Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV teigė, kad oro pajėgos dislokavo dešimtis orlaivių, kad „įskristų į taikinio oro erdvę“, o sausumos pajėgos surengė „kelių taikinių tikslių smūgių“ pratybas.
Taivano gynybos ministerija sekmadienį pranešė, kad aplink salą aptiko 11 Kinijos karo laivų ir 70 orlaivių.
Ministerija teigė, kad į Kinijos pratybas reaguoja „ramiai ir santūriai“, ir pridūrė, kad iki 16 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aptikti karo lėktuvai buvo naikintuvai ir bombonešiai.
Kinijai antrą dieną rengiant karo žaidimus, JAV valstybės departamento atstovas spaudai paragino laikytis ramybės.
„Mūsų ryšių su KLR kanalai tebėra atviri ir mes nuolat raginome laikytis santūrumo ir nekeisti status quo“, – sakė atstovas, turėdamas omenyje Kinijos Liaudies Respubliką.
„Esame ramūs ir įsitikinę, kad regione turime pakankamai išteklių ir pajėgumų taikai ir stabilumui užtikrinti bei savo nacionalinio saugumo įsipareigojimams vykdyti“, – sakė jis ir pridūrė, kad JAV „atidžiai stebi Pekino veiksmus“.
JAV yra dviprasmiškai pasisakiusios, ar jos karinėmis priemonėmis gins Taivaną, į kurį pretenduoja Pekinas, nors dešimtmečius pardavinėjo ginklus Taipėjui, kad padėtų užtikrinti jo savigyną.
JAV sutartimis yra įsipareigojusios ginti netoliese esančius regiono sąjungininkus, visų pirma Japoniją, kurios vandenys buvo paveikti, kai Kinija paskutinį kartą rugpjūčio mėnesį vykdė karines pratybas aplink Taivaną.
Kinija paskelbė apie karines pratybas kaip „griežtą įspėjimą“ Taivanui, kurio prezidentė Tsai Ing-wen trečiadienį Kalifornijoje susitiko su JAV Atstovų Rūmų pirmininku Kevinu McCarthy.
JAV pareigūnai ne kartą ragino Kiniją išlikti ramią, o Tsai Ing-wen vizitą apibūdino kaip įprastą „tranzitą“ pakeliui į Lotynų Ameriką ir iš jos.
„Kaip jau sakėme, Pekinui nėra jokios priežasties šį tranzitą, kuris atitiko ilgametę JAV praktiką ir politiką, paversti kažkuo, kuo jis nėra, arba naudoti jį kaip pretekstą perdėtai reaguoti“, – šeštadienį teigė Valstybės departamento atstovas spaudai.
Iš pradžių atrodė, kad Kinija reaguos santūriau nei rugpjūtį, kai K. McCarthy pirmtakė Nancy Pelosi skrido į Taivaną.
K. McCarthy, kurio susitikimas su Tsai Ing-wen jo gimtojoje valstijoje buvo laikomas Taivano bandymu išvengti rimtesnių pasekmių iš Kinijos, jei jis ten apsilankytų, po karinių pratybų pradžios išreiškė pasipriešinimą.
„Aš esu Atstovų Rūmų pirmininkas. Kinija niekur nesiruošia man nurodinėti, kur