• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sakartvele jau penktąją naktį tūkstančiai žmonių renkasi į protestus, praneša naujienų agentūra AFP. 

5

Sakartvele jau penktąją naktį tūkstančiai žmonių renkasi į protestus, praneša naujienų agentūra AFP. 

REKLAMA

 

18:02 | AFP: Sakartvele tūkstančiai žmonių penktą naktį dalyvauja protestuose

Tūkstančiai demonstrantų, protestuojančių prieš Sakartvelo vyriausybės sprendimą sustabdyti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES), pirmadienį jau penktą naktį iš eilės rinkosi prie parlamento.

Sakartvelo ministro pirmininko Iraklio Kobachidzėo ketvirtadienio pareiškimas, kad Sakartvelas nesieks pradėti stojimo derybų su Europos Sąjunga iki 2028 metų pabaigos, išprovokavo protestų bangą sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose.

Ankstesnėmis naktimis vyko susirėmimai, o pirmadienį naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kad aplink parlamento pastatą, prie kurio susirinko protestuotojai, yra daug policijos.

REKLAMA
REKLAMA

18:02 | Premjeras: Sakartvele revoliucijos nebus

Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė pirmadienį pareiškė, kad protestai, kuriuos išprovokavo jo sprendimas atidėti Tbilisio derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES), nesukels revoliucijos šioje Juodosios jūros šalyje.

REKLAMA

„Primenu visiems, kad Sakartvele nebus jokios revoliucijos“, – žurnalistams sakė I. Kobachidzė, kaltindamas opoziciją siekiu surengti proeuropietišką sukilimą, finansuojamą iš užsienio.

Sakartvelą neramumai krečia nuo spalio pabaigos, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, kuriai priklauso ir I. Kobachidzė, paskelbė laimėjusi parlamento rinkimus. Juos proeuropietiška opozicija vadina suklastotais ir boikotuoja naująjį parlamentą.

REKLAMA
REKLAMA

17:58 | Prie Sakartvelo ambasados Vilniuje surengtas palaikymo mitingas: prorusiškas režimas pavargs anksčiau negu mes

Sakartvelo valdantiesiems nusprendus ketveriems metams stabdyti derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES), pirmadienį prie šios šalies ambasados Vilniuje surengtas mitingas, kuriuo siekiama paremti kartvelų kovą už teisę rinktis savo ateitį.

„Atėjome čia palaikyti šios akcijos, solidarizuotis su Sakartvelu ir būnant čia išreikšti paramą tiems žmonėms, kurie šiuo metu yra ten ir taip pat eina į gatves. Atėjome palaikyti juos, kad jie eitų teisingu europiniu keliu“, – teigė į protestą atėję vilniečiai Julijonas ir Tomas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, anot mitinge dalyvaujančios kartvelės Nino, mažai tikėtina, kad taikios akcijos pakeis situaciją Tbilisyje.

„Tas režimas jau per 12 metų taip sustiprėjo, kad su tokiais demokratiškais mitingais yra sudėtinga kažką pasiekti, bet mes tikimės, kad jeigu taip ilgai mes laikysimės stipriai, tai tas režimas anksčiau pavargs negu mes“, – kalbėjo septynerius metus Lietuvoje gyvenanti kartvelė.

REKLAMA

Protestuotojų plakatuose mirgėjo užrašai: „10 išdavysčių = 1 nemokamas rublis“, „Už Europą, už Sakartvelą, už laisvę“, „Mes su Sakartvelu“, „Sakartvelo svajonei linkime eiti kartu su rusų karo laivu“.

Partijai „Sakartvelo svajonė“ atstovaujantis šalies premjeras Iraklis Kobachidzė praėjusią savaitę pranešė, kad Sakartvelas iki 2028 metų pabaigos nesiderės dėl narystės ES.

REKLAMA

Po šio sprendimo Sakartvele pasipylė protestų banga. Į gatves išėję kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. Policija suėmė šimtus protestuotojų.

Protestuodama prieš tokį valdančiųjų pareiškimą, šeštadienį iš pareigų atsistatydino Sakartvelo ambasadorė Lietuvoje Salomė Shapakidzė. Tą patį vakarą socialiniuose tinkluose pasklido žinia, kad iš pareigų traukiasi ir šalies atstovas Jungtinėse Amerikos Valstijose Davidas Zalkalianis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokį valdančiųjų žingsnį pasmerkė ne tik šalies gyventojai, diplomatai bei politinė opozicija, bet ir kitos valstybės. Dėl žmogaus teisių pažeidimų, užfiksuotų brutaliai malšinant protestus Tbilisyje, Lietuva bei Latvija ir Estija pritaikė ribojamąsias priemones 11 Sakartvelo politikų bei pareigūnų – tarp jų ir buvusiam premjerui, milijardieriui, valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjui Bidzinai Ivanišviliui. Pastariesiems pareigūnams penkerius metus draudžiama atvykti į Baltijos šalis.

