Sekmadienį Rusijoje vyko parlamento rinkimai. Nors Vladimiro Putino ir Dmitrijaus Medvedevo partija iškovojo įtikinamą pergalę, vis dėlto valdantysis Rusijos tandemas nebus patenkintas rinkimų rezultatais.
Preliminarūs rinkimų duomenys patvirtino jau ne kartą analitikų įvardintą tendenciją – V. Putino ir „Vieningosios Rusijos“ partijos reitingai krenta. Šiame kontekste partijos preliminariai gauti 50 procentų rinkėjų balsų atrodo menkai, palyginus su 70 procentų balsų, gautų praeituose rinkimuose 2007 metais. Būtent dėl to jau kalbama apie „Vieningosios Rusijos“ fiasko.
Toks balsų skaičius V. Putino partijai žada apie 240 Dūmos vietų. Tačiau to nebepakaks konstitucinių reformų vykdymui, kuriuo „Vieningoji Rusija“ galėjo mėgautis dabartinėje kadencijoje. Tai galima drąsiai vertinti kaip rimtą smūgį V. Putino ambicijoms.
Sumažėjus „Vieningosios Rusijos“ elektoratui, atitinkamai daugiau balsų gavo kitos partijos. Rusijos rinkėjai nesirinko smulkesnių ar marginalinių partijų. Balsuota už tas pačias tris kitas partijas, kurios turėjo garbę sėdėti šalia „Vieningosios Rusijos“ atstovų dabartinėje Dūmoje: komunistai, liberaldemokratai ir „Teisingoji Rusija“. Kas yra šios partijos, ir kokia jų ideologija? Koks bus jų vaidmuo naujojoje Dūmoje?
Rusijos Federacijos Komunistų Partija
Komunistų partija (nuotr. Wikipedia)
Partija oficialiai susikūrė 1993 metais, kai pasiskelbė Sovietų Sąjungos komunistų partijos įpėdine. Partijai vadovauja vienas iš jos įkūrėjų Genadijus Ziuganovas. Oficiali ideologija – komunizmas, Marksizmas–Leninizmas ir patriotizmas.
Įdomu tai, kad dabartinė komunistų partija turi radikalesnių bruožų už sovietinių laikų partiją. Po 1956 metų komunistai Sovietų Sąjungoje pradėjo vadinamąją „destalinizaciją“, kurios metu buvo pasmerkti Stalino nusikaltimai. Dabartinė komunistų partija Staliną vertina itin teigiamai, o jo valdymo laikotarpį – kaip pavyzdį.
2010 metais per Stalino gimimo dieną G. Ziuganovas kreipėsi į Rusijos prezidentą D. Medvedevą viešu laišku, kuriame paprašė Rusijos visuomenės restalinizacijos.
Genadijus Dziuganovas mitinge (Scanpix) (nuotr. Balsas.lt)
Kaip ir praeituose rinkimuose, Komunistų partija iškovojo antrąją vietą, į priekį praleidusi tik „Vieningąją Rusiją“. Tačiau šįkart, palyginus su 2007 metų rinkimais, komunistai gali pasidžiaugti ženkliu augimu: 12,7 procento balsų ir 57 vietos parlamente prieš maždaug 20 procentų balsų ir 92 vietos Dūmoje šiandien.
Didžiąją dalį partijos elektorato nuolatos sudarė pensininkai, jaučiantys nostalgiją Sovietų Sąjungos laikams. Vis dėlto pastaruoju metu pradėjo augti palaikymas iš kairiųjų jaunimo organizacijų. Komunistai pritraukia ir didelę nusivylusio valdančiąja partija elektorato dalį. Būtent jie turėjo džiaugtis krentančiais „Vieningosios Rusijos“ reitingais daugiausia. Šios tendencijos leidžia teigti, kad Komunistų partijos rinkėjas tapo gerokai įvairesnis – jaunesnis, iš skirtingų sričių ir vietovių.
Komunistų partija neretai yra stipriai kritikuojama dėl savo radikalios retorikos ir ideologijos, tačiau ją galima būtų apibūdinti kaip tipišką opozicinę partiją, kuri kritikuoja valdančiosios partijos vykdomą politiką. Šiemet partijai gavus žymiai didesnį balsų skaičių, galima tikėtis dar radikalesnės jos retorikos ir stipresnės kritikos V. Putino partijai.
Rusijos Liberaldemokratų partija
LDRP (nuotr. Wikipedia)
Skandalingojo Vladimiro Žirinovskio vedama Liberaldemokratų partija šiemet taip pat iškovojo daugiau balsų nei praeituose rinkimuose, tačiau prarado 2007 metais iškovotą trečią vietą – į priekį praleido „Teisingąją Rusiją“. 2007 metais LDPR iškovojo 8,9 procento balsų ir gavo 40 vietų Dūmoje. Šiemet V. Žirinovskio kolegos užims 56 parlamento vietas, gavę šiek tiek mažiau nei 12 procentų rinkėjų simpatijų.
