• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinai bylinėsis su Europos Sąjunga dėl neva per didelių muitų, nustatytų kiniškoms statybinėms detalėms. Tačiau lietuvių pramonininkai kinų skundus vadina nesąmonėmis, mat jie gali gaminti pigią produkciją nesilaikydami beveik jokių reikalavimų.

REKLAMA
REKLAMA

Papiktino mokesčiai

Kinija pirmą kartą nuo įstojimo į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) 2001 metais pateikė ieškinį Europos Sąjungai. Ji nepatenkinta ES sprendimu 26,5 proc. (iš viso – iki 85 proc.) padidinti iš šalies importuojamų statybose naudojamų tvirtinimo detalių muitą.

REKLAMA

Europos plieno gamintojai jau kurį laiką spaudė Europos Komisiją imtis priemonių prieš Kiniją, kurią kaltina dempingu. Galiausiai ES nusprendė padidinti muitus, ir kiniškos produkcijos importo apimtis gerokai sumažėjo. Tačiau Pekinas siekia įrodyti, kad ES sprendimas yra neteisėtas ir pažeidžia laisvos prekybos principus.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai Kinija tokį pat skundą PPO pateikė ir prieš Jungtines Valstijas, kurios „dėl sanitarinių priežasčių“ uždraudė kiniškos vištienos importą.

ES ir JAV yra didžiausios pasaulyje kiniškos produkcijos importuotojos. Pernai jos importavo iš Kinijos prekių už 610 mlrd. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priekaištai – įžūlūs

Tačiau Lietuvos pramonininkai Kinijos priekaištus dėl nelygios konkurencijos vadina absurdiškais. Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos „Linpra“ direktorius Henrikas Mykolaitis priminė, jog kinai gamina produkciją nesilaikydami jokių gamtosaugos reikalavimų ir taip „pigindami“ gaminius.

REKLAMA

„Europos Sąjunga, deja, savo ekonomines sienas saugo labai silpnai. Sakykime, buvo 10 metų pereinamasis laikotarpis iš Kinijos importuojamiems tekstilės gaminiams taikant kvotų sistemą. Bet jis, kaip ir kiti pereinamieji laikotarpiai, baigiasi – daugelis gamintojų jų nesuspėja išnaudoti, o kinai ateina su savo produkcija.

REKLAMA

Bet ES, Vakarai būtų iš tiesų nuoseklesni, jei reikalautų, kad Kinijoje būtų taikomos tos pačios aplinkosaugos priemonės kaip ir civilizuotame pasaulyje. Nes ten „biznis“ daromas mažiau mokant žmonėms, teršiant gamtą ir nesiskaitant su niekuo, – skysta Vakarų pasaulio pozicija piktinosi H. Mykolaitis.

Jis atskleidė, kad ES daro paslaugą kinams ir kitu būdu - taikydama kai kuriuos nepagrįstus reikalavimus Europos gamintojams, dėl kurių mūsiškė produkcija pabrangsta dar apie 10 proc. Tačiau apsiginti nuo Kinijos ekonominio spaudimo, anot jo, padės tik tai, jei imsime „pardavinėti ne tik savo darbo rankas, bet ir protą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų