Po 60 įtemptų valandų krizė Mumbajaus mieste, Indijoje, baigėsi, praneša CNN.
Pranešama, jog paskutinės operacijos metu Tadž Mahalo viešbutyje buvo nužudyti trys teroristai, dar vienas - sulaikytas.
Kol kas oficialiai pranešama, jog susišaudymo metu žuvo 173 žmonės, tarp jų ne mažiau 11 užpuolikų. Dar 327 asmenys sužeisti.
Teroristų išpuoliai Mumbajuje dar kartą išryškino daugiau nei pusę amžiaus besitęsiančius branduolinių kaimynių Indijos ir Pakistano tarpusavio nesutarimus.
Nesantaika tęsiasi dešimtmečius
Iš karto po sprogimų Indijos didmiestyje Mumbajuje Naujasis Delis netiesiogiai apkaltino Islamabadą buvus „išorine jėga“, kuri organizavo Indijos viduje veikiantiems musulmonų ekstremistams nebūdingas koordinuotas teroro atakas, per kurias žuvo mažiausiai 130 žmonės.
„Mes griežtai atsakysime visoms šalims kaimynėms, kurios savo teritorijoje planuoja atakas prieš Indiją. Indija to nepakęs“, - po sprogimų Mumbajuje pareiškė šalies ministras pirmininkas Manmohanas Singhas.
Šie Indijos valdžios pareiškimai vėl paskatino kalbas apie abiejų valstybių santykių atšalimą, prasidėjusį dar 1947 m., kai Pakistanas atsiskyrė nuo Indijos. Nuo to laiko tarp šalių kilo net trys kariniai susirėmimai.
Ketvirtasis karas tik per plauką nekilo 2001 m., kai prie Indijos parlamento buvo įvykdytas teroro aktas. Po šio išpuolio Indija Islamabadui pasiuntė aiškų signalą, kad yra pasirengusi karui. Abi šalys buvo paskelbusios mobilizaciją. Vis dėlto spaudžiama Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir kitų šalių Indija karinių veiksmų nepradėjo.
Pakistanas neigia kaltinimus
Savo ruožtu Pakistanas po teroro aktų Mumbajuje pareiškė, kad Indijos premjero užuominos apie išorines jėgas viso labo tėra „refleksiška Indijos reakcija“, ir paragino Indiją vengti aršios politinės retorikos.
Indai nuolatos kaltina pakistaniečius, kad šie remia musulmonų ekstremistus šalyje bei finansuoja jų veiklą. Neseniai Indijos pareigūnai pareiškė, kad įtaria Pakistaną organizavus sprogimus prie Indijos ambasados Kabule.
Tačiau kaltinimai nėra be pagrindo. Musulmonų kovotojai, remiami Pakistano, ilgą laiką veikė Indijoje. Islamabadas juos dažnai naudojo kovoje už musulmonų teises Indijoje. Kovotojus remdavo slaptoji Pakistano saugumo tarnyba (ISI), tačiau šie kovotojai niekuomet nerengdavo tokio masto atakų, kokia buvo surengta Mumbajuje.
„Indija nori įsitikinti prieš akivaizdžiai kaltindama, - teigė Kamranas Bohari, geopolitikos ekspertas iš JAV. - Indijoje šiuo metu diskutuojama, ar Pakistanas iš tikrųjų nori įrašyti dar vieną problemą į ilgą savo problemų sąrašą.“
Kaltinimai siekiant populiarumo
Savo ruožtu Pakistanas ciniškai žiūri į Indijos kaltinimus ir dažnai primena Indijai jos vidaus problemas. „Indijos premjeras patiria didžiulį vidinį spaudimą dėl netvarkos šalyje. Kaltinimai Pakistanui yra vienas iš būdų sumažinti politinį spaudimą ir parodyti, kad grėsmę Indijos saugumui kelia tik užsienio jėgos, - teigia Askaris Rizvis, politikos analitikas iš Pakistano. - Indija turėtų susimąstyti apie savo vidines problemas.“
Indijoje artėjant Kongreso rinkimams šiurkštus šalies valdžios tonas su istoriniu priešu yra neatsitiktinis Indijos politinėje retorikoje.
