• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš pirmo žvilgsnio karas Šiaurės Kaukaze atrodo lyg nepabaigiama federalinės valdžios ir islamistų kovotojų kova. Tačiau tai tik ledo viršūnė. Ne mažiau intensyvus karas vyksta Kremliuje tarp dviejų premjerą ir prezidentą palaikančių grupuočių.

REKLAMA
REKLAMA

Karas Kaukaze - tai karas dėl galios ir įtakos. Jis užslėptas, praktiškai nematomas, tačiau nuolat vykstantis. Pačius skurdžiausius Rusijos regionus - Ingušiją, Čečėniją ir Dagestaną - finansuoja Rusijos federalinė valdžia, skirdama 90 proc. reikalingų lėšų. Tad vietiniai klanai pešasi dėl Maskvos pinigų ir meta visas jėgas kovai su terorizmu.

REKLAMA

Kur kas rimčiau atrodo tai, kad Kaukazo konflikte dalyvauja "siloviki" (naujadaras, kilęs iš rusų kalbos žodžio "jėga"). Tai tie pareigūnai, kurie kažkada priklausė KGB, dabar - Federalinei saugumo tarnybai (FST) ir yra artimi Rusijos premjerui Vladimirui Putinui, kažkada taip pat dirbusiam KGB.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ramią "siloviki" egzistenciją, plaunant Maskvos pinigus, perskrodė Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas. Pernai spalio 31 dieną jis pagaliau atstatydino tuometį Ingušijos prezidentą Muratą Ziazikovą, nesugebėjusį suvaldyti įsivyravusio chaoso regione. Tiesa, pagal oficialią versiją pats M.Ziazikovas, FST generolas, paprašė atleidžiamas, o D.Medvedevas tik su džiaugsmu tokį norą palaimino. Į M.Ziazikovo vietą paskirtas Junusas Bekas Jevkurovas, Vyriausiosios žvalgybos valdybos generolas. Jis išgarsėjo, kai 1999 metais Kosovo konflikto metu serbų pusėje vadovavo rusų desantininkams, sėkmingoje operacijoje užėmusiems Kosovo sostinės Prištinos tarptautinį oro uostą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D.Medvedevui, atrodo, paliko neišdildomą įspūdį ryžtinga J.B.Jevkurovo veikla Balkanuose. Atvykęs į Ingušiją, šis buvęs karininkas taip pat kibo į darbą ir pradėjo aktyviai kovoti su korupcija regione. Per keletą mėnesių jis inicijavo 20 tyrimų dėl galimų finansinių machinacijų, kai vien 2008 metais buvo išeikvota 40 mln. eurų.

REKLAMA

Toks uolumas ypač nepatiko vietiniams klanams. Po aštuonių mėnesių vadovavimo Ingušijai į prezidento automobilį buvo pakrauta apie 70 kilogramų sprogstamųjų medžiagų. Sunkiai sužeistas J.B.Jevkurovas praleido du mėnesius intensyvios priežiūros ligoninėje Maskvoje. To užteko, kad regione įsivyrautų senoji tvarka. Dauguma tyrimų dėl korupcijos buvo nutraukti. Vietiniams vyriausybės nariams liepta dirbti pagal ankstesniojo prezidento M.Ziazikovo, tuomet jau dirbusio patarėju Kremliuje, tvarką.

REKLAMA

Vos prieš kelias savaites buvo pašalintas ir Ingušijos opozicijos lyderis Makšaripas Auševas. Jis viešai per televizijos kanalo "Ren TV" laidą papasakojo apie Ingušijoje vykstančias manipuliacijas. Po kelių savaičių jis žuvo apšaudžius automobilį.

Ingušijos klanų karas - puikus atspindys to slapto konflikto, kuris vyksta už aukštų Kremliaus mūrų tarp premjero V.Putino ir D.Medvedevo. Premjerui atstovauja "siloviki", kietos linijos šalininkai. Aplink D.Medvedevą buriasi "siviliki" (pilietininkai), kilę iš liberalios inteligentijos ir pritariantys prezidento pasiūlytam Rusijos modernizacijos planui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Slapta kova vyksta ir dėl naujo Kaukazo "superkonsulo" posto, apie kurio įsteigimą D.Medvedevas informavo dar lapkričio 12 dieną. Kiekvienas Šiaurės Kaukazo klanas trokšta šių pareigų. Pikti liežuviai šneka, kad nei prezidentas, nei premjeras nepajėgia susitarti dėl kandidato.

Kalbama, kad tiktų V.Putino statytinis Čečėnijoje Ramzanas Kadyrovas. Jo šalininkai kaip palankų ženklą vertina tai, kad prieš kelias savaites D.Medvedevas jį paaukštino iki policijos generalinio majoro. Kitas "siloviki" atstovas - vicepremjeras Sergejus Ivanovas, V.Putino buvęs kolega KGB - apskritai laikomas favoritu.

REKLAMA

"Siviliki" taip pat turi savo kandidatą - Michailą Gutserievą, dėl kaltinimų mokesčių slėpimu į Londoną pabėgusį naftos magnatą. Neseniai jo vardas buvo išbrauktas iš ieškomų asmenų sąrašo ir jam sugrąžinta jo 2007 metais nacionalizuota kompanija "Rusneft".

Naujasis superkonsulas turės labai daug rimto darbo, nes, kaip pripažino ir prezidentas D.Medvedevas, be drastiškų priemonių gerinant socialines bei ekonomines sąlygas regione neįsivyraus stabilumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų