Pavyzdžiui, 17-metis Zhang Junjie, nusprendęs protestuoti dėl Kinijos vyriausybės nustatytų taisyklių, po kelių dienų jis buvo paguldytas į psichiatrijos ligoninę ir gydomas nuo šizofrenijos.
Jo kančios prasidėjo 2022 m., po to, kai Z. Junjie protestavo prieš griežtą Kinijos uždarymo politiką. Jis sako, kad profesoriai jį pastebėjo jau po penkių minučių ir susisiekė su tėvu, kuris jį nuvežė namo.
Tėvas paskambino į policiją, o kitą dieną – per jo 18-ąjį gimtadienį – du vyrai nuvežė jį į, jų teigimu, COVID-19 bandymų centrą, tačiau iš tikrųjų tai buvo ligoninė.
„Gydytojai man pasakė, kad sergu labai rimta psichikos liga. Tada jie pririšo mane prie lovos. Slaugytojos ir gydytojai man ne kartą sakė, kad dėl mano požiūrio į partiją ir vyriausybę, aš turiu būti psichiškai nesveikas. Tai buvo siaubinga“, – pasakojo jis.
Z. Junjie mano, kad jo tėvas jautėsi priverstas perduoti jį valdžios institucijoms, nes jis dirbo vietos valdžiai.
Praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po paleidimo iš ligoninės, Z. Junjie vėl buvo suimtas. Nepaisydamas fejerverkų draudimo per kinų Naujuosius metus (ši priemonė buvo įvesta siekiant kovoti su oro tarša), jis nufilmavo vaizdo įrašą, kuriame pats juos sprogdina. Kažkas tai paviešino ir policijai pavyko jį atpažinti.
Z. Junjie buvo apkaltintas „kivirčų ir neramumų kėlimu“ – toks kaltinimas dažnai naudojamas siekiant nutildyti Kinijos vyriausybės kritiką. Z. Junjie teigė, kad jis vėl buvo prievarta paguldytas į ligoninę daugiau nei dviem mėnesiams.
Maža to, šįkart jam buvo paskirti antipsichoziniai vaistai. BBC pranešė patys matę receptą – jis buvo skirtas aripiprazoliui, naudojamam šizofrenijai ir bipoliniam sutrikimui gydyti.
„Vartodamas šiuos vaistus jaučiausi taip, tarsi mano smegenys būtų visai sutrikusios“, – sakė jis ir pridūrė, kad policija atvykdavo į jo namus patikrinti, ar jis juos iš tikrųjų vartojo.
Bijodamas trečiojo hospitalizavimo, Z. Junjie nusprendė išvykti iš Kinijos. Jis pasakė tėvams, kad grįžta į universitetą, tačiau iš tikrųjų pabėgo į Naująją Zelandiją. Jis neatsisveikino nei su šeima, nei su draugais.
Thanks to the @BBC for this important piece on a resurgence of political abuse of #psychiatry in #China. Thanks also for giving me the opportunity to review case a note, depicting a very troubling development. #MentalHealthMatters @rcpsych @WPA_Psychiatry @APApsychiatric… pic.twitter.com/iCt6OBHA0X
— Prof. Thomas G. Schulze 🎗INDEPENDENT Libertarian (@Prof_TGSchulze) January 23, 2025
Padaugėjo žmonių, kurie į ligonines patenka prieš savo valią
Z. Junjie yra vienas iš 59 žmonių, kurie, kaip patvirtino BBC, buvo hospitalizuoti dėl psichinės sveikatos, nes protestavo arba priešinosi valdžiai.
Kinijos vyriausybė pripažino šią problemą – 2013 m. buvo priimtas Psichikos sveikatos įstatymas, kuriuo siekta užkirsti kelią tokiam piktnaudžiavimui ir neteisėtam žmonių gydymui.
Jame taip pat aiškiai nurodyta, kad pacientas į psichiatrinę ligoninę turi būti priimamas savanoriškai, išskyrus atvejus, kai pacientas kelia pavojų sau ar kitiems.
Tačiau realybėje pastaruoju metu labai padaugėjo žmonių, kurie prieš savo valią laikomi psichiatrijos ligoninėse, BBC „World Service“ sakė vienas iš pirmaujančių Kinijos teisininkų. Huang Xuetao, kuris dalyvavo rengiant įstatymo projektą, kaltina pilietinės visuomenės susilpnėjimą ir kontrolės bei pusiausvyros trūkumą.
