• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas nuo Europos Sąjungos galėtų būti įgyvendinamas palaipsniui, bet dėl išstojimo sąlygų turėtų būti susitarta per pusantrų metų, trečiadienį sakė už „Brexit“ atsakingas ministras Davidas Davisas.

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas nuo Europos Sąjungos galėtų būti įgyvendinamas palaipsniui, bet dėl išstojimo sąlygų turėtų būti susitarta per pusantrų metų, trečiadienį sakė už „Brexit“ atsakingas ministras Davidas Davisas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Finansų ministras Philipas Hammondas yra sakęs, kad „Brexit“ procesui sušvelninti galėtų būti „naudingas“ koks nors „pereinamasis“ susitarimas. Tačiau D.Davisas sakė, kad toks susitarimas turėtų būti tik priemonė sklandžiai taikyti galutinį susitarimą, o ne tapti esminiu derybų akcentu.

REKLAMA

D.Davisas, vienas pagrindinių euroskeptikų, praėjusią savaitę sakė, kad „nėra realiai suinteresuotas“ kokiu nors laikinu susitarimu, o trečiadienį vienam parlamento komitetui pažymėjo, kad toks susitarimas turėtų būti sudaromas „tik jei bus būtina“.

Vyriausybė formalų išstojimo iš ES procesą ketina pradėti iki kovo pabaigos. Procesas gali trukti iki dvejų metų; per šį laiką reikės susitarti dėl Britanijos pasitraukimo ir būsimų santykių su bloku.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Europos Komisijos vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier anksčiau šį mėnesį sakė, kad derybos dėl „skyrybų“ sąlygų turėtų būti baigtos per pusantrų metų.

D.Davisas parlamento Išstojimo iš Europos Sąjungos komitetui sakė: „Britanijos žmonės nori, kad tai būtų gana sparčiai atlikta. Barnier pasakė „18 mėnesių“ ir galvoju, kad per šį laiką visa tai pasiekiama.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Scenarijus „be nugalėtojų“ finansų sektoriui

„Brexit“ apologetas Nigelas Farage'as yra pareiškęs, kad kalbos apie laikiną susitarimą yra vilkinimo taktika ir „didesnio nusigręžimo“ nuo pirminių išstojimo planų įrodymas.

Tačiau Lordų Rūmų ES finansinių reikalų pakomitetis ketvirtadienį perspėjo, kad finansinių paslaugų firmos galėtų palikti Londoną dar prieš „Brexit“, jeigu prasidėjus išstojimo deryboms iškart negaus garantijų dėl savo ateities.

REKLAMA

Pakomitetis nurodė, kad bet kokiam susitarimui dėl šio sektoriaus veikimo Britanijai pasitraukus iš Bendrijos tikriausiai reikės daugiau nei dvejų metų.

Pakomitečio pirmininkė Kishwer Falkner paragino vyriausybę „susitarti dėl pereinamojo periodo, kad JK įsikūrusios finansinių paslaugų firmos nebūtų restruktūrizuotos ar perkeltos remiantis „blogiausio atvejo“ scenarijumi“.

REKLAMA

Ji taip pat perspėjo ES lyderius, kad pastangos nubausti Britaniją už birželį įvykusiame referendume pareikštą apsisprendimą išstoti iš bloko ir pakenkti jos dominuojančiam ekonomikos sektoriui gali atsisukti prieš pačią Bendriją.

„ES firmos priklauso nuo Jungtinėje Karalystėje teikiamų paslaugų ir skausmas, sukeltas JK finansų sektoriui, bus naudingas ne ES, o Niujorkui, – sakė ji. – Mums gresia scenarijus be nugalėtojų, jei nelaimės pragmatizmas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakomitečiui buvo pateikta duomenų apie neigiamus padarinius, kurių gali sukelti teisės veikti Europos bendrojoje rinkoje neįsteigus filialo praradimas ir draudimas Britanijoje finansų įmonėms įsikūrusioms firmoms vykdyti kliringo operacijas eurais.

Galimybės vykdyti vadinamąjį eurokliringą praradimas galėtų kainuoti Britanijai iki 232 tūkst. darbo vietų, rodo analizės išvados, kurias pateikė kompanija „London Stock Exchange Group“.

REKLAMA

Iki vasario – jokių planų

D.Davisas sakė, kad dar „yra darbo“ formuluojant vyriausybės „Brexit“ strategiją ir kad planas bus paskelbtas anksčiausiai vasarį.

Ministras perspėjo, kad nauja prekybos sutartis su ES sudarymas nebus paprastas susitarimas dėl muitų tarifų ir kad svarbesnės gali būti kitos kliūtys, tokios kaip ES biurokratizmas, ypač susijusios su stipriu Britanijos paslaugų sektoriui.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad vyriausybės tikslas yra „sklandus ir tvarkingas“ išsiskyrimas, kuris paliktų „maksimalią prieigą prie rinkos su minimaliu trukdymu“ britų firmoms.

Britanijos ekonomika kol kas nedemonstruoja daugelio prognozuoto „Brexit“ sulėtėjimo. Trečiadienį paskelbti oficialūs skaičiai rodo, kad nedarbas šalyje yra mažiausias nuo 2005 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų