JAV žvalgybos tiriamose palydovinėse nuotraukose, kurias gavo leidinys „Financial Times“, matyti, kad statybvietė yra už 30 km į pietvakarius nuo Pekino. Jos skersmuo – daugiau kaip 4 kilometrai. Šis objektas bus didžiausias pasaulyje karinis valdymo centras, laikraščiui sakė keli dabartiniai ir buvę JAV pareigūnai.
Kai kurie žvalgybos analitikai projektą pavadino „Pekino kariniu miestu“, teigia trys su situacija susipažinę asmenys.
Iš nuotraukų matyti, kad pagrindinės statybos prasidėjo 2024 m. viduryje.
„Paskutinio teismo dienos“ bunkeris
Statybų aikštelė turi „visus slaptos karinės paskirties objekto požymius“, įskaitant gelžbetonį ir gilius požeminius tunelius, sakė su nuotraukomis susipažinęs Kinijos ekspertas. Centras bus „beveik 10 kartų didesnis už Pentagoną, o tai atitinka [Kinijos prezidento] Xi Jinpingo ambicijas pralenkti JAV“.
Pasak eksperto ši tvirtovė skirta tik vienam tikslui – tarnauti „Kinijos kariuomenės bunkeriu, iš kurio būtų galima skelbti paskutinę dieną“.
Dabartinė kariuomenės vadavietė Pekino centre yra gana nauja, sako buvęs aukšto rango JAV žvalgybos pareigūnas, tačiau ji nebuvo suprojektuota kaip saugus kovinio vadovavimo centras. Toks dabar yra į šiaurės rytus nuo naujojo objekto, o jis buvo pastatytas prieš kelis dešimtmečius, pačiame Šaltojo karo įkarštyje.
Naujojo objekto dydis, mastas ir kai kurios savybės leidžia manyti, kad karo metu jis pakeis tą kompleksą kaip pagrindinis valdymo centras, sako šaltinis: „Kinijos vadovai gali manyti, kad jis užtikrins didesnę apsaugą nuo JAV amunicijos ir net branduolinių ginklų. Jame taip pat gali būti modernesni ir saugesni ryšiai bei erdvė Kinijos kariuomenės pajėgumams ir misijoms plėsti.“
Kinija didina kariuomenės pajėgumus ir rekordiniu tempu – branduolinį arsenalą
Kariuomenė Kinijoje taip pat didina savo branduolinį arsenalą ir kuria naujus ginklus. Pavyzdžiui, ji (kitaip nei JAV) jau turi hipergarsinių raketų.
2021 m. tokia vidutinio nuotolio raketa „Dongfeng 17“ buvo paleista virš Pietų Kinijos jūros. Jos greitis siekia iki 11 200 kilometrų per valandą. 2023 m. vasarį, Pentagono duomenimis, JAV užfiksavo sėkmingą naujos hipergarsinės raketos „Dongfeng 27“ bandymą: per 12 minučių ji nuskriejo 2 100 kilometrų.
Xi Jinpingas iškėlė užduotį paversti Kinijos kariuomenę „pasaulinio lygio karinėmis pajėgomis“ iki 2027 m. Iki tos pačios datos ji turėtų pasirengti invazijai į Taivaną, teigia JAV kariškiai.
Tuo pat metu Pekinas mano, kad Rusija ir Jungtinės Valstijos, didžiausios branduolinės galios, turėtų sumažinti savo arsenalus. Stokholmo taikos tyrimų instituto (SIPRI) duomenimis, 2024 m. Rusija turės 4 380 galimų naudoti branduolinių galvučių, JAV - 3 708, o Kinija - 500. Kartu ji tapo pasaulio lydere pagal branduolinio arsenalo didinimą – per pastaruosius metus kovinių galvučių skaičių padidino 90 vienetų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!