Rusijoje vis stiprėja valdžios nuotaikos įvesti plataus masto cenzūrą, kurios pasireiškia ne tik interneto apribojimais, ir teismo procesais prieš „memus“ savo paskyrose paliekančius vartotojus, tačiau ir prieš „ideologiškai netinkamus“ muzikantus.
IC3PEAK: trys koncertų salės pakeitimai per vieną dieną
Iš pradžių koncertas turėjo vykti Permės klube „Cape Town“, tačiau, kaip praneša „Madiazona“, Permės rajono administracijos vadas primygtinai rekomendavo organizatoriams neorganizuoti „suicidinio polinkio tekstų“ grupės koncerto.
„Cape Town“ atstovai Rusijos BBC tvirtino, kad valdininkas asmeniškai buvo atvykęs į užeigą, o vėliau pravedė „nepatogų pokalbį“ su klubo generaliniu direktoriumi.
Vėliau koncertą perkėlė į „Mičurino“ klubą, tačiau ir čia netrukus buvo paskelbta apie koncerto atšaukimą. Likus vos valandai iki koncerto pradžios, uždaroje „Vkontakte“ grupėje buvo paskelbta nauja vieta: klubas „Kama“.
Likus porai minučių iki koncerto pradžios prie klubo atvažiavo Rusijos kelių eismo policijos mašinos, ir policininkai pradėjo tikrinti visų vairuotojų, kurie ten vežė grupės fanus, dokumentus.
Po 15 minučių nuo koncerto pradžios žiūrovai paprašė palikti patalpas, ir koncertą atšaukė: tai pranešė patys artistai nuo scenos, pareiškę, kad jiems „paskambino iš policijos“.
Grupės advokatas Pavelas Čikovas savo socialiniame tinkle nurodė, kad policija neleido jam prieiti prie jo ginamųjų, o pastaruosius „siūlė išvežti už miesto ribų“.
Tekstai – apie socialines ir politines problemas
Grupė „IC3PEAK“ anksčiau dainavo anglų kalba, tačiau šių metų pavasarį įrašė albumą „Skazka“ (rus. „Pasaka“) su tekstais apie Rusijos gyvenimo problemas. „Išeinu į gatvę glostyti katę, o ją pervažiuoja mento tačka“, – dainuojama „Mirties daugiau nėra“ tekste. Dainose atsispindi Rusijos socialinės ir politinės problemos.
Nuo pats koncertinio turo pradžios grupė susidūrė su problemomis: Žemajame Naugarde teko dukart keisti koncertų salę – ten „tikrinti“, kaip ir rinkimų Rusijoje metu į balsavimo komisijų kabinetus, veržėsi gelbėjimo tarnybų atstovai. Paskutiniu metu muzikantams pavyko išsinuomoti loftą, kuriame jie ir koncertavo.
Kitą dieną Kazėje grupei taip pat teko keisti pasirodymo vietą, tačiau ir tai nepadėjo: praėjus pusvalandžiui jiems tiesiog atjungė elektrą.
Reperiai – už įstatymo ribų
Praėjusią savaitę nesėkmės taip pat persekiojo reperio Haski (Dmitrijus Kuznecovas) pasirodymus. Vologdoje turėjęs vykti pasirodymas buvo atšauktas dėl grasinimo koncertų salės nuomotojui – „būsite uždaryti“.
„RIA Novosti“ klubo savininkė pasakojo, kad koncertas atšauktas „dėl to, kad Haski dainos propaguoja smurtą ir ginklus“.
Kaip ir „memų“ internete bylų atveju, atsirado kažkokie „įžeistų jausmų“ asmenys, kurių reikalavimu koncertai buvo atšaukti. „Memų“ atveju tai būna „įžeistų religinių jausmų“ asmenys, šių koncertų atveju tai buvo „pasipiktinusių paauglių tėvų“ skundai.
Regiono vaikų teisių apsaugos struktūrų atstovų teigimu, D. Kuznecovo dainos propaguoja alkoholio vartojimą ir tos pačios lyties santykius, juose naudojami keiksmažodžiai.
Iki tol Haski koncertai buvo nutraukti arba atšaukti eilėje kitų Rusijos miestų, o lapkričio 22-ąją reperis buvo suimtas Krasnodare 12-ais parų už smulkų chuliganizmą po eilinio nutraukto jo pasirodymo.
Tuomet už atlikėją stojo kiti šou verslo atstovai, kurie surengė ir bendrą koncertą, o po keturių dienų Krasnodaro teismas kiek netikėtai atšaukė jo areštą.
Panašus likimas laukė ir reperis Eldžejaus (Aleksejus Uzeniukas), kuriam teko atšaukti koncertą Jakuteske dėl „daugybės grasinimų“. Vėliau regiono merė Sardana Avksentjeva žurnalistams tvirtino, kad „neapgailestauja“ dėl koncerto atšaukimo.
Koncertų atšaukimo susilaukė ir dar keli Rusijos atlikėjai, tarp jų ir neseniai išpopuliarėjusi „Monetočka“, anksčiau atsisakiusi dainuoti propagandiniuose, Rusijos kariuomenės remiamuose, renginiuose.
Propagandos vadas „surepavo“ Majakovskį
Pagrindinės Rusijos propagandinės laidos „Vesti nedeli“ vedėjas ir visos propagandos įmonių grupės vadovas Dmitrijus Kiseliovas savo laidoje nusprendė užstoti engiamus reperius ir pradėjo „repuoti“ pagal sovietų klasiko Vladimiro Majakovskio eiles.
Tiesa, Kremliaus pozicijos atstovas savo analitinėje laidoje taip ir nepaaiškino, kas ir kodėl nusprendė imtis pogromų prieš Rusijos jaunimo pamėgtus atlikėjus.
Žinant kontekstą, kad prieš Kremliaus valdžią pastaruoju metu pasisako daugiausiai net ne studentai, o moksleiviai, tai tokie palaipsniniai Rusijos valdžios bandymai paveikti šį gyventojų segmentą, ribojant laisvę internete ar atlikėjų saviraišką, rodo bandymus užgniaužti šią potencialiai neramumais šalyje galinčią virsti kritiką. Nesvarbu, ar tai bus memai su popais ir caru Putinu internete, ar apie korupciją valdžioje prabilę reperiai.