LDPR susikūrė 1991 metais ir iškart pradėjo priešintis tiek komunizmui, tiek ir Vakarų tipo kapitalizmui. Tokios pažiūros leido partijai 1993 metų rinkimuose iškovoti pirmąją vietą, tačiau vėliau šios politinės jėgos reitingai krito.
Oficialiai partija save įvardina kaip centristinę, už reformas pasisakančią demokratinę ir liberalią jėgą. Kita vertus, realybėje partija pasižymi stipriu nacionalizmu, o visa jos veikla sukasi aplink charizmatiškąjį V. Žirinovskį, kuris pasižymi pačiais įvairiausiais radikaliais pasisakymais. Esminis LDPR partijos šūkis – Rusijos galybės sugrąžinimas.
Iš V. Žirinovsko Maskvos meras prisiteisė milijoną. Scanpix nuotr. (nuotr. Balsas.lt)
Partija neretai yra kritikuojama dėl to, kad iš esmės yra „vieno žmogaus partija“, o jos programa neturi nieko bendro su liberalizmu ir demokratija. Populistiniai partijos šūkiai turį konkretų nacionalizmo ir etatizmo atspalvį. Kai kurie politologai teigia, kad LDRP nėra opozicinė partija, nes dažniausiai yra valdančiosios V. Putino partijos pusėje.
Partija turi pakankamai stabilų elektoratą, kuri sudaro dauguma tų pačių lojalių rinkėjų. Nors naujoje Dūmoje LDPR turės daugiau vietų, reikšmingesnio jos vaidmens tikėtis nereikėtų.
„Teisingoji Rusija“
Teisingoji Rusija (nuotr. Wikipedia)
„Teisingoji Rusija“ – jauniausia iš Dūmoje esančių partijų, susikūrusi vos 2006 metais, kai susijungė trys partijos – „Rodina“, „Gyvenimo partija“ ir „Pensininkų partija“. Vėliau prie šios platformos prisijungė ir dar keletas smulkesnių partijų.
Iš visų Rusijos parlamente esančių partijų „Teisingoji Rusija“ labiausiai panaši į demokratinę. Ji remiasi teisingumo, solidarumo ir laisvės principais. Jų raginimas – „Naujasis 21 amžiaus socializmas“, kuris turėtų visiems garantuoti teises ir laisves gerovės valstybės terpėje.
Šiais metais partijos pirmininko poste buvusį jos vadovą Sergejų Mironovą pakeitė Nikolajus Levičevas. Dabartinėje Dūmoje partija buvo ketvirtoje vietoje pagal vietų skaičių su 38 vietomis. Šiemet „Teisingoji Rusija“ aplenkė V. Žirinovskio liberaldemokratus ir rinkimuose užėmė trečiąją vietą. Už partiją balsavo daugiau nei 13 procentų rinkėjų, todėl „Teisingoji Rusija“ turės beveik dvigubai daugiau vietų Dūmoje nei turėjo anksčiau – 64 vietas.
Sergejus Mironovas (AFP/Scanpix nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Skirtingai nuo radikalių komunistų ir populistinių liberaldemokratų, „Teisingoji Rusija“ užima konstruktyvios opozicinės partijos poziciją ir siekia gerinti socioekonominę statistinio ruso padėtį. Įdomu tai, kad partija užima itin radikalią poziciją V. Putino atžvilgiu – 2010 ir 2011 partija balsavo prieš V. Putino pasiūlytą biudžetą, tačiau palaiko D. Medvedevą ir jo vykdomas reformas.
Galima tikėtis, kad „Teisingoji Rusija“ yra ateities partija, kurios reitingai gali dar labiau augti. V. Putinui kitų metų pavasarį vėl tapus prezidentu, partija gali iš konstruktyvios opozicijos pereiti į labiau išreikštą.
Išvados
Rinkimų rezultatai parodė, kad visos trys partijos „atsikando“ po ženklų gabalėlį valdančiosios partijos balsų. Tai yra išties skaudus smūgis Rusijos valdžios tandemui. Tai reiškia, kad V. Putinui nuo šiol gali tekti ieškotis sąjungininkų. Mažiausiai jų V. Putinas galės tikėtis rasti komunistų ir „Teisingosios Rusijos“ partijų sąrašuose. Potencialus sąjungininkas – V. Žirinovskis. Tačiau bet kuriuo atveju „Vieningoji Rusija“ ir V. Putinas susidurs su rimtais sunkumais, vykdant naujas konstitucines reformas.
Vis dėlto pagrindinė opozicijos partijų problema – koordinavimo trūkumas. Visos trys opozicinės Dūmos partijos yra itin skirtingos, kad galėtų imti bendrų veiksmų ir pasipriešinti V. Putinui ir jo partijai.
Taip pat skaitykite:
Putino Rusija pradeda priminti Brežnevo Sovietų Sąjungą
Rusijos parlamento rinkimuose sumuštas pažeidimų rekordas (video)