REKLAMA

Apie šių sankcijų rengimą laikinasis Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis asmeninėje socialinio tinklo paskyroje užsiminė dar savaitgalį.

Buvusi sovietinė respublika Sakartvelas 2023 metų gruodį kartu su Ukraina ir Moldova gavo ES šalies kandidatės statusą. Tačiau santykiai ėmė sparčiai blogėti, nes valdančioji partija vis kritiškiau vertina Europą ir nori apriboti tariamą užsienio įtaką šalyje. Dėl to ir Briuselis įšaldė suartėjimą. Opozicija tuo tarpu nori laikytis europietiško kurso. Ji kaltina vyriausybę pergalę rinkimuose pasiekus tik manipuliacijomis.

REKLAMA

16:05 | Ukraina pasmerkė Sakartvelo policijos smurtą prieš demonstrantus už narystę ES

Ukraina pirmadienį sukritikavo Sakartvelo valdžią dėl smurto, panaudoto mėginant išsklaidyti masinius protestus prieš šios Kaukazo šalies vyriausybės sprendimą iki 2028 m. atidėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje.

Neramumai šioje šalyje prie Juodosios jūros kilo po to, kai valdančioji „Sakartvelo svajonės“ partija pasiskelbė laimėjusi spalio 26 d. vykusius parlamento rinkimus, kurių rezultatai, proeuropietiškosios opozicijos teigimu, buvo suklastoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Protestai tapo dar intensyvesni, kai ministras pirmininkas Iraklijus Kobachidzė praėjusią savaitę paskelbė, kad jo šalis stabdo derybas su Briuseliu dėl narystės, tuo pakurstydamas naują protestų bangą sostinėje Tbilisyje ir kituose miestuose.

Ukrainos užsienio reikalų ministerija griežtai smerkia vykdomus žmogaus teisių pažeidimus ir jėgos naudojimą prieš taikius demonstrantus Sakartvele. Smurtas be pasekmių neliks“, – teigiama ministerijos pranešime.

REKLAMA

Po to, kai prokremliška Ukrainos valdžia 2013 m. nusigręžė nuo integravimosi į Europos Sąjungą, šalyje kilo istorinio dydžio demonstracijos, pasibaigusios prezidento nušalinimu.

Kol Ukrainoje vyko šios proeuropietiškos demonstracijos, Rusija pradėjo pirmą puolimą, per kurį Maskvos remiami separatistai užėmė atskiras rytinio Donbaso regiono dalis.

Daug kas Ukrainoje mano, kad būtent nuo šio įvykio ir prasidėjo karas su Rusija, 2022 m. pavirtęs plataus masto invazija.

REKLAMA

„Mes esame įsitikinę, kad europinė integracija yra raktas į Sakartvelo stabilumą, klestėjimą ir demokratinių institucijų stiprinimą ir siekiame sėkmingos mūsų tautų ateities didžiojoje Europos šalių šeimoje“, – rašoma pranešime.

„Mūsų solidarumas su Sakartvelo liaudimi tebėra tvirtas“, – pridūrė ministerija.

Rusija pirmadienį stojo ginti prieš protestuotojus panaudotas priemones, o Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad valdžia imasi „priemonių stabilizuoti“ padėtį, apkaltindamas protestuotojus mėginant „pakurstyti“ neramumus.

REKLAMA
REKLAMA

13:48 | Vokietija: ES durys Sakartvelui lieka atviros

Vokietija pirmadienį pareiškė, kad vis dar remia Sakartvelo siekį tapti Europos Sąjungos (ES) nare, Tbilisyje kilus protestams prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimo derybas.

„Sakartvelui durys į Europą lieka atviros. Tačiau svarbu, kad Sakartvelas nuspręstų eiti šiuo keliu ir kad žmonės, kuriuos matome protestuojančius, norėtų juo eiti“, – eilinėje spaudos konferencijoje sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Sebastianas Fischeris.

10:16 | Sakartvele per protestus sulaikyti 224 žmonės, virš 20 policininkų sužeisti, sako VRM

Sakartvelo vidaus reikalų ministerija pirmadienį pranešė, kad 21 policijos pareigūnas buvo sužeistas sekmadienį, ketvirtą dieną iš eilės vykstant proeuropietiškiems protestams ir tęsiantis susidorojimui su demonstrantais.

Iš viso per protestus sulaikyti 224 žmonės.

Protestuotojams palaikymą reiškia prezidentė Salomė Zurabišvili, savo paskyroje socialiniame tinkle „X“ paskelbusi: „Dar viena galinga naktis, kai kartvelai tvirtai gynė savo konstituciją ir europinį pasirinkimą. Ryžtas gatvėse nesiliauja!“

07:49 | Kova su pareigūnais tęsiasi jau keturias paras

Konfrontacija Sakartvele toliau stiprėja. Opozicijos šalininkai naudojo fejerverkus ir lazerines švieseles, bandydami apakinti teisėsaugos pareigūnus. Tbilisyje protestuotojai į parlamento pastatą mėtė pirotechnikos priemones, šiukšles ir akmenis.