„Man teko susidurti su daugybe tokių atvejų. Policija nori valdžios ir vengia atsakomybės. Kiekvienas, žinantis šios sistemos trūkumus, gali ja piktnaudžiauti“, – sakė jis.
Naudojama EKT terapija – į smegenis leidžiami elektros impulsai
Aktyvistas Jie Lijianas pasakojo, kad 2018 m. buvo gydomas nuo psichikos ligos be jo sutikimo.
J. Lijianas sakė, jog buvo suimtas už tai, kad dalyvavo proteste, reikalaudamas geresnio darbo užmokesčio gamykloje. Jis teigė, kad policija jį tardė tris dienas, kol galiausiai nuvežė į psichiatrijos ligoninę.
Kaip ir Z. Junjie, J. Lijianas sakė, kad jam buvo paskirti antipsichoziniai vaistai, kurie sutrikdė jo kritinį mąstymą.
Po savaitės, praleistos ligoninėje, jis teigė atsisakęs vaistų. Po to, kai susipyko su personalu ir jam buvo pasakyta, kad jis kelia problemų, J. Lijianas buvo nusiųstas į EKT – terapiją, kurios metu į paciento smegenis buvo leidžiami elektros impulsai.
„Skausmas buvo nuo galvos iki kojų. Visas mano kūnas atrodė tarsi ne mano. Buvo labai skausminga. Kelis kartus praradau sąmonę“, – sakė jis.
Pranešama, kad J. Lijianas iš ligoninės buvo išrašytas po 52 dienų.
Siekiantiems teisingumo, sistema nebuvo palanki
2013-2017 m. daugiau kaip 200 žmonių pranešė, kad valdžios institucijos juos neteisėtai paguldė į ligoninę, teigia grupė Kinijos piliečių žurnalistų, kurie dokumentavo piktnaudžiavimą Psichikos sveikatos įstatymu.
Jų reportažai baigėsi 2017 m., nes grupės įkūrėjas buvo suimtas, o vėliau įkalintas. Aukoms, siekiančioms teisingumo, teisinė sistema atrodo nepalanki.
Vyras, kurį BBC pavadino ponu Li, 2023 m. buvo hospitalizuotas po protesto prieš vietos policiją.
Kitaip nei Z. Junjie, gydytojai pasakė ponui Li, kad jis neserga, tačiau vėliau policija pasirūpino, kad jį įvertintų išorinis psichiatras, kuris diagnozavo jam bipolinį sutrikimą, todėl ligoninėje jis buvo laikomas 45 dienas.
Išėjęs į laisvę, jis nusprendė užginčyti diagnozę: „Jei neiškelsiu bylos policijai, tai tarsi sutiksiu, kad esu psichiškai nesveikas. Tai turės didelės įtakos mano ateičiai ir laisvei, nes policija gali bet kada pasinaudoti tuo kaip priežastimi mane uždaryti.“
Pranešama, kad Kinijoje kiekvieno asmens, kuriam kada nors buvo diagnozuotas rimtas psichikos sveikatos sutrikimas, įrašais gali būti dalijamasi su policija ir net vietos gyventojų komitetais.
Tačiau ponui Li nepavyko – teismai atmetė jo skundą.
BBC oficialioje Kinijos teismų sprendimų svetainėje rado 112 žmonių, kurie 2013-2024 m. bandė imtis teisinių veiksmų prieš policiją, vietos valdžios institucijas ar ligonines dėl tokio elgesio.
Apie 40 proc. šių ieškovų buvo pateikę skundus dėl valdžios institucijų ir tik du iš jų laimėjo savo bylas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Ką ten veikiate su normaliais ir sveikais žmonėmis [ROKIŠKYJE]?
Kodėl darėte psich. "įvertinimą" :Mindaugui?
Kokio mėšlo prisikabinote prie Dariaus Varno?
Kodėl neatlikote psich. ekspertizės ŠERPYČIUI DARIUI, ŠAKALIENEI, ŠIMONYČIUI ir daugeliui kitų klapčiukų? Rimtai, ar matėte ką kliedi ŠAKALĖ? - gaminti Okrainoje, pirkti iš Okrainos ir atiduoti Okrainai.
Negi rimtai tikitės išvengti liaudies teismo?