medicininį šių asmenų stebėjimą.
Nors vakcinos nemokamos – skiepytis vengia
SPKC pabrėžia, kad nepakankamos skiepijimo apimtys kelia difterijos protrūkio ir infekcijos plitimo pavojų. Difterijos komplikacijos kelia rimtą grėsmę, ypač neskiepytų pacientų sveikatai ir gyvybei.
SPKC primena, kad difterijos skiepai valstybės lėšomis finansuojami visiems bet kokio amžiaus žmonėms. Latvijos valdžia jau svarsto, ar nereikėtų įvesti privalomos vakcinos.
„Manau, kad pagrindinė vakcina turėtų būti privaloma. Ir patirtis rodo, kad Italijoje, Čekijoje, Vokietijoje, kitose Europos Sąjungos šalyse ji yra privaloma“, – teigia Latvijos sveikatos apsaugos ministras Hosamas Abu Meris.
Kaip ir Latvijoje, Lietuvoje skiepai nėra privalomi, tik rekomenduojami. Nuo difterijos, o kartu ir kokliušo bei stabligės, skiepijami kūdikiai, vėliau – priešmokyklinukai, o tada – 15–16 metų paaugliai. Vakcina veiksminga 10 metų, tad suaugusieji taip pat turėtų kreiptis į šeimos gydytojus ir periodiškai pasiskiepyti.
Portalas tv3.lt rašė šia tema. Visą straipsnį galite perskaityti čia.