Nepaisant kylančių abejonių dėl Pakistano indėlio į šiuos teroro aktus, santykiai tarp šių valstybių keisis. Abiejų šalių bendradarbiavimą, kurį skatina Pakistano valdžia, o ją palaiko amerikiečiai, vėl gaubia nepasitikėjimas ir nesantaika.
Kam naudinga nesantaika?
Tačiau kyla klausimas, kam naudinga nesantaika dviejų valstybių, kurios bent iki teroro išpuolių Mumbajuje stengėsi sušvelninti toną viena kitos atžvilgiu?
Nesvarbu, kas organizavo šiuos teroro išpuolius, dėl jų Indijai ir Pakistanui bus sunkiau susitaikyti. Kartu tai sunkina ir JAV „taikos misiją“ regione bei amerikiečių ambicijas sutaikyti dvi branduolinį ginklą turinčias ir JAV sąjungininkėmis laikomas šalis.
Nors Pakistano valdžia su prezidentu Asifu Al Zadariu priešakyje supranta gerų santykių su Indija reikšmę Pakistano ekonomikai, net ir pačiame Pakistane vyrauja susiskaldymas dėl draugystės su senu priešu.
„Indija gali pripažinti, jog šie aktai - „Al Qaeda“ ir kitų nuo Pakistano valdžios nepriklausomų teroristų darbas, tačiau lygiai taip pat Indija gali apkaltinti ir Pakistaną“, - teigė vienas JAV pareigūnas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.
Pagal užsienio spaudą parengė Valentinas BERŽIŪNAS
*************************************
Ką apie tai mano Lietuvos ekspertai?
Algis Kasperavičius, istorikas
Manau, įtikimesnė versija, kad tai „Al Qaeda“ darbas, tačiau pati „Al Qaeda“ neturi vieningo centro, net neaišku, ar pats jos lyderis Osama bin Ladenas dar gyvas. Svarbu pažymėti tai, kad Pakistano valdžia nekontroliuoja kai kurių teritorijų šalyje, todėl negali kontroliuoti ir teroristų.
Kita vertus, Pakistano saugumas palaikė ir palaiko ryšį su Indijoje veikiančiais musulmonų kovotojais, tačiau įrodyti, kad Pakistanas prisidėjo organizuojant šiuos teroro aktus Mumbajuje, būtu labai sunku, o gal ir neįmanoma. Indijos valdžia gali skelbti, kad Pakistanas organizavo atakas, tačiau be įrodymų šie žodžiai ir lieka tik žodžiai. Tačiau santykių paaštrėjimas tarp Indijos ir Pakistano bus, ko gero, jis neišvengiamas.
Valdas Jaskūnas, Indijos ekspertas
Indijoje tokio masto koordinuotų išpuolių dar nebuvo. Vis dėlto neramumų būdavo nuolat. Kaltinimai ir neigiamas tonas tarp Indijos ir Pakistano visuomet jaučiamas, tai įprasta.
Iki šiol pagrindinė konfliktų priežastis buvo religijų skirtumai tarp musulmonų ir hinduistų. Dažnai tarp jų kyla riaušės. Tačiau reikia pasakyti, kad kai kurios abiejose šalyse veikiančios radikalios
organizacijos kursto neapykantą, o ji prasiveržia įvairiomis formomis.
Neabejotinai Pakistanas linkęs ginti musulmonų interesus Indijoje, todėl dauguma net ir mažų konfliktų tarp hinduistų ir musulmonų įvardijami kaip konfliktai tarp Indijos ir Pakistano.
Analitikai pažymi ir artėjančius Indijos Kongreso rinkimus, o teroro aktai ir neramumai šalyje gali būti susiję su viešosios nuomonės formavimu prieš rinkimus.
Tuo tarpu Pakistano ir Indijos santykiai nuolatos banguoja ir dažniausiai priklauso nuo to, kokia politinė jėga užima valdžią šiose šalyse. Nuo to priklauso, kokį lygį pasiekia konfrontacija tarp šių
valstybių.