Rusijos antžeminių pajėgų įsitraukimas kartu su bombardavimu, kurį jau vykdo rusų lėktuvai, ypač kenkia Turkijos siekiams Sirijoje, bandymui įkurti „saugią zoną“ palei Turkijos sieną, kur dalis sirų galėtų grįžti ateityje gyventi, rašoma „The New York Times“.
Rusija ir Iranas paskutines keletą savaičių ėmėsi aktyvių veiksmų stiprinant savo sąjungininką, Sirijos tironą Basharą al Assadą, kovojant su įvairiomis sukilėlių grupuotėmis. Dėka šios pagalbos atsirado galimybė naujai antžeminei B. al Assado karinei operacijai prieš priešininkų smogikus, įskaitant ir JAV palaikomus tirono opozicijos atstovus, kurie tikisi nuversti dabartinį prezidentą nuo sosto.
Rusijos įsitraukimas tikriausiai galutinai pakirto diplomatinę karo sustabdymo galimybę. Net 41 sukilėlių grupuotė, paskelbė, kad Rusijos „grubi okupacija užkirto kelią bet kokiam politiniam konflikto sprendimui“.
Rusija taip pat susilaukė aršios Saudo Arabijos kritikos, kuri ryžtingai pasisako prieš B. Assadą ir jo alavitų sektą. Anot „Reuters“ pranešimų, 53 saudiečių muftijai išplatino pareiškimą, kuriame Rusijos įsitraukimą į konfliktą pavadino krikščionių kryžiaus žygiu prieš musulmonus-sunitus.
„Rusija atvirai įvardijo karo lėktuvų ir kitos karinės technikos siuntimo į Siriją tikslu B. al Assado valdžios išsaugojimą. Nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir atmetė pėstininkų dislokavimą Sirijoje, Rusijos Federacijos admirolas Vladimiras Komojedovas žurnalistams pareiškė, kad „kariuomenės siųsti neplanuojame, tačiau mūšiuose Sirijoje gali sudalyvauti Ukrainoje dalyvavę savanoriai“. Pirmadienį Rusijos parlamento žemųjų rūmų, Valstybės Dūmos, Gynybos komiteto pirmininkas, atsargos admirolas V. Komojedovas pareiškęs, jog gali būti, kad rusų savanoriai vyks kovoti į Siriją, antradienį taip pat sakė, kad Rusija blokuoja bet kokius savo piliečių mėginimus įsitraukti į kovą ir palaikyti vieną ar kitą Sirijos konflikto pusę.
„Rusijos valstybė su jais neturi nieko bendra“, – kalbėjo jis. Be to, Rusijos kompetentingos institucijos prieštarauja Rusijos piliečių, norinčių savanoriškai dalyvauti karinėse operacijose, siuntimui į Siriją. Nepriklausomai nuo to, kurioje pusėje Sirijoje Rusijos piliečiai kovotų.
„Apie jokią Rusijos sausumos pajėgų operaciją Sirijoje negali būti nė kalbos, – V.Komojedovas pareiškė žurnalistams antradienį. – Tai pasakyta tiksliai“.
Taigi, retorika išlieka iš esmės ta pati, kaip ir Ukrainos užpuolimo atveju – Rusija oficialiai neigia savo dalyvavimą konflikte, arba pripažįsta jį iš dalies, o realiai yra vykdoma atvira agresija.
„Tai ne valstybės funkcija, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. – Paprastai panašios (savanorių) organizacijos egzistuoja visame pasaulyje, ir jos veikia savarankiškai“. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas negalvoja apie galimybę Rusijos piliečiams prisijungti prie Sirijos kariuomenės paremti prezidento Basharo al Assado režimą, sakė D.Peskovas. „To dabar nėra darbotvarkėje“, – sakė jis Rusijos naujienų agentūroms.
Pagal Rusijos įstatymus, šalies piliečiams už dalyvavimą ginkluotame konflikte užsienyje gali grėsti iki septynerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Praėjusią savaitę Rusija pranešė pradedanti bombarduoti „Islamo valstybės“ grupuotės pozicijas Sirijoje, tačiau V.Putinas atmetė galimybę siųsti sausumos pajėgas į šią karo draskomą šalį.
Rusijos užsienio reikalų ministerija antradienį pakartojo, kad Rusijos veiksmai Sirijoje apsiribos dabartiniais aviacijos antskrydžiais.
„Jokių savanorių niekas nešaukia, neužrašo, neagituoja... Man rodos, kažkas ne taip išsireiškė, ne taip suprato“, – Užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sakė spaudos konferencijoje.
Tuo metu aukšto rango kariuomenės pareigūnas Sirijoje naujienų agentūrai AFP pareiškė, jog kalbos apie Maskvos pasiruošimą įvesti sausumos pajėgas yra Vakarų bandymas sumenkinti Maskvos vaidmenį.
„Mūsų draugai rusai tik vykdo oro atakas prieš teroristines grupuotes“, – sakė pareigūnas.