Per susitikimą su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu Pekine Kinijos vadovas sakė, kad abiejų šalių užsienio reikalų ministerijos turėtų „veiksmingai įgyvendinti svarbius susitarimus“, kuriuos jis pasiekė su prezidentu Vladimiru Putinu, taip pat „stiprinti abipusę paramą ir bendradarbiavimą daugiašalėse platformose, pavyzdžiui, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijoje“.
Jis taip pat pabrėžė, kad reikia saugoti abiejų šalių saugumo ir vystymosi interesus.

Trumpas laiko Kiniją pagrindine varžove, tačiau sankcijų skelbti nenori
Dieną prieš tai, liepos 14 d., D. Trumpas pareiškė, kad jei Rusija per 50 dienų nesudarys taikos susitarimo dėl Ukrainos, JAV įves „griežtus“ 100 proc. muitus Maskvai ir jos prekybos partnerėms, iš kurių didžiausia yra Kinija.
Pekinas oficialiai nepritaria Rusijos karui prieš Ukrainą ir netgi pasiūlė savo konflikto sprendimo planą. Tačiau, pasak „South China Morning Post“ šaltinių, liepos pradžioje susitikime su ES diplomatijos vadove Kaja Kallas Kinijos užsienio reikalų ministras Wangas Yi pareiškė, kad Pekinas negali leisti, kad Maskva būtų nugalėta kare. Jis paaiškino, kad tokiu atveju JAV nukreips visą savo dėmesį į Kiniją. Kartu Kinijos užsienio reikalų ministerijos vadovas pabrėžė – jei Pekinas iš tiesų padėtų Maskvai, „karas jau seniai būtų pasibaigęs“.
Prieš tai D. Trumpas nedrįso daryti spaudimo Kinijai, kad priverstų Pekiną nustoti remti Rusijos karinę mašiną, teigė „Bloomberg“ šaltiniai. Jų teigimu, JAV prezidento administracija santykiuose su Kinija, kurią Vašingtonas laiko pagrindine savo geopolitine varžove, ketina daugiausia dėmesio skirti dvišaliams klausimams. Todėl birželio pradžioje per pokalbį telefonu su Xi Jinpingu D. Trumpas neužsiminė apie karą Ukrainoje ir daugiausia dėmesio skyrė prekybai.
Per paskutinį savo vizitą Maskvoje šių metų gegužę Xi Jinpingas palaikė V. Putino poziciją dėl Ukrainos. Bendrame pareiškime abu lyderiai teigė, kad karą galima užbaigti „tik pašalinus pagrindines konflikto priežastis“. Kinijos vadovas taip pat sakė, kad Pekinas ir Maskva turėtų pakelti bendradarbiavimą į naują lygmenį, kad „ryžtingai“ pasipriešintų Jungtinėms Valstijoms ir apgintų naująją pasaulio tvarką.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!