REKLAMA

Protestai vyksta Tbilisyje, Batumyje, Kutaisyje, Zugdidyje, Chašuryje, Potyje ir kituose miestuose.

Policija atsakė vandens patrankomis, ašarinėmis dujomis ir guminėmis kulkomis. Buvo sumušta ir sulaikyta dešimtys žmonių, tarp jų ir vienas žurnalistas, rašoma „Pravda Heraščenka“.

Protestai ketvirtą parą vyko valdančiajai partijai „Gruzijos svajonė“ atmetant Europos integracijos idėją, kuri yra įtvirtinta Sakartvelo konstitucijoje.

Grupė protestuotojų susirinko prie Pirmojo kanalo pastato ir iš pradžių reikalavo suteikti opozicijai ir jos atstovui prieigą prie eterio. Vėliau reikalavimai buvo sugriežtinti – dabar protestuotojai reikalauja transliuotojo generalinio direktoriaus ir valdybos pirmininko atsistatydinimo. Jie teigia, kad jei jų reikalavimai nebus patenkinti, jie bandys įsilaužti į pastatą.

07:39 | Sakartvelo stambusis verslas palaikė protestuotojus prieš Europos integracijos atmetimą

Du didžiausi šalies bankai – „Bank of Georgia“ ir „TBC Bank“, telekomunikacijų operatoriai „Magticom“ ir „Silknet“, nekilnojamojo turto vystytoja „ORBI Group“ ir didžiausia šalies automobilių prekybos bendrovė „Tegeta“ – nepritarė vyriausybės sprendimui sustabdyti Europos integraciją ir palaikė protestuotojus, praneša „The Bell“.

REKLAMA

„Gruzijos europinė ir euroatlantinė ateitis – tai istorinis absoliučios daugumos mūsų tautos pasirinkimas, įtvirtintas Gruzijos Konstitucijos 78 straipsnyje. Esame tvirtai įsitikinę, kad laikinas europinės integracijos sustabdymas prieštarauja Gruzijos žmonių valiai ir Gruzijos Konstitucijai. TBC visada buvo ir yra besąlygiškas Gruzijos europinės ir euroatlantinės integracijos rėmėjas“, – sakoma TBC banko pranešime.

„Magticom“ pasmerkė saugumo pajėgų veiksmus išsklaidant protestuotojus, o „Tegeta“ pareiškė, kad dabartinė krizinė situacija kenkia šalies ateičiai ir kelia grėsmę „vystymuisi ir bendriems tikslams“.

Pasak laikraščio „Paper Katruli“, dėl valdžios institucijų veiksmų masiškai atsistatydina Sakartvelo ambasadoriai įvairiose šalyse. Atsistatydino diplomatai JAV, Nyderlanduose, Bulgarijoje, Italijoje ir Lietuvoje.

Kaip praneša „Newsgeorgia“, kelios dešimtys Gruzijos gynybos ministerijos darbuotojų, sekdami Užsienio reikalų ministerijos darbuotojais, išreiškė pritarimą stojimo į ES ir NATO kursui. Iki šiol pareiškimą pasirašė 43 žmonės – Gruzijos gynybos ministerijos departamentų darbuotojai.

Kai kurie Sakartvelo Konstitucinio Teismo darbuotojai taip pat paragino valdžios institucijas persvarstyti sprendimą įšaldyti derybas dėl narystės ES. Jų nuomone, šis valdžios sprendimas „ignoruoja konstitucinę Sakartvelo piliečių valią“ ir prieštarauja pagrindinio įstatymo straipsniui, pagal kurį konstitucinės institucijos turi imtis visų priemonių, kad užtikrintų visišką Sakartvelo integraciją į ES ir NATO.

Tai yra valstybinis perversmas. Lietuvoje uz kur kas mažesnį protestą valdžia žvėriškai su beginkliais žmonėmis susidorojo. Niekam kažkodėl neužkliuvo. Bankams irgi nerūpėjo.
Britai ne iš gero gyvenimo išėjo iš ES, aš irgi dabar nebalsuočiau už įstojimą, jei žinočiau, kas manęs laukia. Elitui naudingos ES lėšos, jie ir suinteresuoti, o aš asmeniškai nepasinaudojau nei vienu ES euru, tuo tarpu visus ribojimus turiu vykdyti. Nuperka šalių parsidavėlišką elitą ir tada su mumis daro, ką tik nori.
Pisk konservui į snuki
Pisk konservui į snuki
Ei, konservuota nuopysa, o su kuo JUS susidorojote prie Skirpos lentos?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų