Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis platformoje „Telegram“ pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip jis pasitinka ir bendrauja su svečiu.
„Labai svarbu, kad būtent Kyjive kalbamės apie tai, kaip atkurti taiką ir tarptautinį saugumą, visą JT Chartijos galią – tas normas, kurios vienodai svarbios visoms tautoms Žemėje“, – parašė jis.
JT atstovas anksčiau sakė, kad A. Guterresas su ukrainiečių prezidentu turi „aptarti Juodosios jūros grūdų iniciatyvos tęsimą... ir kitus aktualius klausimus“.
Pagal susitarimą Ukraina gali eksportuoti grūdus iš savo Juodosios jūros uostų, o Rusijai leidžiama eksportuoti maisto produktus ir trąšas.
Tai jau trečias A. Guterreso vizitas Kyjive nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios.
A. Guterresas vėliau trečiadienį turėtų išvykti iš Ukrainos, o kitą dieną grįžti į Jungtinių Tautų būstinę Niujorke.
Minint pirmąsias karo metines surengtame JT Saugumo Tarybos posėdyje A. Guterresas pareiškė, kad invazija yra „šiurkštus JT Chartijos ir tarptautinės teisės pažeidimas“.
„Ji sukėlė visuotinę mirtį, destrukciją ir gyventojų perkėlimą“, – sakė jis 15 narių tarybai, kuriai priklauso ir nuolatinė narė Rusija, sakydamas, kad „Ukrainos žmonės išgyvena tikrą pragarą“.
A. Guterresas pabrėžė, kad dėl karo nukentėjo daugiau kaip aštuoni milijonai ukrainiečių, kurie pasitraukė į kitas Europos valstybes, o dar 5,4 mln. asmenų buvo priversti palikti savo namus ir išvykti į saugesnes Ukrainos dalis.
Praėjusį mėnesį JT Saugumo Tarybai A. Guterresas teigė, kad pusė Ukrainos vaikų turėjo palikti savo namus ir šiuo metu patiria daugiau įtampos, smurto, prievartos, ir išnaudojimo pavojų.
Vasario pabaigoje JT Generalinė Asamblėja didele balsų dauguma pritarė rezoliucijai, raginančiai Maskvą išvesti savo karius iš Ukrainos.
Tačiau JT Saugumo Tarybos posėdis, skirtas Rusijos invazijos į Ukrainą metinėms paminėti, ir priimta rezoliucija buvo daugiausia simboliniai veiksmai.
Pernai galingiausias JT organas dėl karo Ukrainoje posėdžiavo 40 kartų, tačiau dėl Rusijos turimos veto teisės negalėjo imtis jokių atsakomųjų veiksmų.
Per pastaruosius metus A. Guterresas reguliariai siūlė tarpininkauti tarp Kyjivo ir Maskvos, jei abi šalys norėtų pradėti dialogą.
Pirmojo savo vizito į Ukrainą metu jis Rusijos karą prieš šią šalį pavadino „absurdu XXI amžiuje“.
Minėtos kelionės metu A. Guterresas susitiko su V. Zelenskiu, tačiau ją apsunkino Maskvos surengtas antskrydis Kyjive, jo metu žuvo žurnalistas. Po šio vizito Maskvoje vyko A. Guterreso derybos su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Per praeitų metų rugpjūtį įvykusią JT vadovo kelionę daugiausiai buvo kalbama apie grūdų eksporto atblokavimą.
Praėjusių metų liepą JT ir Turkija tarpininkavo įgyvendinant vadinamąją Juodosios jūros grūdų iniciatyvą, padėjusią sumažinti sparčiai augančias maisto kainas, dėl kurių besivystančiose šalyse trūksta maisto. Susitarimas nustos galioti šį mėnesį
Jis buvo pratęstas lapkritį, tačiau JT humanitarinės pagalbos vadovas Martinas Griffithsas įspėjo, kad iki kovo 18 dienos, kai baigsis jo galiojimas, bus sunku užtikrinti dar vieną pratęsimą.