Praėjusios savaitės pabaigoje Rusijos gynybos ministras S. Šoigu, o vėliau ir užsienio reikalų ministras S. Lavrovas prabilo apie tariamą „nešvariąją bombą“ Ukrainoje.
Rusija kalbomis apie „nešvariąją bombą“, tikėtina, siekia pateisinti savo agresiją prieš šalį, kurią užpuolė vasario 24-ąją ir aneksavo dalį teritorijos bei gviešiasi sunaikinti valstybingumą.
Dar viena versija, kam Rusijai prireikė būtent dabar skleisti informaciją apie tariamą Ukrainos „branduolinių atliekų bombą“ – noras nukreipti kaltę dėl Rusijos paleistos taktinės branduolinės raketos panaudojimo į Ukrainos pusę.
„Mūsų turima informacija rodo, kad dvi organizacijos Ukrainoje turi konkrečias instrukcijas sukurti vadinamąją nešvarią bombą. Vyksta paskutinis šio darbo etapas“, – sakoma pirmadienį paskelbtame Rusijos generolo leitenanto Igorio Kirilovo pareiškime.
Jis taip pat pažymėjo, kad „tokiu sprogmens panaudojimu gali būti siekiama pateikti kaip nedidelės galios rusų branduolinio užtaiso, kuriame naudojamas prisodrintas uranas, detonavimą“. Tokios Rusijos atstovų kalbos gali rodyti „visuomenės paruošimą“ faktui, kad Kremlius jau nusprendė kare Ukrainoje panaudoti taktinį branduolinį ginklą ir dėl to apkaltinti pačią Ukrainą.
Maža to, norima įtikinti, kad tai vyksta su NATO šalių žinia. „Turime informacijos apie skambučius tarp Didžiosios Britanijos ir Ukrainos atstovų, derantis dėl bombai pagaminti reikalingų technologijų perdavimo“, – skelbiama Rusijos gynybos ministerijos pranešime. Tačiau daugiau detalių apie tariamus pokalbius nebuvo pateikta.
Rusija taip pat siekia prigąsdinti Europos šalis, kad „nešvarioji bomba“ radiacija gali paveikti ir kai kurias ES valstybes, pavyzdžiui, Lenkiją. Problema šiuo atveju yra ta, kad tokiu atveju radiacijos sklaida priklauso nuo vėjo krypties, o nukentėti galėtų pačios Rusijos kontroliuojamos teritorijos.
Ukraina tuo metu tikina, kad kaltinimai dėl tokios bombos gamybos yra absurdiški ir pažymi, kad tai iš tiesų nerimą keliantis faktorius, nes Rusija paprastai kaltina kitus tuo, ką pati ketina daryti. Todėl yra baiminamasi, kad Kremlius gali surengti provokaciją viename iš okupuotų Ukrainos branduolinių objektų.
Rusija kalbomis apie „branduolinius baubus“ galimai siekia ir dar vieno tikslo – nukreipti rusų dėmesį nuo pasitraukimo iš okupuoto Chersono, kurio išlaikymu atvirai abejojama net ir pačioje Rusijoje.
Pasak buvusio Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojo generolo leitenanto Ihorio Romanenkos, tokios kalbos tėra „triukas, bandymas pasiaiškinti, visų pirma, savo piliečiams Rusijoje, dėl to, kas vyksta Chersono srityje“.
„Akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau jiems teks pasiduoti, todėl propagandinį akcentą reikia perkelti į ką nors kita“, – interviu Ukrainos leidiniui „Obozrevatel“ sakė generolas leitenantas I. Romanenka.
„Buvo taktinių branduolinių ginklų panaudojimo tema, vėliau – avarija Zaporižios AE. O dabar „nešvari bomba“. Tai Putino iškelta užduotis. Štai kodėl Šoigu užsiima ne karine, o propaganda ir politine veikla“, – pridūrė jis.